Raport: Kancelarie w obsłudze transakcji na rynku nieruchomości w 2017 roku

737

Kancelaria Dentons pozostaje niekwestionowanym hegemonem doradztwa na rynku real estate – wynika  z zestawienia ubiegłorocznych transakcji i obsługujących je firm prawniczych sporządzonego przez „Rynek Prawniczy”.

Zidentyfikowaliśmy 48 takich transakcji – w tym 31 z podaną wartością i 17, w których wartość nie została ujawniona. Pokazało się w nich ogółem 27 kancelarii. Brakuje dosłownie kilku spośród dużych dealów, a to dlatego, że nie udało nam się ustalić, które kancelarie je obsługiwały.

W zestawieniu ujęliśmy zarówno transakcje inwestycyjne (kupna/sprzedaży nieruchomości) jak i korporacyjne (fuzje, joint ventures), finansowania, czy najmu/wynajmu. Niektóre z nich, obejmujące portfele nieruchomości, miały zasięg ponadgraniczny, europejski bądź regionalny.

Dentons obsługiwała prawie połowę, bo aż 21 opisanych przez „Rynek Prawniczy” transakcji. Kancelaria Greenberg Traurig doradzała przy dziewięciu dealach. Siedem ma na koncie Linklaters, sześć – CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang, po pięć Clifford Chance, Hogan Lovells, White & Case. Aktywnością wyróżniły się także Weil, Gotshal & Manges i Baker McKenzie, które pracowały przy czterech zleceniach.

Kolejny rekordowy rok dla branży

Eksperci firm doradczych działających na rynku nieruchomości odnotowali nowe rekordy. Według firmy Colliers International, w 2017 r. przeprowadzono w Polsce 75 transakcji inwestycyjnych, w których właścicieli zmieniło 150 nieruchomości. Pobito ubiegłoroczne wartości – według firmy Knight Frank przesądziła o tym aktywność nabywców pod koniec roku, kiedy sfinalizowano dużą liczbę transakcji kupna/sprzedaży, zarówno pojedynczych nieruchomości, jak i ich portfeli.

Zdaniem ekspertów Knight Frank, wolumen transakcji osiągnął w 2017 r. wartość 4,7 mld euro. Firma doradcza Cushman & Wakefield wycenia go na 5 mld euro, stwierdzając w swojej analizie, że „pomimo ryzyka politycznego” Polska zanotowała największy wzrost w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej, o 9 proc., co jest najlepszym wynikiem w ostatnich 10 latach. Z kolei analitycy firmy Colliers International obliczają całkowitą wartość transakcji na polskim rynku na 5,1 mld euro (w 2016 r. firmy doradcze szacowały ją na 4,5 – 4,6 mld euro).

Centrum rynku nieruchomości w Polsce wciąż pozostaje Warszawa, jednak Colliers International zauważa coraz większe zainteresowanie nabywców rynkami regionalnymi, na których zainwestowano 75 proc. wartości transakcji.

Znawcy rynku są zgodni, iż inwestorzy byli najbardziej zainteresowani sektorem handlowym, gdzie w 2017 r. ulokowano aż 40 proc. wszystkich środków – ok. 1,9 mld euro. Największym „pojedynczym” dealem był zakup za 380 mln euro wrocławskiego centrum handlowego Magnolia przez niemiecki fundusz Union Investment. Największą transakcją portfelową był zaś zakup za 1 mld euro przez firmę Griffin Real Estate portfela 28 obiektów handlowych od konsorcjum A-R-A Retail Centers.

Na rynku biurowym wolumen zawartych transakcji eksperci oceniają na 1,4 mld – 1,6 mld euro (33 proc. wartości wszystkich inwestycji). Podkreślają wzrost zainteresowania rynkami pozawarszawskimi, regionalnymi, takimi jak Poznań, Trójmiasto czy Wrocław.

Odnotowano wzrost aktywności inwestorów i najlepsze wyniki w historii na rynku magazynowym. Wolumen transakcji eksperci oceniają w granicach od 900 mln do 1,1 mld euro. Według Knight Frank był wyższy o 13 proc.w porównaniu z tym z 2016 r. Największą transakcją portfelową tym segmencie było przejęcie przez fundusz China Investment Corporation za niemal 750 mln euro 28 magazynów platformy Logicor w Polsce od funduszu Blackstone.

Według  Colliers International rekord wartości transakcji pobito również w sektorze hotelowym – 340 mln euro. Knight Frank oblicza go na 360 mln euro.

Znawcy oceniają, iż najaktywniejszymi graczami na rynku byli inwestorzy i zarządzający funduszami inwestycyjnymi ze Stanów Zjednoczonych, Republiki Południowej Afryki, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Rok 2018 zapowiada się nie gorzej

Według prognoz Colliers International, rynek zachowa swoją dynamikę dzięki wzrostowi PKB opartemu na konsumpcji i dobrym prognozom makroekonomicznym dla Europy Środkowo-Wschodniej. Jak ocenił w portalu internetowym PropertyNews Piotr Mirowski, kierujący działem doradztwa inwestycyjnego w polskim biurze tej firmy, można „spodziewać się kontynuacji  trendów obserwowanych w roku ubiegłym, zwłaszcza dalszego wzrostu płynności oraz popytu na transakcje portfelowe i korporacyjne, a także wzrostu zainteresowania mniej popularnymi dotychczas miastami”.

Firma doradcza Cushman & Wakefield także prognozuje dobry rok dla rynku nieruchomości komercyjnych. Spodziewa się wzrostu popytu inwestycyjnego, który wygenerować mają: dobre perspektywy gospodarcze, napływ nowego kapitału spoza Europy czy zainteresowanie inwestycjami takimi jak akademiki i hotele.

Transakcje i kancelarie na rynku real estate 2017

 • Zakup przez spółkę Chariot Top Group utworzoną przez firmę inwestycyjną Griffin Real Estate portfela 28 obiektów handlowych od funduszy zarządzanych przez skupione w konsorcjum A-R-A Retail Centers firmy Ares, Axa i Apollo Rida.

Wartość transakcji: 1 mld euro

Doradcy prawni: Linklaters (Chariot Top Group); Magnusson (ARA Retail Centers)

 • Przejęcie przez fundusz Pradera portfela 25 parków handlowych w ośmiu krajach Europy, w tym czterech w Polsce, od firmy IKEA Centres.

Wartość transakcji: 900 mln euro (cała)

Doradcy prawni w Polsce: CMS (Pradera); Wardyński i Wspólnicy (IKEA)

 • Przejęcie przez China Investment Corporation działającej na rynku europejskim firmy logistycznodystrybucyjnej Logicor, posiadającej w Polsce 28 magazynów o łącznej powierzchni 900 tys. mkw., od funduszu Blackstone.

Wartość transakcji: 750 mln euro

Doradcy prawni: Clifford Chance (CIC); Greenberg Traurig (Blackstone)

 • Zakup przez czeską firmę CPI Property Group portfela nieruchomości w Europie Środkowej, w tym w Polsce elbląskiego Centrum Handlowego Ogrody, od firmy CBRE Global Investors.

Wartość transakcji: 600 mln euro (cała)

Doradcy prawni: Dentons (CPI); Clifford Chance (CBRE GI)

 • Przejęcie przez firmę NEPI Rockcastle krakowskich centrów handlowych Serenada i Krokus od firmy Mayland R‎eal Estate należącej do francuskiej grupy handlowej Casino Group i od francuskiej firmy Foncière Euris.

Wartość transakcji: 461,4 mln euro

Doradcy prawni: Dentons (Mayland, Foncière Euris)

 • Kupno przez niemiecką firmę inwestycyjną Union Investment Real Estate centrum handlowego Magnolia Park we Wrocławiu od amerykańskiego funduszu Blackstone.

Wartość transakcji: 380 mln euro

Doradcy prawni: Dentons (Union Investment)

 • Uzyskanie przez belgijską firmę deweloperską Ghelamco refinansowania kompleksu budynków biurowych Warsaw Spire od konsorcjum niemieckich banków Helaba, Deutsche Pfandbriefbank oraz Berlin Hyp.

Wartość transakcji: 370 mln euro

Doradcy prawni: White & Case (Ghelamco); Dentons (banki)

 • Nabycie przez Echo Polska Properties czterech centrów handlowych M1 od spółki Chariot Top Group utworzonej przez firmę inwestycyjną Griffin Real Estate.

Wartość transakcji: 358,7 mln euro

Doradcy prawni: Dentons (EPP); Linklaters (Chariot Top Group)

 • Uzyskanie przez belgijską grupę deweloperską Ghelamco kredytów na budowę zespołu wieżowców The Warsaw Hub od konsorcjum banków BZ WBK, PKO BP, Pekao, BGŻ Paribas oraz Raiffeisen Bank Polska.

Wartość transakcji: 232 mln euro

Doradcy prawni: White & Case (Ghelamco); Baker McKenzie (banki)

 • Przejęcie przez firmę U City z Tajlandii portfela hoteli w Europie Środkowo-Wschodniej, w tym pięciu w Polsce, od firmy Warimpex.

Wartość transakcji: 180 mln euro (cała)

Doradcy prawni: Hogan Lovells (U City); Taylor Wessing (Warimpex)

 • Kupno przez firmę Echo Polska Properties czterech centrów handlowych (Twierdze w Kłodzku i Zamościu, Tęcza w Kaliszu, Wzorcownia we Włocławku) od funduszy zarządzanych przez firmę Blackstone.

Wartość transakcji: 166,6 mln euro

Doradcy prawni: Linklaters (EPP); Greenberg Traurig (Blackstone)

 • Nabycie przez czeską firmę inwestycyjną REICO Galerii Słonecznej w Radomiu od firmy White Star Real Estate.

Wartość transakcji: 164 mln euro

Doradcy prawni: White & Case (REICO); Dentons (White Star)

 • Nabycie przez firmę Griffin Premium Real Estate biurowców A4 Business Park, Tryton Business House i West Gate od firmy Echo Polska Properties.

Wartość transakcji: 160 mln euro

Doradcy prawni: Dentons (Griffin Premium); Weil, Gotshal & Manges; Kochański Zięba i Partnerzy (EPP)

 • Zakup przez rumuński fundusz Globalworth Real Estate Investments pakietu 67,9 proc. akcji firmy Griffin Premium Real Estate od globalnego funduszu inwestycyjnego Oaktree Capital Group.

Wartość transakcji: 138 mln euro

Doradcy prawni: Dentons (Globalworth); Weil, Gotshal & Manges (GPRE, Oaktree)

 • Zakup przez firmę inwestycyjną REICO z Czech budynku biurowego Proximo I w Warszawie od funduszu Hines Russia & Poland Fund.

Wartość transakcji: 116,6 mln euro

Doradcy prawni: CMS (REICO); Dentons (Hines)

 • Finansowanie udzielone przez konsorcjum niemieckich banków Berlin Hyp, Helaba i Erste Group firmie deweloperskiej White Star Real Estate Group na kampus biurowy The Park Warsaw w warszawskiej dzielnicy Włochy.

Wartość transakcji: 105 mln euro

Doradcy prawni: White & Case (banki); Kycia Legal (White Star)

 • Zakup przez fundusz Octava kontrolowany przez amerykańską firmę inwestycyjną Elliott Group oraz polską firmę inwestycyjną Octava portfela 11 budynków biurowych i handlowych należących do dwóch funduszy BPH Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych w likwidacji.

Wartość transakcji: ponad 100 mln euro (szacunkowa)

Doradcy prawni: Magnusson; Dubiński Fabrycki Jeleński i Wspólnicy (Octava); Weil, Gotshal & Manges (BPH TFI)

 • Sprzedaż przez belgijską firmę deweloperską Ghelamco budynku B w zespole biurowców Warsaw Spire austriackiej firmie CA Immo.

Wartość transakcji: 100 mln euro

Doradcy prawni: Dentons (Ghelamco); Greenberg Traurig (CA Immo)

 • Sprzedaż przez spółkę Plaza Centers centrum handlowego Toruń Plaza nieujawnionemu z nazwy węgierskiemu funduszowi inwestycyjnemu.

Wartość transakcji: 70,6 mln euro

Doradcy prawni: CMS (Plaza Centers); Crido Legal (fundusz)

 • Nabycie przez firmę inwestycyjną Invesco Real Estate hotelu Sheraton Grand w Krakowie od francuskiej sieci hotelarskiej Algonquin.

Wartość transakcji: 70 mln euro

Doradcy prawni: CMS (Invesco); Domański Zakrzewski Palinka (Algonquin)

 • Sprzedaż przez szwedzką firmę deweloperską Skanska budynku biurowego Maraton w Poznaniu niemieckiej firmie inwestycyjnej Union Investment Real Estate.

Wartość transakcji: 62 mln euro

Doradcy prawni: Dentons (Skanska); Hogan Lovells (Union Investment)

 • Zakup przez firmę Echo Polska Properties Galerii Solnej w Inowrocławiu od spółki ACE 1, której udziałowcami są inwestorzy Libra Project i Acteeum Central Europe.

Wartość transakcji: 55,4 mln euro

Doradcy prawni: Dentons (EPP); Baker McKenzie (inwestorzy sprzedający)

 • Kredyty międzynarodowego konsorcjum banków dla centrum handlowego NoVa Park w Gorzowie Wielkopolskim.

Wartość transakcji: 55 mln euro

Doradcy prawni: Deloitte Legal (Nova Park)

 • Sprzedaż przez firmę inwestycyjną Tristan Capital Partners Parku Handlowego Zakopianka w Krakowie spółce Echo Polska Properties.

Wartość transakcji: 54 mln euro

Doradcy prawni: Dentons (Tristan); Linklaters (EPP)

 • Kupno przez nieruchomościowy fundusz inwestycyjny Europa Capital hotelu Radisson Blu Centrum w Warszawie od funduszu Shaw Investments.

Wartość transakcji: 54 mln euro

Doradcy prawni: Linklaters (Shaw)

 • Kupno przez niemiecki fundusz Triuva biurowca Green Day we Wrocławiu od funduszu z Luksemburga zarządzanego przez niemiecką firmę inwestycyjną GLL Real Estate Partners i południowoafrykański Investec Bank.

Wartość transakcji: 48,5 mln euro

Doradcy prawni: Dentons; King & Spalding (Triuva); Hogan Lovells (fundusz)

 • Nabycie przez firmę Echo Polska Properties i Echo Investment budowanej w Warszawie Galerii Młociny od firmy Master Management Group.

Wartość transakcji: 42 mln euro

Doradcy prawni: Kochański Zięba i Partnerzy (EPP); Weil, Gotshal & Manges (Echo); Greenberg Traurig (MMG)

 • Sprzedaż przez spółkę Soho Development terenu inwestycyjnego Soho Factory w Warszawie o areale ponad pięciu hektarów firmie deweloperskiej Yareal Polska.

Wartość transakcji: 150 mln zł

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (Soho Development); Gide Loyrette Nouel (Yareal)

 • Zakup przez fundusz Arcona Property Fund zarządzany przez niemiecką firmę inwestycyjną Arcona Capital szczecińskiego biurowca Maris od polskobrytyjskiego funduszu Bywater Properties.

Wartość transakcji: 8,9 mln euro

Doradcy prawni: White & Case (Arcona Capital); DLA Piper (Bywater Properties)

 • Udzielenie przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredytów spółce CDI 2 z Grupy Kapitałowej Immobile na budowę biurowca Immobile K3 w Bydgoszczy.

Wartość transakcji: 35,38 mln zł

Doradcy prawni: Czabański & Gałuszyński (BGK)

 • Udzielenie przez Bank BGŻ BNP Paribas kredytu inwestycyjnego firmie OPG Property Professionals na realizację dwóch wielofunkcyjnych obiektów biurowych Teal Office i Sepia Ofice w Łodzi.

Wartość transakcji: 34 mln zł

Doradcy prawni: Baker McKenzie (OPG)

*****

 • Połączenie południowoafrykańskich funduszy Rockcastle Global Real Estate i New Europe Property Investments w firmę NEPI Rockcastle – największego inwestora na rynku nieruchomości handlowych w Europie Środkowo

Wartość transakcji: nie ujawniono

Doradcy prawni w Polsce: Dentons (Rockcastle); Clifford Chance (NEPI)

 • Sprzedaż przez firmę inwestycyjną CBRE Global Investors dwóch warszawskich biurowców Trinity Office Park II i Prosta Office Centre na rzecz nieujawnionego nabywcy.

Wartość transakcji: nie ujawniono

Doradcy prawni: Clifford Chance (CBRE GI)

 • Zakup przez niemiecką firmę inwestycyjną Hansainvest Real Assets pierwszego biurowca wybudowanego w zespole Generation Park w Warszawie od firmy deweloperskiej Skanska Property Poland.

Wartość transakcji: nie ujawniono

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (Hansainvest); Dentons (Skanska)

 • Zakup przez niemiecką firmę zarządzającą funduszami nieruchomościowymi WarburgHIH Invest budowanego we Wrocławiu biurowca Sagittarius Business House od firmy deweloperskiej Echo Investment.

Wartość transakcji: nie ujawniono

Doradcy prawni: Dentons (Warburg); Linklaters (Echo Investment)

 • Sprzedaż przez belgijską firmę deweloperską Ghelamco budowanego biurowca Przystanek mBank w Łodzi holenderskiej firmie LCN Euro Master Dutch Holdings należącej do globalnego funduszu private equity LCN Capital Partners.

Wartość transakcji: nie ujawniono

Doradcy prawni: Hogan Lovells (Ghelamco)

 • Kupno przez firmę Deutsche Asset Management należącą do grupy Deutsche Banku centrów Fashion House Outlet w Piasecznie, Gdańsku i Sosnowcu od funduszu zarządzanego przez firmę Peakside Capital.

Wartość transakcji: nie ujawniono

Doradcy prawni: CMS (Deutsche Asset Management); Dentons (Peakside)

 • Nabycie przez fundusz Newbridge centrum handlowego Focus Park we Włocławku od prywatnego inwestora z Luksemburga.

Wartość transakcji: nie ujawniono

Doradcy prawni: Linklaters (Newbridge)

 • Sprzedaż przez spółkę funduszu Amstar i firmy BBI Development 72 apartamentów w wieżowcu Złota 44 w Warszawie niemieckiemu funduszowi Catella Wohnen Europa.

Wartość transakcji: nie ujawniono

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (spółka); Dentons (Catella)

 • Zakup przez holenderską firmę inwestycyjną Bouwfonds trzech budynków z mieszkaniami na wynajem w Krakowie od firm deweloperskich Hines oraz Heitman.

Wartość transakcji: nie ujawniono

Doradcy prawni: Clifford Chance (Bouwfonds); Dentons (Hines, Heitman)

 • Sprzedaż przez firmę Dyskret Polska budynku biurowego Vinci Office Center w Krakowie brytyjskiemu funduszowi Benson Elliot.

Wartość transakcji: nie ujawniono

Doradcy prawni: SPCG T. Studnicki K. Płeszka Z. Ćwiąkalski J. Górski (Dyskret Polska); Hogan Lovells; Greenberg Traurig (Benson Elliot)

 • Utworzenie przez amerykański fundusz Amstar spółki joint venture z firmą deweloperską Hines i zakup przez nią działki w centrum Krakowa od firmy inwestycyjnej Heitman pod budowę kompleksu apartamentów.

Wartość transakcji: nie ujawniono

Doradcy prawni: Greenberg Traurig (Amstar); Dentons (Hines)

 • Wynajem przez firmę Segro 30 tys. mkw. powierzchni magazynowej w parku logistycznym w Strykowie niemieckiej firmie Arvato na centrum dystrybucji sklepu internetowego firmy LPP.

Wartość transakcji: nie ujawniono

Doradcy prawni: CMS (Segro)

 • Wynajęcie przez firmę Nokia Networks ponad 6 tys. mkw. powierzchni w biurowcu Domaniewska Office Hub w Warszawie należącym do Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Wartość transakcji: nie ujawniono

Doradcy prawni: WKB Wierciński Kwieciński Baehr (Nokia Networks)

 • Wynajęcie przez spółkę Smyk 6 tys. mkw. powierzchni na nową siedzibę w biurowcu D48 w Warszawie od firmy Penta Investments.

Wartość transakcji: nie ujawniono

Doradcy prawni: Deloitte Legal (Smyk); Galt Legal (Penta)

 • Wynajęcie przez holenderską firmę Spaces w budowanym w Warszawie budynku Centrum Marszałkowska 4,2 tys. mkw. powierzchni pod wynajem przestrzeni do wspólnej pracy biurowej od firmy BBI.

Wartość transakcji: nie ujawniono

Doradcy prawni: Baker McKenzie (Spaces); Sandra Markowska-Materla (BBI)

 • Wynajęcie przez brytyjską firmę inwestycyjną Hargreaves Lansdown 3,2 tys. mkw. powierzchni w biurowcu Warsaw Spire w Warszawie.

Wartość transakcji: nie ujawniono

Doradcy prawni: Deloitte Legal (Hargreaves Lansdown)

 • Wynajem przez firmę Kulczyk Silverstein Properties 2 tys. mkw. powierzchni w biurowcu Ethos w Warszawie na siedzibę kancelarii Hogan Lovells.

Wartość transakcji: nie ujawniono

Doradcy prawni: BSWW Bieniak Smołuch Wielhorski Wojnar i Wspólnicy (Kulczyk Silverstein)

Tutaj raport z 2016 roku.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl