Linklaters w chińskiej akwizycji soków jabłkowych

292

Kancelaria Linklaters doradza chińskiej firmie SDIC Zhonglu Fruit Juice przy transakcji przejęcia polskich zakładów przetwórstwa owocowego Appol od dotychczasowych właścicieli.

O zawarciu umowy inwestycyjnej media poinformowały w grudniu 2017 r. Transakcja ma być sfinalizowana w 2018 r., po uzyskaniu aprobaty chińskich urzędów.

Według chińskiego dziennika „National Business Daily” firma Appol ma być kupiona za 68,5 mln zł. Będzie to pierwsza inwestycja firmy Zhonglu Fruit Juice Co. Ltd. w Polsce. To spółka notowana na giełdzie w Szanghaju należąca do największego chińskiego państwowego holdingu inwestycyjnego State Development & Investment Corporation. Zhonglu Fruit Juice to jeden z największych światowych przetwórców owoców eksportuje koncentraty do ponad 20 krajów, osiągając rocznie miliardowy obrót. Akwizycja ma być znaczącym krokiem w ekspansji Zhonglu Fruit Juice na rynki europejskie.

Rodzinna firma Appol działa od ponad 30 lat i jest największym w Polsce producentem zagęszczonych soków jabłkowych (koncentratów) i znaczącym w Europie. Ma trzy zakłady przetwórcze w Polsce: w Łąkcie Górnej (w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim), Potyczy  (w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim) i Opolu Lubelskim, w których powstają także m.in. soki not from concentrate   tłoczone lub wyciskane z jabłek, wiśni i porzeczek.

Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej przedstawiciel chińskiej spółki, Europa jest drugim po Chinach kluczowym producentem zagęszczonego soku owocowego na świecie, toteż przejęcie wytwórcy z tego rynku wpłynie korzystnie na globalne rozmieszczenie produkcji firmy Zhonglu Fruit Juice, która dotychczas wyrabia sok tylko w Chinach.

Kancelaria Linklaters  potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała przy transakcji firmie SDIC Zhonglu Fruit Juice.

Na czele zespołu prawników stali Tomasz Żórawski, partner kierujący praktyką prawa korporacyjnego i managing associate Klaudia Królak, a byli w nim m.in. associate Magdalena Szewczyk, junior associate Maciej Ficiński oraz prawnicy z biura kancelarii w Pekinie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl