Greenberg Traurig innowacyjną kancelarią roku w Polsce według IFLR

262

Warszawskie biuro kancelarii Greenberg Traurig jest tegorocznym laureatem nagrody IFLR Europe Award z Polski za działalność w roku 2017.

Renomowany magazyn „International Financial Law Review” poświęcony tematyce prawa finansowego od 19 lat przyznaje te nagrody firmom prawniczym wyróżniającym się w swoich krajach największą innowacyjnością w obsłudze transakcji finansowych i korporacyjnych. Wydawcą „IFLR” jest grupa Legal Media należącą do Euromoney, jednej z największych firm w branży informacji biznesowych na świecie.

Rok temu nagrodę IFLR Europe Award w Polsce otrzymała kancelaria Clifford Chance, która dostała ją także w 2016 r.

„IFLR” nagradza również transakcje. W tegorocznej edycji nagród zauważono dwa deale z 2017 r. z polskim akcentem, oba z branży alkoholowej.

Wśród nominowanych do nagrody w kategorii „Fuzje i przejęcia” („M&A”) znalazła się megatransakcja przejęcia przez japoński koncern browarniczy Asahi Group Holdings biznesu piwnego w krajach Europy ŚrodkowoWschodniej od największego giganta na tym rynku – belgijskiej firmy AnheuserBusch InBev. W jej obsługę zaangażowane były w Polsce kancelarie Greenberg Traurig i Allen & Overy.

Greenberg Traurig doradzała AB InBev w związku z polskimi aspektami sprzedaży aktywów o wartości 7,3 mld euro, które przed połączeniem z AB InBev były własnością SABMiller na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej (Czechy, Węgry, Polska, Rumunia i Słowacja). AB InBev, największa firma browarnicza na świecie, w konsekwencji przeprowadzonego przejęcia SABMiller, drugiej co do wielkości firmy browarniczej na świecie, zobowiązała się wobec Komisji Europejskiej do sprzedaży aktywów należących uprzednio do SABMiller w regionie CEE, w tym Kompanii Piwowarskiej. Allen & Overy doradzała  firmie Asahi przy zakupie browarów w państwach Europy ŚrodkowoWschodniej.

Ostatecznie jednak nagroda przypadła  transakcji przejęcia przez chiński koncern ChemChina szwajcarskiej firmy biotechnologicznej Syngenta za 43 mld dolarów.

W kategorii „Restrukturyzacja” („Restructuring”) na krótkiej liście kandydatów do nagrody umieszczono projekt dotyczący firmy Roust Corporation, w obsłudze którego, oprócz m.in. Allen & Overy i Greenberg Traurig, wymieniona była kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr. Firma Roust przejęła w Polsce firmę CEDC, producenta wódek i importera alkoholi, która popadła w tarapaty finansowe grożące plajtą. Roust Corporation na początku 2017 r. wdrożyła postępowanie restrukturyzacyjne. Ostatecznie nagrodzono jednak inną operację.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl