Deloitte Legal w izraelskiej aromatycznej transakcji

303

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Deloitte Legal doradzała izraelskiej firmie Frutarom w przejęciu polskiej firmy Pollena-Aroma od dotychczasowych właścicieli.

W grudniu 2017 r. firma Frutarom Industries Ltd. z Hajfy kupiła za ok. 8,5 mln dolarów 99,96 proc. udziałów w polskiej Fabryce Substancji Zapachowych Pollena-Aroma.

Frutarom Industries Ltd. to jeden z największych na świecie producentów w branży smaków i zapachów naturalnych przeznaczonych głównie do żywności, napojów, ekstraktów aromatycznych i zapachowych, farmaceutycznych, zdrowej żywności i przemysłu kosmetycznego. Wytwarza 70 tys. produktów i sprzedaje je ponad 30 tys. klientom w przeszło 150 krajach  na wszystkich kontynentach. Zatrudnia ponad 5 tys. osób.

Pollena-Aroma to polska firma działająca od 1956 r., najpierw jako przedsiębiorstwo państwowe, która dziś w zakładzie w Nowym Dworze Mazowieckim wytwarza kompozycje zapachowe, aromaty spożywcze, olejki eteryczne do aromaterapii i kosmetyki naturalne z serii Dr Beta. W 2013 r. uruchomiła tam nowoczesne linie produkcyjne, ma również dział badań i rozwoju oraz własne laboratoria. Zatrudnia 64 pracowników, w tym „perfumiarzy, aromaciarzy i kosmetologów”. Jej najbardziej prestiżowym wyrobem jest „Woda Królowej Węgier” – replika pierwszych alkoholowych perfum w historii stworzonych pod koniec XIV wieku przez panującą na Węgrzech Elżbietę Łokietkównę z dynastii Piastów. Od lat 90. XX wieku Pollena-Aroma była prywatną spółką polskich właścicieli, w tym wielu pracowników.

Przejęcie jest zgodne ze strategią Frutarom dotyczącą rozwoju w branży aromatów działalności globalnej, w tym na rynkach rozwijających się najszybciej. Nowoczesny zakład Polleny-Aromy z nadwyżką mocy produkcyjnych ma stać się dla Frutarom ważnym centrum badawczo-rozwojowym, produkcyjnym oraz handlowo-marketingowym w Europie.

– To strategiczne przejęcie w głównej dziedzinie działalności Frutarom jest ważnym krokiem w realizacji planu rozwijania światowego biznesu aromatów. Wzmacnia dodatkowo naszą rosnącą aktywność w Polsce oraz krajach ościennych, w których zajmujemy znaczącą pozycję – oświadczył Ori Yehudai, prezes i dyrektor generalny Frutarom.

Jak potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu” kancelaria Deloitte Legal, jej zespół doradzał spółce Frutarom Industries Ltd. w transakcji. Obsługa obejmowała prawne due diligence i kompleksowe doradztwo transakcyjne. Wykonywali ją partner Jan Jarmul, partner associate Karol Kicun, senior associate Piotr Rysiak, associate Diana Sofu.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl