Wkrótce rozstrzygnięcie konkursu „The Lawyer”: która kancelaria zostanie najlepszą?

437

W czwartek 15 marca 2018 r. poznamy tegorocznych laureatów „The Lawyer European Awards”. Z Polski o prestiżową  nagrodę branżowego brytyjskiego tygodnika „The Lawyer” rywalizuje sześć kancelarii zapisanych przez jury na tzw. krótką listę (shortlist) nominowanych. Są to: Domański Zakrzewski Palinka, Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy, Kochański Zięba i Partnerzy, Kopeć Zaborowski, Maruta Wachta, Wolf Theiss.

„The Lawyer” w artykule opublikowanym na swojej stronie internetowej 1 marca 2018 r. przybliża te osiągnięcia kancelarii nominowanych w kategorii „Firma Prawnicza Roku w Polsce”, które przesądziły o wyborze właśnie ich zgłoszeń jako kandydatur do zwycięstwa.

Domański Zakrzewski Palinka nadal rozwijała praktyki infrastruktury i energetyki oraz budowała praktykę doradztwa w zakresie przestępstw tzw. „białych kołnierzyków” (white-collar crime – przestępstwa urzędników i biznesmenów). „The Lawyer” podaje także, iż kancelaria uruchomiła nową linię usług w dziedzinie prawa medycznego i farmaceutycznego. Wewnętrznie natomiast skonsolidowała swój program szkoleniowy „Akademia DZP”. Wśród klientów kancelarii „The Lawyer” wymienia takie firmy jak Getin Bank, Teva, MSD Polska, Polskie Koleje Państwowe i Toyota.

Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy, która obchodziła w 2017 roku swoje 25-lecie, rozbudowała się w regionach otwierając nowe biura w Gdańsku i Krakowie, tworząc, jak informuje „The Lawyer”, największą sieć prawniczą w Polsce. Biuro w Gdańsku pozwoliło kancelarii utworzyć  przyczółek w obsłudze spraw z zakresu prawa morskiego. Klientami kancelarii są, według „The Lawyer”, Philip Morris, Visa, Coty, BGŻ BNP Paribas, Unilever i Volkswagen.

Kancelarii Kochański Zięba i Partnerzy ostatni rok przyniósł, według „The Lawyer”, szybki rozwój: wzrost obrotów o 24 proc., znaczące inwestycje w krakowskim biurze oraz zatrudnienie nowych prawników w praktykach energetycznej, technologicznej i private equity. Kancelaria uruchomiła trzy przedsięwzięcia konsultingowe w dziedzinach rachunkowości, doradztwa quasi-inwestycyjnego oraz szkoleń prawnych. Jej klientami są firmy Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Tauron Polska Energia, Polskie Linie Lotnicze LOT, Kingfisher i Grupa Skanska.

Kancelaria Kopeć Zaborowski Adwokaci została założona na początku 2016 r. i od tego czasu zespół urósł do 25 prawników. Jak podaje „The Lawyer”, specjalizuje się w obsłudze przemysłu zbrojeniowego, stoczniowego i budownictwa. Wśród jej klientów są Polska Grupa Zbrojeniowa, Energopol Szczecin, spółka Polskie LNG, którym, według „The Lawyer”, kancelaria doradzała przy znaczących projektach, takich jak gazoport w Świnoujściu.

Kancelaria Maruta Wachta koncentrująca się na prawie nowych technologii (tech-focused) odnotowała w 2017 r., według „The Lawyer”, bezprecedensowy wzrost zarówno liczby zatrudnionych, jak i obrotów – o jedną trzecią. Firma w zeszłym roku mocno zainwestowała w wewnętrzne szkolenia i nawiązała współpracę z czołowymi uniwersytetami, aby stworzyć podyplomowe programy kształcenia w dziedzinie prawa IT. Jej klientami są firmy T-Mobile, RWE/Innogy, Cisco Systems i Konica Minolta.

Wolf Theiss kontynuowała budowanie  biura w Warszawie, szczególnie w praktyce bankowości i finansów. Bada możliwości rozwijania się w branży legaltech dzięki serii pilotażowych projektów koncentrujących się na efektywności biznesowej. Klientami kancelarii są PGE Polska Grupa Energetyczna, Peek & Cloppenburg, Raiffeisen Bank International i Canon Polska.

Przypomnijmy, ze oprócz kancelarii aspirujących do tytułu „Firmy Prawniczej Roku w Polsce”, w konkursie „The Lawyer” o miano „Europejskiego Partnera Zarządzającego Roku” rywalizują m.in. dwaj kandydaci z Polski – Zbigniew Drzewiecki z kancelarii Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy i Piotr Kochański z kancelarii Kochański Zięba i Partnerzy. Natomiast polskim kandydatem do nagrody dla „Prawnika Firmowego Roku” jest Olgierd Świerzewski kierujący działem prawnym w firmie Orbis.

Ponadto jeszcze jedną szansę na laury ma kancelaria Maruta Wachta, która uzyskała nominację do nagrody w kategorii „Europejska Kancelaria Specjalistyczna Roku”, podobnie jak siedem innych firm prawniczych.

W tegorocznej edycji konkursu „The Lawyer European Awards” kancelarie krajowe w kategorii „Firma Prawnicza Roku w Polsce” pojawiły się po dwóch latach przerwy. Redakcja renomowanego tygodnika przywróciła tę kategorię, zlikwidowaną w 2016 r., kiedy zrezygnowała z przyjmowania zgłoszeń i odrębnego wyróżniania polskich firm prawniczych.

W kategorii „Law Firm Of the Year: Poland” o nagrodę mogą ubiegać się tylko niezależne kancelarie krajowe lub o zasięgu europejskim. Nie są kwalifikowane biura czy oddziały globalnych zagranicznych sieci prawniczych.

Nagrodzona zostanie firma, która w sposób najbardziej przekonujący wykaże swoje wyjątkowe osiągnięcia z 2017 r. – dowiedzie, że radzi sobie z presją otoczenia biznesowego utrzymując przy tym wysoki poziom obsługi klientów, potrafi jasno wyartykułować swoją strategię i wizję na przyszłość, zarówno poprzez znaczące wydarzenia w minionym roku, jak i planowane przedsięwzięcia.  

W 2018 r. wybór najlepszych w 24 kategoriach, w tym w 16 grupach regionalnych i krajach Europy, a oprócz tego w ośmiu kategoriach branżowych, należy do 21-osobowego jury, którego członkami są, jak zawsze, wyżsi rangą prawnicy z kancelarii oraz prawnicy in-house z międzynarodowych korporacji, którzy mają bezpośrednie doświadczenia ze współpracy z niezależnymi firmami prawniczymi z państw europejskich.

„The Lawyer” jest renomowanym brytyjskim tygodnikiem adresowanym do prawników obsługujących gospodarkę. Ukazuje się od 1981 r. Wydawcą jest Centaur Media. Nagrodami European Awards wyróżnia kancelarie już dziewiąty rok.

Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni 15 marca 2018 r. w Londynie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl