Irlandzkie kancelarie w słodkiej ekspansji polskiej firmy na Zieloną Wyspę

240

Jak dowiedział się „Rynek Prawniczy”, kancelaria William Fry z Dublina doradzała polskiej firmie cukierniczej Colian w przejęciu produkującej wyroby czekoladowe irlandzkiej firmy Lily O’Brien’s od spółki Carlyle Cardinal Ireland Fund, której doradzała kancelaria A&L Goodbody z Irlandii.

Transakcję sfinalizowano na przełomie roku – 22 grudnia 2017 r. firma Colian Holding podpisała umowę nabycia 100 proc. udziałów w kapitale zakładowym spółki Lily O’Brien’s Holding Limited z siedzibą w Newbridge w Irlandii, a płatność oraz przeniesienie własności udziałów nastąpiło 3 stycznia 2018 r. Cenę  transakcji ustalono na 40 mln euro, nabywca sfinansował ją z własnych środków.

Swoje udziały sprzedały Carlyle Cardinal Ireland Fund – spółka private equity dwóch firm inwestycyjnych – amerykańskiej The Carlyle Group i irlandzkiej Cardinal Capital Group oraz grupa udziałowców mniejszościowych z zarządu LOBH.

Lily O’Brien’s Holding Limited jest producentem znanych wyrobów czekoladowych i deserów. Firma powstała w 1992 r., założyła ją w kuchni swojego domu w mieście Newbridge irlandzka businesswoman Mary Ann O’Brien, obecnie senator z ramienia partii Renua Ireland. Dziś zatrudnia w fabryce 120 osób, eksportuje słodycze do 15 krajów. Spółka Carlyle Cardinal Ireland Fund kupiła ją w 2014 r. od właścicielki, która pozostała w jej zarządzie.

Colian Holding  to polska grupa kapitałowa założona w 1990 r. przez Jana Kolańskiego. Zaczynała od handlu ziołami i przyprawami. Dziś zajmuje się produkcją, dystrybucją i sprzedażą artykułów spożywczych. Ma w portfelu takie marki słodyczy jak Goplana, Solidarność, Jutrzenka, Grześki, Familijne, Śliwka Nałęczowska, Jeżyki, Akuku!, Mella, Elizabeth Shaw, Famous Names, napoje Hellena, przyprawy Appetita i bakalie Siesta. W skład grupy wchodzą spółki Colian i Colian Factory prowadzące produkcję i sprzedaż słodyczy, kulinariów oraz napojów, spółka Elizabeth Shaw Limited z Wielkiej Brytanii, dostarczająca luksusowe wyroby czekoladowe i słodkie przekąski oraz Colian Logistic odpowiadająca za magazynowanie i dystrybucję produktów grupy. Colian zatrudnia prawie 2 tys. osób. Jej siedziba mieści się w Opatówku koło Kalisza, zakłady posiada w Bydgoszczy, Lublinie, Opatówku, Kaliszu i Wykrotach.

– Akwizycja tak silnego brandu to kolejny krok na drodze do realizacji strategii ekspansji na rynki zagraniczne, którą zapoczątkowaliśmy w ubiegłym roku przejęciem brytyjskiej spółki Elizabeth Shaw Limited. Transakcja stanowi znaczące wzmocnienie potencjału grupy Colian w realizacji działalności eksportowej, jednocześnie potwierdza jej zainteresowanie silnymi brandami. Mamy ambitne plany wzrostowe i chcemy, aby Lily O’Brien’s stała się wiodącą, globalną marką premium grupy Colian – oświadczył Jan Kolański, prezes zarządu Colian Holding.

– Wybraliśmy Coliana na nowego właściciela firmy biorąc pod uwagę wspólną wizję globalnej ekspansji naszej marki. Colian eksportuje wyroby do ponad 60 krajów na całym świecie, zapewniając nam dostęp do potencjalnych nowych rynków, a ich zaangażowanie w rozwój nowych produktów i innowacji jest bardzo ekscytujące dla pracowników i firmy – stwierdził Eoin Donnelly, prezes zarządu Lily O’Brien’s.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl