Rynek prawniczy w pigułce: Najbardziej spektakularne wydarzenia 2017 roku

1464

Miniony rok obfitował w interesujące, ważne i różnorodne wydarzenia na krajowym rynku usług prawniczych. Redakcja „Rynku Prawniczego” przypomina te najbardziej znaczące, takie, które przykuły uwagę obserwatorów i zostały w pamięci uczestników. Są wśród nich słynne akcje społeczne, głośne zmiany liderów w znanych kancelariach, międzykancelaryjne transfery całych zespołów prawniczych pod wodzą partnerów-liderów, megatransakcje o gigantycznej wartości, międzynarodowe i polskie fuzje firm prawniczych. Ich wyboru dokonała redakcja, a więc jest on subiektywny, ale oparty na obiektywnych kryteriach: znaczenia, wagi, wielkości, pionierstwa.

  • Akcje „Zawetuj Prezydencie”

Dwukrotne apele kilkuset partnerów największych kancelarii do prezydenta o zawetowanie ustaw zmieniających sądownictwo w Polsce. Po raz pierwszy przedstawicie branży prawniczej wzięli masowo i w tak specyficzny sposób udział w debacie na temat zmian w systemie organizacji organów wymiaru sprawiedliwości. Za pierwszym razem, w lipcu, prezydent „posłuchał” ich apelu, za drugim, w grudniu – nie.

  • Grupowe transfery prawników

Wieloosobowych przejść całych zespołów prawników było wyjątkowo dużo, nawet jak na rynek tak płynny kadrowo jak polski. W kwietniu zespół pięciu prawników energetycznych przeszedł z Norton Rose Fulbright do kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Jesienią troje podatkowców przeniosło się z Norton Rose Fulbright do firmy doradztwa podatkowego Andersen Tax. We wrześniu miał miejsce największy liczebnie transfer jedenaście prawniczek z praktyki nieruchomości Hogan Lovells zmieniło barwy firmowe przechodząc do Greenberg Traurig. Wcześniej, w lipcu, na tym samym odcinku i w tym samym kierunku przemieściło się troje specjalistów od prawa antymonopolowego.

  • Zmiany liderów w znanych kancelariach

Doszło do kilku znaczących zmian partnerów zarządzających w liczących się na rynku firmach. Część z nich miała charakter  pokoleniowej zmiany warty weterani i pionierzy rynku ustąpili miejsca młodszym następcom. W styczniu Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz, założycielka i wieloletnia szefowa kancelarii Gessel, oddała władzę nad firmą Marcinowi Macieszczakowi. Od marca warszawskim biurem kancelarii Squire Patton Boggs kieruje Eligiusz Krześniak, a dotychczasowy i wieloletni jego szef Piotr Święcicki pozostał partnerem. W październiku Krzysztofa Wierzbowskiego, założyciela kancelarii działającej obecnie pod nazwą Wierzbowski Eversheds Sutherland, zastąpił Tomasz Zalewski.

Od stycznia partnerem zarządzającym w kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak jest Robert Gawałkiewicz, który zmienił po ośmiu latach Rudolfa Ostrihansky’ego.

  • Global mergers firm prawniczych i krajowe fuzje kancelarii

Silny od paru lat na światowym rynku firm prawniczych trend konsolidacji objawił się w Polsce w dwóch odsłonach. W lutym z połączenia brytyjskiej sieci Eversheds z amerykańską kancelarią Sutherland Asbill & Brennan wyłoniła się firma pod marką Eversheds Sutherland, która w Polsce działa jako Wierzbowski Eversheds Sutherland. W maju natomiast z połączenia trzech brytyjskich kancelarii CMS Cameron McKenna, Nabarro i Olswang powstała globalna firma prawnicza CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang, działająca także w Polsce pod brandem CMS.

Na krajowej scenie kancelaryjnej wspomniana globalna tendencja do konsolidacji odbiła się także podwójnym echem. W styczniu niemiecka firma prawnicza Noerr przejęła do warszawskiego biura zespół jedenastu prawników kancelarii DJBW Daniłowicz Jurcewicz Biedecki i Wspólnicy. W kwietniu warszawskie kancelarie Kurzyński Kosiński Łyszyk i Wspólnicy oraz Wierzbicki Adwokaci i Radcowie Prawni ogłosiły, iż połączyły się w jedną działającą pod nazwą Kurzyński Kosiński Łyszyk Wierzbicki.

  • Żabka sprzedana za rekordowe ponad cztery miliardy

W lutym fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners podpisał z funduszem CVC Capital Partners umowę sprzedaży znanej sieci sklepów spożywczych Żabka. Była to największa transakcja sprzedaży w historii polskiego handlu detalicznego, o wartości ok. 4,16 mld zł. Obsługiwały ją White & Case, CMS i Greenberg Traurig.

  • Rekordowa oferta publiczna akcji telekomu

Lipcowy debiut sieci komórkowej Play na warszawskiej giełdzie był związany z największą pierwszą ofertą publiczną – o wartości 4,37 mld zł – w sektorze telekomunikacji w Europie od czerwca 2015 r., największą pierwszą ofertą publiczną na polskiej giełdzie, nie licząc prywatyzacyjnych, oraz jedną z pięciu największych ofert pierwotnych na polskim rynku w ogóle. Doradzało przy niej pięć kancelarii: White & Case; Loyens & Loeff; Weil, Gotshal & Manges; Latham & Watkins; NautaDutilh.

  • Energetyczne repolonizacje

Po  repolonizacji Banku Pekao w 2016 r. przyszedł czas na elektrownie i elektrociepłownie. W marcu zamknięto transakcję zakupu przez koncern Enea Elektrowni Połaniec od francuskiej spółki Engie International Holdings za ok. 1,26 mld zł. W transakcji doradzały Dentons i Allen & Overy.

W listopadzie sfinalizowano przejęcie przez PGE Polską Grupę Energetyczną polskich aktywów francuskiego koncernu EDF za 4,27 mld zł. W transakcji doradzały White & Case, DLA Piper i Dentons.

  • Państwowa kancelaria dla państwowych firm walczy o rynek

W styczniu Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa zmieniła się w Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej. Zrestartowano dziesięcioletnią instytucję przydając jej mnóstwo nowych i istotnych  kompetencji w obsłudze kilkuset państwowych podmiotów, rozpoczęto jej rozbudowę organizacyjną i kadrową. Szuka miejsca na rynku kosztem kancelarii prywatnych, oferując niższe od nich ceny za obsługę, także instalując w lipcu sąd polubowny do rozstrzygania sporów między spółkami państwowymi.

  • Telewizyjne reklamy zawodu radcy prawnego i adwokata

W lipcu w telewizji TVN24, w trakcie bloków reklamowych, można było obejrzeć filmik promujący zawód radcy prawnego. Było to pionierskie przedsięwzięcie samorządu radcowskiego. W listopadzie w jego ślady poszedł samorząd adwokacki wykupując w telewizji państwowej emisję „spotów informujących o prawie do adwokata”.

  • Nasz plebiscyt, nasz ranking

W marcu rozstrzygnięty został Plebiscyt „Rynku Prawniczego” na Transakcję Roku 2016 spośród 20 umieszczonych na liście do głosowania czytelnicy portalu wybrali wprowadzenie przez PKO Bank Hipoteczny europejskiego programu emisji listów zastawnych o wartości do 4 mld euro. Transakcję obsługiwały Allen & Overy i White & Case.

W superrankingu opracowanym we wrześniu przez „Rynek Prawniczy”, na podstawie ubiegłorocznych wyników trzech najważniejszych rankingów firm prawniczych, zwyciężyła kancelaria Dentons. Na podium znalazły się także Clifford Chance i Baker McKenzie.

*****

Osobno wypada wspomnieć o jeszcze jednym ważnym wydarzeniu związanym z rynkiem prawniczym w Polsce. Było to wydarzenie smutne: w lutym zmarł w wieku 75 lat jeden ze współtwórców tego rynku Grzegorz Domański, współzałożyciel kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Jej partnerzy zdecydowali o zachowaniu jego nazwiska w nazwie kancelarii.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl