Założyciel kancelarii GWW poprowadzi wojnę rządu ze smogiem

489

Piotr Woźny jest od 17 stycznia 2018 r. wiceministrem w nowo utworzonym Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii. Ten prawnik, założyciel i były szef kancelarii GWW, zajmuje się teraz m.in. realizacją rządowego programu Czyste Powietrze.

Piotr Woźny w latach 20002001 był wiceministrem w Ministerstwie Łączności w rządzie Jerzego Buzka. Potem był współzałożycielem, partnerem i przez kilkanaście lat kierował kancelarią prawniczą znaną ostatnio pod nazwą GWW, a wówczas GWW Woźny i Partnerzy. W listopadzie 2015 r. odszedł z niej, wracając do pracy administracji rządowej. Został wiceministrem cyfryzacji. W Ministerstwie Cyfryzacji do końca marca 2017 r. odpowiadał za departament telekomunikacji i nadzór nad Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Przygotowywał konkursy na dotacje dla operatorów budujących sieci szerokopasmowego Internetu, odpowiadał za przygotowanie projektu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Po odejściu z Ministerstwa Cyfryzacji, w maju 2017 r. został doradcą ówczesnego wicepremiera Mateusza Morawieckiego w resorcie rozwoju do spraw implementacji programu Czyste Powietrze. Jego realizację przejął ostatnio nowy resort – przedsiębiorczości i technologii –  w nowym rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

Jest radcą prawnym, ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (1995), aplikację sądową (1998) i radcowską (2001). W praktyce prawniczej specjalizował się w prawie telekomunikacyjnym, prawie energetycznym, prawie pocztowym, prawie autorskim i medialnym.

Smog (ang. smoke – dym, fog – mgła), albo dymgła, to według Wikipedii, nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na współwystępowaniu zanieczyszczenia powietrza wskutek działalności człowieka oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. Wchodzące w skład smogu związki chemiczne, pyły i znaczna wilgotność stanowią zagrożenie dla zdrowia człowieka. Mogą wywoływać astmę, alergię, powodować zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, niewydolność oddechową lub paraliż układu krwionośnego.

Uważa się, że w Polsce za powstawanie smogu odpowiadają głównie gospodarstwa domowe opalane paliwami niskiej jakości i transport samochodowy.

Program Czyste Powietrze składa się z trzech komponentów; są to zmiany w prawie (ustalenie norm emisyjnych dla pieców opalanych drewnem i węglem oraz norm jakościowych dla paliw stałych), wsparcie finansowe  na rzecz wychodzenia z tzw. ubóstwa energetycznego, edukacja uświadamiająca szkodliwość tzw. niskiej emisji zanieczyszczeń.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl