Allen & Overy rozmawia o zaoceanicznej fuzji i skoku do Ameryki?

651

Anglosaskie media prawnicze 6 kwietnia 2018 r., przed weekendem, wypuściły nieoficjalną informację, iż globalna firma Allen & Overy rozpoczęła rozmowy o połączeniu z dużą amerykańską kancelarią O’Melveny & Myers.

Na czoło informacji wybiły kalkulację, z której wynika, że skuteczna fuzja zaowocowałaby powstaniem kolejnego giganta na światowym rynku usług prawniczych, o rocznym przychodzie przekraczającym dwa miliardy funtów.

Jak donosi portal internetowy branżowego angielskiego czasopisma „The Lawyer”, Allen & Overy wywodząca się z londyńskiego tzw. Magic Circle, od dawna pragnie „amerykańskiej fuzji” (US merger), a starszy partner (senior partner) Wim Dejonghe i partner zarządzający Andrew Ballheimer podobno już od kilku miesięcy prowadzą rozmowy z właściwymi ludźmi z O’Melveny.
Według „The Lawyer” w ostatnich latach Allen & Overy czyniła starania, by rozwinąć swoją obecność w Stanach Zjednoczonych, która ogranicza się do biur w Nowym Jorku i Waszyngtonie. Krążyły pogłoski o planach ekspansji w Ameryce, w których jako kandydat do fuzji często występowała właśnie  O’Melveny, która ma w sumie 15 biur – w Azji i Europie, a siedem w Stanach – w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Los Angeles, Century City, Newport Beach, San Francisco i w Dolinie Krzemowej.
Póki co, rzecznik prasowy tej pierwszej oświadczył, cytowany przez „The Lawyer”: – Chociaż od kilku lat mówimy, że jesteśmy otwarci na rozważenie fuzji z właściwym partnerem w Stanach Zjednoczonych, to przez cały czas rozmawiamy z wieloma kancelariami w wielu krajach i nie komentujemy rynkowych spekulacji i pogłosek dotyczących konkretnej firmy.

Natomiast rzecznik O’Melveny & Myers wypowiedział się bardziej stanowczo negatywnie: – Nie mamy planów, aby się połączyć i nigdy nie mieliśmy.

Jednakże jeden z partnerów w konkurencyjnej firmie prawniczej z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych powiedział „The Lawyer”, że „wszyscy wiedzą, iż od jakiegoś czasu strategia Allen & Overy zakłada poszerzenie ich globalnego zasięgu. Firma nie jest tak obecna na rynku amerykańskim, jak by sobie życzyła”. – Muszą coś zrobić – stwierdził rozmówca dziennikarza „The Lawyer”.

Dane zaprezentowane w jego artykule pokazują, że Allen & Overy w roku obrotowym 2016/17 wygenerowała 1,5 miliarda funtów przychodu, podczas gdy O’Melveny w 2017 r. osiągnęła przychód o równowartości ponad 0,5 mld funtów.

Opracowanie: Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl