Deloitte Legal i Gessel w finansowej inwestycji w sprzedaż leków

479

Kancelaria Deloitte Legal doradzała firmie Nettle przy pozyskaniu finansowania od funduszu Mezzanine Management, którego doradcą była kancelaria Gessel.

W lutym 2018 r. firma Mezzanine Management zainwestowała 100 mln zł z funduszu Accession Mezzanine Capital IV w spółkę Nettle działającą w branży farmaceutycznej. Inwestycja została przeprowadzona w postaci podwyższenia kapitału spółki oraz udzielenia wieloletniej pożyczki typu mezzanine.

Firma Nettle świadczy usługi outsourcingowe dla firm z sektora farmaceutycznego w zakresie obsługi bezpośredniej sprzedaży leków (od producenta do szpitala/apteki, bez pośrednictwa hurtowni), zarządzania należnościami oraz finansowania inwestycji medycznych. W ramach sprzedaży direct to pharmacy (DTP) spółka oferuje producentom leków cały wachlarz usług od organizacji procesu sprzedaży (m.in. call center, przygotowanie ofert przetargowych, rozliczenia) do finansowania należności i księgowości.

Firma należy do funduszu private equity/venture capital Ortie Capital Investment, który inwestuje w spółki we wczesnej fazie biznesu i początkowej formie działalności, z takich branż jak m.in. usługi medyczne, produkcja sprzętu medycznego, ochrona zdrowia, farmacja.

Firma Mezzanine Management specjalizuje się w finansowaniu typu mezzanine w krajach Europy ŚrodkowoWschodniej. Ma główne biuro w Wiedniu, a także regionalne w Warszawie, Budapeszcie i Bukareszcie. Pierwszą inwestycję zrealizowała w 2003 r. Od tego czasu przeprowadziła ich ponad 40. Zarządza kapitałem międzynarodowym, a jej inwestorami są fundusze emerytalne, banki inwestycyjne oraz firmy ubezpieczeniowe. Preferowana wielkość inwestycji to 1020 mln euro. W Polsce była zaangażowana m.in. w LuxMed czy Solaris.

Finansowanie typu mezzanine łączy cechy długu i inwestowania kapitałowego.

Kancelaria Deloitte Legal poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż była doradcą Nettle. Zakres kompleksowego doradztwa obejmował negocjacje umowy inwestycyjnej i akcjonariuszy oraz umowy pożyczki typu mezzanine. Przy transakcji doradzali partner Jan Jarmul, managing associate Zuzanna Grochowska, senior associate Mirosław Rak z zespołu fuzji i przejęć oraz senior managing associate Adrian  Krzyżanowski z zespołu bankowości i finansów.

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kompleksowe doradztwo prawne na rzecz Mezzanine Management, które obejmowało sporządzenie dokumentacji transakcji i przeprowadzenie negocjacji, świadczyła kancelaria Gessel.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl