WTR 1000: Liderzy ochrony znaków towarowych w Polsce 2018 roku

585

Pięć firm i jeden rzecznik patentowy są w 2018 r. liderami w dziedzinie ochrony znaków towarowych w Polsce – według właśnie ogłoszonej najnowszej edycji rankingu World Trademark Review 1000.

„Złotymi medalistami” w klasyfikacji drużynowej są trzy kancelarie prawnicze – Baker McKenzie, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak i Wardyński i Wspólnicy oraz dwie kancelarie patentowe Patpol Polservice. W porównaniu z 2017 r. jest zmiana – kancelaria Wardyński i Wspólnicy awansowała z grona „medalistów srebrnych” do grupy „złotych”.

Natomiast w klasyfikacji indywidualnej liderem jest, podobnie jak rok i dwa lata wcześniej, Bartosz Krakowiak z kancelarii Polservice, który zdobył trzy wyróżnienia w każdym z zestawień rankingu.

Ranking World Trademark Review 1000 (The World’s Leading Trademark Professionals) – najlepszych firm prawniczych i indywidualnych specjalistów w dziedzinie ochrony znaków towarowych – został przeprowadzony już po raz ósmy. W 2018 r. obejmuje prawie 70 jurysdykcji, w tym Polskę, w których podsumowano osiągnięcia biur rzeczników patentowych oraz firm prawniczych zajmujących się ochroną własności przemysłowej i intelektualnej. Powstał na podstawie zgłoszeń weryfikowanych w rozmowach i korespondencji analityków przygotowujących zestawienia z praktykami z kancelarii prawniczych oraz zajmujących się ochroną patentów, a także z przedsiębiorstw.

Rekomendacje WTR 1000 przedstawiane są w trzech grupach: złotej, srebrnej i brązowej. „Złote” kancelarie i prawnicy to elita, ci którzy mieli najwięcej pozytywnych ocen, crème de la crème, jak ich rekomendują autorzy klasyfikacji.

Zwycięzcy drużynowi 

Przedstawiamy 19 „medalistów” rankingu AD 2018 (w każdej „strefie medalowej” w kolejności alfabetycznej) – w tym gronie są cztery kancelarie patentowe. W 2018 r. w zestawieniu nie odnotowano dwóch kancelarii patentowych, które były rok wcześniej – Kamiński & Partnerzy i Sulima Grabowska Sierzputowska.

W nawiasach podajemy przykładowych klientów kancelarii „wyłuskanych” z omówienia rankingowego.

Złoto

  • Baker McKenzie (3M, CEDC International)
  • Patpol
  • Polservice
  • Sołtysiński Kawecki & Szlęzak
  • Wardyński i Wspólnicy

Srebro

  • Bird & Bird (Swiss Pharma International)
  • CMS (Mobis Parts Europe, L’Oréal)
  • JWP Rzecznicy Patentowi  kancelaria patentowa
  • Kulikowska & Kulikowski  kancelaria patentowa
  • LDS Łazewski Depo i Wspólnicy
  • Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy

Brąz

  • Dentons (S’ip by S’well, Gazprom, Nike)
  • DLA Piper
  • Domański Zakrzewski Palinka (Visa Europe Services)
  • Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy (Red Bull, InPost)
  • Hasik Rheims i Partnerzy (Merck Sharp & Dohme, Eli Lilly & Company, Pfizer)
  • Hogan Lovells
  • Kondrat i Partnerzy
  • Wolf Theiss

Zwycięzcy indywidualni

Indywidualnym liderem w ochronie znaków towarowych jest Bartosz Krakowiak, polski i europejski rzecznik patentowy z wykształceniem prawniczym oraz zawodowy pełnomocnik przed Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej. Jest zastępcą kierownika działu znaków towarowych w kancelarii rzeczników patentowych Polservice, w której koordynuje również pracę zespołu prawnego. Specjalizuje się w sprawach związanych z uzyskiwaniem, utrzymywaniem, licencjonowaniem oraz ochroną praw do znaków towarowych i wzorów oraz zwalczaniem nieuczciwej konkurencji, w tym w działaniach antypirackich.

Podobnie jak rok i dwa lata wcześniej, zdobył „srebrny medal” w kategorii „Dochodzenie praw i postępowania sporne” oraz dwa wyróżnienia w pozostałych kategoriach „Zwalczanie towarów podrabianych” i „Dochodzenie praw i postępowania sporne”, w których „medali” nie przyznawano.

Po dwa wyróżnienia mają: Aleksandra Auleytner  (Domański Zakrzewski Palinka), Piotr Dynowski (Bird & Bird), Marcin Fijałkowski (Baker McKenzie), Szymon Gogulski (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak), Tomasz Koryzma (CMS), Aleksandra Kuc-Makulska (Hogan Lovells), Marek Łazewski ((LDS Łazewski Depo i Wspólnicy), Dorota Rzążewska (JWP Rzecznicy Patentowi), Włodzimierz Szoszuk (Wardyński i Wspólnicy), Katarzyna Tobiasz-Dumania (Baker McKenzie), która notabene podwójnie debiutuje w rankingu, Oskar Tułodziecki (K&L Gates) oraz Eric Rheims (Hasik Rheims i Partnerzy).

Jeśli chodzi o zmiany w porównaniu z rankingiem ubiegłorocznym, to w zestawieniu w kategorii „Dochodzenie praw i postępowania sporne” Anna Gołębiowska (Gołębiowska Krawczyk Roszkowski i Partnerzy) awansowała w tym roku z grona „medalistów brązowych” do grupy „srebrnych”. Debiutują w tej kategorii rankingu Aleksandra Auleytner, Katarzyna Tobiasz-Dumania, Marek Trojnarski (Dentons) i Monika Witkowska (Kulikowska & Kulikowski). Znikli z niej natomiast Małgorzata Darowska, Bartłomiej Kochlewski, Marek Rosiński, Michał Siciarek.

W zestawieniu w kategorii „Zgłaszanie znaków towarowych” pojawili się w tym roku Marta Koremba (Bird & Bird), Marek Rosiński (Baker McKenzie) i Katarzyna Tobiasz-Dumania. Nie ma natomiast wyróżnionych w ubiegłorocznym zestawieniu Agnieszki Kamińskiej, Anny Pasiut i Michała Sosnowskiego.

W odrębnej kategorii „Luminarze” obok tradycyjnie wymienianego w rankingu Ryszarda Skubisza, prowadzącego własną kancelarię prawno-patentową, znanego naukowca akademickiego, profesora, po raz pierwszy wyróżniono Elżbietę Traple – starszego partnera i współzałożycielkę kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, znanego naukowca, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Przedstawiamy 36 indywidualnych „medalistów” i wyróżnionych w tegorocznym rankingu WTR 1000  w trzech wyodrębnionych kategoriach (w każdej w kolejności alfabetycznej):

Dochodzenie praw i postępowania sporne (enforcement)

Złoto

  • Marcin Fijałkowski (Baker & McKenzie )
  • Szymon Gogulski (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak)
  • Tomasz Koryzma (CMS)
  • Marek Łazewski (LDS Łazewski Depo i Wspólnicy)
  • Ewa Skrzydło-Tefelska (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak)
  • Włodzimierz Szoszuk (Wardyński i Wspólnicy)

Srebro 

  • Piotr Dynowski (Bird & Bird)
  • Anna Gołębiowska (Gołębiowska Krawczyk Roszkowski i Partnerzy)   
  • Daniel Hasik (Hasik Rheims i Partnerzy)
  • Ewa Kacperek (Hogan Lovells)
  • Bartosz Krakowiak (Polservice)
  • Jarosław Kulikowski (Kulikowska & Kulikowski)
  • Paweł Podrecki (Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy)
  • Anna Pompe (Wardyński i Wspólnicy)
  • Justyna Rasiewicz (LDS Łazewski Depo i Wspólnicy)
  • Eric Rheims (Hasik Rheims i Partnerzy)  
  • Dorota Rzążewska (JWP Rzecznicy Patentowi)
  • Krystyna Szczepanowska-Kozłowska (Allen & Overy)
  • Oskar Tułodziecki (K&L Gates)

Brąz

  • Aleksandra Auleytner (Domański Zakrzewski Palinka) – nowa w rankingu w 2018 r.
  • Aleksandra Kuc-Makulska (Hogan Lovells)
  • Agnieszka Rolbiecka (JWP Rzecznicy Patentowi)
  • Justyna Stefańczyk-Kaczmarzyk (Kondrat i Partnerzy)
  • Katarzyna Tobiasz-Dumania (Baker McKenzie) – nowa w rankingu w 2018 r.
  • Marek Trojnarski  (Dentons) – nowy w rankingu w 2018 r.
  • Monika Witkowska (Kulikowska & Kulikowski) – nowa w rankingu w 2018 r.

Zwalczanie towarów podrabianych (anti-counterfeiting) – bez „medalizacji”

  • Tomasz Koryzma (CMS)
  • Bartosz Krakowiak (Polservice)
  • Eric Rheims (Hasik Rheims i Partnerzy)  
  • Michał Siciarek (LDS Łazewski Depo i Wspólnicy)
  • Włodzimierz Szoszuk (Wardyński i Wspólnicy)
  • Oskar Tułodziecki (K&L Gates)

 Zgłaszanie znaków towarowych (prosecution) – bez „medalizacji”

  • Aleksandra Auleytner (Domański Zakrzewski Palinka)
  • Monika Chimiak (Kulikowska & Kulikowski)
  • Izabella Dudek-Urbanowicz (Patpol)
  • Piotr Dynowski (Bird & Bird)
  • Marcin Fijałkowski (Baker McKenzie)
  • Szymon Gogulski (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak)
  • Mariusz Kondrat (Kondrat i Partnerzy)
  • Marta Koremba (Bird & Bird) – nowa w rankingu w 2018 r.
  • Bartosz Krakowiak (Polservice)
  • Aleksandra Kryśka (Patpol)
  • Aleksandra Kuc-Makulska (Hogan Lovells)
  • Marek Łazewski (LDS Łazewski Depo i Wspólnicy)
  • Marek Rosiński (Baker McKenzie) – nowy w rankingu w 2018 r.
  • Dorota Rzążewska (JWP Rzecznicy Patentowi)
  • Anna Stopińska-Ślefarska (Polservice)
  • Katarzyna Tobiasz-Dumania (Baker McKenzie) – nowa w rankingu w 2018 r.
  • Anna Zakrocka (Karcz Zakrocka Rzecznicy Patentowi)  

Ranking WTR 1000 firmuje IP Media Group, wydawca kilku renomowanych magazynów specjalizujących się w tematyce własności intelektualnej. Grupa należy do firmy Globe Business Publishing Ltd.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl