Wspólniczka kancelarii Kieszkowska Rutkowska Kolasiński pierwszą Kobietą Adwokatury

362

Paulina Kieszkowska-Knapik, wspólnik kancelarii Kieszkowska Rutkowska Kolasiński, została laureatką konkursu „Kobieta Adwokatury 2017” zorganizowanego przez samorząd adwokacki.

Jak poinformował portal adwokatura.pl, 8 marca 2018 r., w doroczny Międzynarodowy Dzień Kobiet „nagroda została przyznana po raz pierwszy, by wyróżnić adwokatki, które odniosły sukces w ramach prowadzonej przez siebie działalności zawodowej, wykazały się zaangażowaniem w prace samorządu adwokackiego, jak również aktywnością na polu społecznym czy naukowym”.

W konkursie wyróżniono ponadto Natalię Klimę-Piotrowską z Kancelarii Piotrowscy w Katowicach, Marcjannę Katarzynę Dębską-Koniecek z kancelarii Koniecek w Warszawie oraz Agnieszkę Staszków-Bularz z kancelarii Waszczuk Składzień Nowak i Partnerzy w Opolu.

Paulina Kieszkowska-Knapik specjalizuje się w prawie farmaceutycznym i medycznym, doradza firmom i organizacjom branżowym w zakresie prawa ochrony zdrowia, ustawy refundacyjnej oraz ustawy o działalności leczniczej. Jest współzałożycielką Fundacji „Lege Pharmaciae” zajmującej się analizą i projektowaniem regulacji prawnych w farmacji

Działa w Obywatelskim Forum Legislacji przy Fundacji Batorego. Jest także współtwórczynią kampanii społecznej Wolne Sądy, która organizowała protesty i demonstracje uliczne przeciwko rządowym projektom zmian w organizacji systemu sądownictwa.

Doradza pro bono organizacjom pacjentów. W 2017 r. reprezentowała pacjentów w czterech wygranych przed Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawach dotyczących wydania zgody na refundacje leku dopuszczonego do obrotu, ale faktycznie niedostępnego na polskim rynku.

Natalia Klima-Piotrowska zaangażowała się pro bono w obronę nauczycielek z Zabrza, które w 2016 r., w dniu tzw. „czarnego protestu” przeciw zmianom w ustawie antyaborcyjnej, przyszły do szkoły ubrane na czarno, a zdjęcie w takim stroju zamieściły  w serwisie Facebook. Rzecznik dyscyplinarny postawił im zarzut naruszenia godności nauczyciela. W postępowaniu przed komisją dyscyplinarną kuratorium oświaty nauczycielki zostały uniewinnione.

Marcjanna Katarzyna Dębska-Koniecek brała udział w akcji „Adwokaci na granicy” w marcu 2017 r., której celem była pomoc czeczeńskim uchodźcom zatrzymanym na przejściu granicznym w Terespolu. Podjęła się reprezentowania jednej z rodzin i obecnie prowadzi sześć postępowań w kraju i  jedno przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka.

Agnieszka Staszków-Bularz wspiera pro bono organizacje zajmujące się opieką nad zwierzętami w Polsce, występuje w ich imieniu w postępowaniach przeciwko osobom oskarżonym o znęcanie się nad zwierzętami domowymi. Doradza też społecznie osobom niepełnosprawnym i znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej.

Podczas uroczystości ogłoszenia wyników konkursu Jacek Trela, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej oznajmił, iż w zawodzie adwokata pracuje obecnie ok. 9 tys. kobiet i 11 tys. mężczyzn, natomiast na aplikacji do jego wykonywania sposobi się 3 tys. kobiet i 2 tys. mężczyzn. Według prezesa NRA jest jednak jeszcze wiele do nadrobienia „w zarządach dużych kancelarii dominują panowie, podobnie jest też we władzach samorządu adwokackiego na 24 izby tylko trzy panie są dziekanami: w izbie białostockiej, bydgoskiej i częstochowskiej”.

Laureatkę wybrała kapituła spośród 18 nadesłanych kandydatur. Były w niej adwokatki Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska (przewodnicząca), Anna Bogucka-Skowrońska, Marta Tomkiewicz, Karolina Kuszlewicz, Sylwia Gregorczyk-Abram oraz sekretarz NRA Rafał Dębowski, dr Sylwia Spurek, zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Równego Traktowania i Krzysztof Śmiszek z Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl