Raport-ranking: Liderzy obsługi debiutów giełdowych w 2017 roku

504

Kancelarie Weil, Gotshal & Manges oraz White & Case obsłużyły w 2017 r. najwięcej – po trzy – debiutów spółek na głównym parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Ta pierwsza dwukrotnie pracowała dla spółek przeprowadzających oferty publiczne (IPO), raz – dla organizujących je instytucji finansowych. Ta druga – odwrotnie, dwakroć była doradcą bankówmenedżerów oferty, raz – spółki wchodzącej na giełdę. Przy czym obie kancelarie pracowały w parze obsługując te same trzy debiuty.

Obie zatem doradzały zarówno przy największym pod względem wartości oferty tegorocznym debiucie – operatora sieci telefonii komórkowej Play (prawie 4,4 mld zł!), jak i obsługiwały IPO o największej łącznej wartości – w sumie 6 mld 539,8 mln zł (oprócz Play – Dino Polska i spółka Griffrin Premium Re).

Tak wynika z danych zebranych przez „Rynek Prawniczy”.

W sumie dla 13 z 15 giełdowych debiutantów pracowało 15 kancelarii, w tym trzy wyłącznie zagraniczne, tzn. nie działające w Polsce bezpośrednio. Były to Loyens & Loeff z Holandii, która doradzała dwóm debiutującym spółkom zarejestrowanym w Holandii i w Luksemburgu w kwestiach tamtejszego prawa, Latham & Watkins z Londynu, doradca menedżerów oferty Play w sprawach prawa angielskiego i amerykańskiego oraz holenderska NautaDutilh – biuro w Luksemburgu, które doradzało im w zagadnieniach tamtejszych przepisów.

Po dwa debiuty na polskiej giełdzie przygotowały zatem holenderska kancelaria Loyens & Loeff, warszawskie biuro kancelarii CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang oraz kancelaria Gessel, Koziorowski.

Po jednym mają na koncie: kancelaria CSW Więckowska i Partnerzy z Poznania, kancelaria radcowska Joanny Siudak z Bolechowic koło Krakowa, Tomasik Pakosiewicz Groele z Krakowa, Greenberg Traurig, Dentons (obsługująca menedżerów oferty Getback), K&L Gates (pracowała dla menedżera oferty Venture Inc), krakowska kancelaria BDO Legal Łatała i Wspólnicy oraz Chajec, Don-Siemion & Żyto.

Dwie firmy korzystały z usług firm doradztwa inwestycyjnego.

Słabe mocnego początki

Pierwszy kwartał 2017 r. był słaby – zaledwie trzy debiuty na głównym parkiecie, w tym wszystkie z przeniesienia z rynku NewConnect. Tylko jednemu – spółki Unimot handlującej olejem napędowym i autogazem, towarzyszyła publiczna oferta akcji. Firma inwestycyjna Setanta i zajmująca się montażem instalacji cieplnych JWW Invest ofert nie przeprowadzały.

Za to drugi kwartał zaczął się od dwóch prawdziwych bomb w kwietniu. Pierwszą było wejście na parkiet spółki Griffrin Premium Re, zarejestrowanej w Holandii, ale zarządzającej nieruchomościami biurowymi i handlowymi w Polsce. Spółka, która przeprowadziła ponad półmiliardową IPO, działa w formule zbliżonej do REIT (real estate investment trust), czyli podmiotu, który osiąga dochody z wynajmu nieruchomości, a udziałowcom wypłaca zyski w formie dywidendy.

Drugi debiut akcji spółki Dino Polska – był jeszcze bardziej spektakularny, jeśli chodzi o wielkość: 1 mld 655 mln zł. Dino Polska to sieć supermarketów, tzw. proximity, czyli handlujących w pobliżu osiedli ludzkich w małych i średnich oraz na peryferiach dużych miast. W czerwcu 2010 r. 49 proc. akcji tej spółki kupił za 200 mln zł fundusz private equity Enterprise Investors, który wyszedł z inwestycji sprzedając swój mniejszościowy pakiet znacznie drożej.

Lipiec na płonącym parkiecie

Jednak to w trzecim kwartale, w sezonie wakacyjnym, doszło do kulminacji tegorocznych megadebiutów. Mowa o lipcowej premierze na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych firmy Play Communications, która za jednym razem ustanowiła kilka rekordów. Była to największa pierwsza oferta publiczna w sektorze telekomunikacji w Europie od czerwca 2015 r., największa na polskiej giełdzie, jeśli nie liczyć prywatyzacyjnych oraz jedna z pięciu największych ofert pierwotnych na polskim rynku w ogóle. Kapitalizacja spółki będącej właścicielem sieci telefonii komórkowej, która w IPO sprzedała 121,57 mln swoich akcji, wyniosła 9,1 mld zł.

Ten ewenement poprzedzony został zresztą imponującym wejściem na parkiet w tym samym miesiącu spółki windykacyjnej Getback, której oferta miała wartość 740 mln zł, co dało jej trzecie miejsce na podium tegorocznych debiutów.

Dla porządku trzeba jeszcze wspomnieć o czerwcowym debiucie firmy Maxcom produkującej aparaty telefoniczne oraz o lipcowym przejściu z platformy NewConnect na główny rynek firmy Morizon zajmującej się internetowym pośrednictwem w handlu i wynajmie nieruchomości, któremu towarzyszyła oferta nowych akcji.

Po gorącym lecie na parkiecie, jeśli chodzi o debiuty, jesienią zapanowała martwa cisza.

Końcówka roku: dużo małych wejść

Przebudzenie nastąpiło bliżej zimy. Pod koniec roku doszło do sześciu debiutów, z czego połowa wynikła z przeniesienia notowań z rynku NewConnect na główny parkiet. Oferty nie imponowały jednak wartością. Największa – internetowej firmy R 22 opiewała na ponad 90 mln zł. Dwa debiuty obyły się w ogóle bez oferty – spółki deweloperskiej Marvipol Development oraz firmy Hollywood świadczącej usługi pralnicze dla hoteli, szpitali i zakładów gastronomicznych. Na główny parkiet przeniosły się  oprócz niej spółki Venture Inc (inwestycje venture capital) i deweloperska Tower Investments. Natomiast biotechnologiczna spółka NanoGroup może pochwalić się ofertą o najniższej wartości w 2017 r. – 4,2 mln zł.

W całym 2017 r. było łącznie 15 debiutów na głównym rynku GPW (w 2016 r. – 19,  w 2015 30, w 2014 r. – 28, a w 2013 r. – 23). Na giełdę weszły dwie spółki zarejestrowane za  granicą. No­to­wa­nia z rynku alternatywnego NewConnect prze­nio­sło siedem spółek (w 2016 r. było takich spółek sześć, w 2015 r. – 12, a w 2014 r. – 10).

Z ofertą publiczną było połączonych 11 debiutów, czterem nie towarzyszyła IPO.

Poniżej zestawienie debiutów i pierwszych ofert publicznych na głównym rynku giełdy w 2017 r. oraz zaangażowanych do nich doradców prawnych, opracowane przez „Rynek Prawniczy” na podstawie danych GPW i własnych.

Debiuty giełdowe i pierwsze oferty publiczne w 2017 r. (chronologicznie, wartość oferty w mln zł)

Spółka Wartość

oferty  

 Doradca prawny
Setanta*            –      –
Unimot*        99,0 CSW Więckowska i Partnerzy
JWW Invest*            – Joanna Siudak Kancelaria Radcy Prawnego
Griffrin Premium Re..      508,3 Weil, Gotshal & Manges; Loyens & Loeff (spółka); White & Case (banki-menedżerowie oferty)
Dino Polska    1655,0 Weil, Gotshal & Manges (spółka); White & Case (banki-menedżerowie oferty)
Maxcom        47,5 CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang
Morizon*          5,0 Tomasik Pakosiewicz Groele
Getback      740,0 Greenberg Traurig (spółka); Dentons (menedżerowie oferty)
Play Communications    4376,5 White & Case, Loyens & Loeff (spółka);  Weil, Gotshal & Manges, Latham & Watkins, NautaDutilh (banki-menedżerowie oferty)
Venture Inc*        30,0 CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang (spółka); K&L Gates (menedżer oferty)
Marvipol Development            – BDO Legal Łatała i Wspólnicy
NanoGroup          4,2 Chajec, Don-Siemion & Żyto
Tower Investments*        22,5 Gessel, Koziorowski
R 22        91,0 Gessel, Koziorowski
Hollywood*            –      –

* Przejście z rynku NewConnect

Tutaj raport-ranking za rok 2016

Tutaj raport-ranking za rok 2015

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl