Linklaters i Dentons w międzyszwedzkim zakupie dwóch biurowców w Krakowie

523
Wizualizacja kompleksu High5ive (www.high5ive.pl)

Kancelaria Linklaters doradzała szwedzkiemu funduszowi nieruchomości Niam przy zawarciu umowy zakupu dwóch budynków kompleksu biurowego High5ive w Krakowie od szwedzkiej firmy deweloperskiej Skanska, której doradzała kancelaria Dentons.

Przedwstępna umowa została zawarta w grudniu 2017 r. Fundusz Niam zapłaci 75 mln euro za biurowce, które są częścią zespołu High5ive składającego się w planach z pięciu budynków. Oba zakupione mają zostać oddane do użytku w pierwszym i drugim kwartale 2018 r. Łącznie mają mieć ok. 23,4 tys. mkw. powierzchni na sześciu naziemnych kondygnacjach. Niedawno rozpoczęto budowę trzeciego budynku. Kompleks powstaje w pobliżu głównego dworca kolejowego i w sumie ma liczyć 70 tys. mkw. powierzchni biurowej.

Niam Funds to firma zajmująca się zarządzaniem czterema funduszami inwestującymi w nieruchomości, których aktywa warte są w sumie 3,5 mld euro. Inwestorami są m.in. fundusze emerytalne, fundacje, towarzystwa ubezpieczeniowe i instytucje finansowe. Powstała w Szwecji, a operuje w państwach skandynawskich i w Polsce.

Skanska to szwedzka megafirma zajmująca się działalnością budowlaną i deweloperską. Utworzona w 1887 r. w Malmö, obecnie na całym świecie zatrudnia ok. 50 tys. pracowników. W Polsce działa od początku lat 90 XX wieku.

Kancelaria Linklaters potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, iż doradzała Niam Funds przy transakcji.

Zespołem prawników kierowali Artur Kulawski, partner zarządzający warszawskim biurem kancelarii oraz Judyta Sawicka, managing associate w praktyce prawa nieruchomości; byli w nim senior associate Monika Lerka, associates Piotr Borzyński, Mateusz Cieślak z tejże praktyki. W zakresie podatków doradzał Mikołaj Bieniasz, of counsel kierujący praktyką prawa podatkowego.

Kancelaria Dentons potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała firmie Skanska – obsługę wykonywali partner Bartłomiej Kordeczka, starsze prawniczki Martyna Racz-Suchocka, Ewelina Klein.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl