Greenberg Traurig i Dentons w megazakupie połówki biurowej wieży w Warszawie

569
(www.ghelamco.com)

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Greenberg Traurig doradzała amerykańskiemu funduszowi Madison International Realty w zakupie połowy udziałów w wieżowcu kompleksu biurowego Warsaw Spire od belgijskiej firmy deweloperskiej Ghelamco, której doradzała kancelaria Dentons.

W ostatnich dniach kwietnia 2018 r. o transakcji poinformowały jej strony. Fundusz Madison International Real Estate Liquidity Fund VI LP nabył 50 proc. udziałów w budynku A zespołu biurowców Warsaw Spire stając się jego współwłaścicielem wraz ze spółką Ghelamco GP12 należącą do Ghelamco Poland. Wartość wieżowca wyceniono na 350 mln euro, co oznacza, że Madison mógł wydać na zakup jego połowy 175 mln euro (równowartość prawie 744 mln zł). To jedna z największych transakcji na polskim rynku nieruchomości biurowych.

Budynek A w kompleksie Warsaw Spire to najwyższy biurowiec w Polsce i w Europie ŚrodkowoWschodniej. Ma 180 metrów wysokości (z antenami 220 metrów) i 64,5 tys. mkw. powierzchni na 49 kondygnacjach, a wśród najemców m.in. firmy Samsung, JLL, Mastercard, Panattoni i Ghelamco.

Ghelamco Poland to polski oddział belgijskiej grupy deweloperskiej Ghelamco. Wikipedia podaje, że przedsiębiorstwo zostało założone w 1985 r. Działa w Belgii jako deweloper mieszkaniowy, w Rosji i na Ukrainie – jako deweloper magazynowy, a w Polsce – głównie jako deweloper biurowy. Ghelamco Poland ma na koncie realizację ponad 20 inwestycji, najbardziej znaną jest kompleks Warsaw Spire.

Madison International Realty to firma inwestująca od 2002 r. na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych i Europie. Z zasobami o wartości 3,6 mld dolarów dostarcza kapitał właścicielom i inwestorom m.in. angażując się w joint ventures z nimi. Inwestuje wyłącznie w transakcje wtórne i koncentruje się na istniejących nieruchomościach i ich portfelach. Ma biura w Nowym Jorku, Londynie i Frankfurcie w Niemczech.

– Warsaw Spire to budynek, który stał się ikoną dynamicznie rozwijającego się polskiego rynku nieruchomości. Wniósł nowy standard i jakość, będąc jednocześnie przykładem spektakularnego sukcesu komercyjnego. Cieszymy się, że naszym partnerem i nowym współwłaścicielem budynku jest Madison International Realty, amerykańska firma budująca swoje portfolio z najlepszymi inwestycjami na rynku nieruchomości na świecie – oświadczył Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco w regionie CEE.

– Warsaw Spire ustanowił nowy standard na polskim rynku, dlatego bardzo cieszymy się z możliwości współpracy z Ghelamco. Rynek polski jest nastawiony na lepsze wyniki i widzimy ten jedyny w swoim rodzaju składnik aktywów, który może wykorzystać ten trend. W Madison International Realty jesteśmy dumni z tego, że budujemy silne relacje z firmami partnerskimi, uzyskując dostęp do lokalnych rynków, a następnie wprowadzając naszą własną dyscyplinę i doświadczenie w zakresie nieruchomości objaśnił  Derek Jacobson, dyrektor inwestycyjny Madison International Realty.

To druga transakcja dotycząca kompleksu Warsaw Spire w ciągu dwóch lat od wybudowania. We wrześniu 2017 r. Ghelamco za ok. 100 mln euro sprzedała austriackiej firmie CA Immo liczący 55 metrów wysokości budynek B o powierzchni 21,6 tys. mkw., w którym mieści się siedziba Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex, koordynującej pracę straży granicznych państw Unii Europejskiej

Prawnicy warszawskiego biura Greenberg Traurig doradzali Madison International Realty przy nabyciu 50 proc. budynku A w Warsaw Spire  oraz w związku z umową joint venture z Ghelamco. Kancelaria poinformowała „Rynek Prawniczy”, że jej zespołem kierował partner Radomił Charzyński, a byli w nim senior associates Olga Durawa, Paweł Jaśkiewicz oraz associates Kamil Majewski, Michał Niećko, Karol Lewandowski, Samanta Wenda-Uszyńska, Karolina Woronko.

Firmie Ghelamco doradzała kancelaria Dentons. Transakcję obsługiwali partner Bartłomiej Kordeczka, starsze prawniczki Ewelina Klein i Kamila Urbańska oraz Hanna Żarska.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl