Firma Andersen Tax wycofała swoją markę z Polski

945

Andersen Tax, zamiast oddziału pod własnym brandem, ma teraz w Polsce tylko firmy współpracujące, w tym spółkę doradztwa podatkowego i prawnego A2Z Tax&Legal Matyka i Wspólnicy.

Jako pierwsza, o tym, że amerykańska centrala firmy doradztwa podatkowego Andersen Tax wycofała spółce, która była dotychczas jej polskim oddziałem, prawo do używania tej marki, poinformowała niedawno „Rzeczpospolita”. Według nieoficjalnych informacji gazety na tę decyzję miały wpływ spory między wspólnikami w Stanach Zjednoczonych.

Andersen Tax zadebiutowała w Polsce w maju 2017 r. Wówczas to polska firma Taxperience świadcząca usługi doradztwa podatkowego i księgowe, stowarzyszona w organizacji Andersen Global, oficjalnie przyjęła nazwę Andersen Tax. Było to wynikiem wskrzeszenia marki kilkanaście lat po głośnym upadku globalnej firmy doradczej Arthur Andersen związanym z bankructwem amerykańskiego giganta energetycznego Enron. Skandal związany z „kreatywną rachunkowością” zniszczył jej reputację jako audytora. Spadkobiercy marki w 2014 r. powrócili z nią na rynek.

W Polsce firma budowała zespół konsekwentnie go powiększając. Ostatnio, na jesieni 2017 r. przyciągnęła troje podatkowców z kancelarii Norton Rose Fulbright. Partnerem w Andersen Tax został adwokat  i doradca podatkowy Marcin Matyka. W lutym 2018 r. zarejestrował on w sądzie firmę pod nazwą A2Z Tax&Legal Matyka i Wspólnicy. Jak wynika z informacji ze strony internetowej Andersen Tax, jest to tzw. firma współpracująca (collaborating firm) z tą siecią doradczą. Na podstawie porozumienia z Andersen Global ma otrzymywać zlecenia na obsługę jej klientów w zakresie doradztwa podatkowego i usług prawnych w Polsce. Natomiast w zakresie usług rachunkowych takie zlecenia otrzymywać będzie inna firma – SOL Financial Services Polska, która jednocześnie jest wspólnikiem spółki komandytowej A2Z Tax&Legal Matyka i Wspólnicy.

Ireneusz Walencik

 i.walencik@rynekprawniczy.pl