Małgorzata Surdek: Do CMS przechodzi grupa prawników z Dentons

1485

W maju 2018 r. do biura kancelarii CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang w Warszawie „dołączy nowy szef praktyki bankingowej Michał Mężykowski, wcześniej partner w Dentons, wraz z nim zespół liczący dziewięciu prawników specjalizujących się transakcjach”. Poinformowała o tym Małgorzata Surdek, partner zarządzający kancelarii CMS, w wypowiedzi dla broszury „Ranking Kancelarii Prawniczych 2018” wydanej przez dziennik „Rzeczpospolita” 24 kwietnia 2018 r. (w artykule Doroty Gajos-Kaniewskiej „Giganci ostrożniej powiększali zespoły”).

Ta akwizycja grupy prawników, podobnie jak wcześniejsze rekrutacje partnerskie służą, jak wyjaśniła Małgorzata Surdek, realizacji planu wzmocnienia kompetencji kancelarii w tych praktykach, które uznane zostały za „perspektywiczne w długim okresie”.

Szykuje się więc na rynku kolejny, ale pierwszy w tym roku, megatransfer prawniczy. We wrześniu 2017 r. głośno było o przeprowadzce 11 prawniczek z zespołu nieruchomości Hogan Lovells pod wodzą Jolanty Nowakowskiej-Zimoch do Greenberg Traurig. Było to największe grupowe przejęcie prawnicze zeszłego roku w Polsce. I jedno z największych w ostatnich dziesięciu latach.

Przy okazji najnowszego 10-osobowego transferu z Dentons do CMS przychodzą na myśl inne wcześniejsze wieloosobowe akwizycje. Takie jak przejęcie w 2009 r. przez Clifford Chance dwudziestoosobowego zespołu prawników real estate kierowanego przez Pawła Dębowskiego z ówczesnej kancelarii CMS Cameron McKenna, a następnie przejęcie w 2011 r. tego samego zespołu z Clifford Chance przez ówczesną kancelarię Salans (dzisiaj znaną jako Dentons).

Akwizycję o podobnej skali przeprowadziła w tymże samym roku White & Case przejmując z kancelarii CMS Cameron McKenna zespół 19 prawników od spraw procesowych i arbitrażowych pod przewodem Pawła Pietkiewicza.

Z kolei w 2015 r. Greenberg Traurig dokonała przejęcia dubeltowego – powiększając swój zespół nieruchomości o dwanaścioro prawników naraz z kancelarii Allen & Overy i Norton Rose Fulbright, z szefami praktyk Radomiłem Charzyńskim i Agnieszką Stankiewicz.

Jeśli chodzi o ubiegłoroczną wędrówkę ludu prawników, to wypada jeszcze przypomnieć znaczący, choć mniejszy liczebnie, grupowy transfer – w kwietniu do firmy Domański Zakrzewski Palinka przeszedł kierowany przez Rafała Hajduka pięcioosobowy zespół prawników z praktyki energetycznej kancelarii Norton Rose Fulbright.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl