Kancelaria Maruta Wachta aż z dwiema nagrodami od „The Lawyer”

1389
Daniel Jastrun, partner kancelarii Maruta Wachta, z nagrodą dla najlepszej firmy prawniczej w Polsce

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Maruta Wachta została uznana za najlepszą firmę prawniczą w Polsce i najlepszą kancelarię specjalistyczną w Europie w tegorocznej edycji konkursu „The Lawyer European Awards”.

To podwójne zwycięstwo w dwóch kategoriach konkursu jest bezprecedensowym osiągnięciem firmy.

Tegorocznych zwycięzców „The Lawyer European Awards” ogłoszono 15 marca 2018 r.

Najlepsi i wicenajlepsi w Polsce

W kategorii „Firma Prawnicza Roku w Polsce” („Law Firm of the Year: Poland”), oprócz zwycięzcy Maruta Wachta,  wyróżniono kancelarię Kochański Zięba i Partnerzy, która została uznana przez jury za „bardzo polecaną” (highly commended). Na tzw. krótkiej liście (shortlist) nominowanych znalazły się ponadto kancelarie Domański Zakrzewski Palinka, Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy, Kopeć Zaborowski i Wolf Theiss.

Maruta Wachta – kancelaria specjalizująca się w prawie nowych technologii (tech-focused) odnotowała w 2017 r., według „The Lawyer”, bezprecedensowy wzrost zarówno liczby zatrudnionych, jak i obrotów – o jedną trzecią. Ma największy zespół prawników technologicznych. Jej klientami są firmy T-Mobile, RWE/Innogy, Cisco Systems i Konica Minolta. Pracuje także dla firm skandynawskich, takich jak Skanska, Tetra Pak i Nordea IT. W zeszłym roku mocno zainwestowała w wewnętrzne szkolenia i nawiązała współpracę z Uniwersytetem Warszawskim oraz Akademią Leona Koźmińskiego, aby stworzyć programy podyplomowego kształcenia w dziedzinie prawa IT.

Jury doceniło klarowność strategii kancelarii, jej solidny wzrost i inwestycje w ludzi. Skupienie się na nowych technologiach i ochronie danych postawiło ją na „środku sceny”. Jej prawnicy dostarczali klientom prywatnym i publicznym wydajne i innowacyjne rozwiązania.

Najlepsi w w Europie – spece od prawa nowych technologii

W drodze do drugiego sukcesu – nagrody w kategorii „European Specialist Law Firm of the Year” kancelaria Maruta Wachta wyprzedziła siedem innych firm prawniczych z krajów Europy.

Według „The Lawyer”, jury uznało polski butik prawa informatycznego za „komercyjny, strategiczny i posiadający silną łączność z rynkiem”. Doceniło, że wykazał się imponującymi stopami wzrostu i „przyspiesza prace nad wdrożeniem elastycznej pracy (flexible working)”. Kancelaria mocno zainwestowała w swoją praktykę ochrony danych i „obecnie ma jeden z najsilniejszych zespołów zajmujących się ochroną danych w regionie, o czym świadczy fakt, że przeprowadza audyty wdrożenia RODO dla wielu dużych polskich firm”. Polskie Ministerstwo Cyfryzacji jest również jej stałym klientem. Maruta Wachta pozyskała  jedno z najważniejszych zleceń z publicznego sektora informatyzacji w ostatnich latach, tworząc dla polskich organów publicznych szablony klauzul umów o wdrożenie i utrzymanie systemów informatycznych oraz nabywanie infrastruktury informatycznej. Klauzule zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji jako rekomendowane wzory umów o zamówienia publiczne i przesłane bezpośrednio do 160 jednostek administracyjnych, w tym ministerstw, służb mundurowych oraz instytucji naukowo-badawczych.

Kandydatów było więcej

Ponadto kancelaria Maruta Wachta znalazła się także na liście 15 kandydatur nominowanych do tytułu „Europejskiej Firmy Prawniczej Roku” („European Law firm of the Year”).

Polskim kandydatom ubiegającym się w konkursie „The Lawyer” o miano „Europejskiego Partnera Zarządzającego Roku” – Zbigniewowi Drzewieckiemu z kancelarii Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy i Piotrowi Kochańskiemu z kancelarii Kochański Zięba i Partnerzy – nie udało się wygrać. Nie zwyciężył także kandydat z Polski do nagrody „Prawnika Firmowego Roku” – Olgierd Świerzewski kierujący działem prawnym w firmie Orbis.

Powrót polskiej kategorii

W tegorocznej edycji konkursu „The Lawyer European Awards” kancelarie krajowe w kategorii „Firma Prawnicza Roku w Polsce” pojawiły się po dwóch latach przerwy. Redakcja renomowanego tygodnika przywróciła tę kategorię, zlikwidowaną w 2016 r., kiedy zrezygnowała z przyjmowania zgłoszeń i odrębnego wyróżniania polskich firm prawniczych. Od tego czasu żadna z nich nie była nagrodzona, także w innych kategoriach, choć bywały na „krótkiej liście” nominowanych, m.in. w kategorii „Firma Prawnicza Roku w Europie Środkowej”.

Przypomnijmy, że w 2015 r. „Firmą Prawniczą Roku w Polsce” została przez „The Lawyer” wybrana kancelaria Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy. Nagrodę „European Award” odrębnie dla Polski przyznano wówczas po raz trzeci. Wcześniej triumfowały działająca w państwach regionu Morza Bałtyckiego kancelaria Magnusson oraz Domański Zakrzewski Palinka.

Tylko dla krajowców

W kategorii „Law Firm Of the Year: Poland” o nagrodę mogą ubiegać się tylko niezależne kancelarie krajowe lub o zasięgu europejskim. Nie są kwalifikowane biura czy oddziały globalnych zagranicznych sieci prawniczych.

W 2018 r. wybór najlepszych w 24 kategoriach, w tym w 16 grupach regionalnych i krajach Europy, a oprócz tego w ośmiu kategoriach branżowych, należał do 21-osobowego jury, którego członkami byli, jak zawsze, wyżsi rangą prawnicy z kancelarii oraz prawnicy in-house z międzynarodowych korporacji, którzy mają bezpośrednie doświadczenia ze współpracy z niezależnymi firmami prawniczymi z państw europejskich.

„The Lawyer” jest renomowanym brytyjskim tygodnikiem adresowanym do prawników obsługujących gospodarkę. Ukazuje się od 1981 r. Wydawcą jest Centaur Media. Nagrodami European Awards wyróżnia kancelarie już dziewiąty rok.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl