Greenberg Traurig i SSW w zakupie trzech centrów handlowych

500
Centrum Handlowe Czyżyny w Krakowie

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Greenberg Traurig doradzała funduszowi Newbridge w transakcji zakupu centrów handlowych w Krakowie, Toruniu i Łodzi od funduszu Aerium, któremu doradzała kancelaria Spaczyński Szczepaniak i Wspólnicy.

O transakcji poinformowano 30 stycznia 2018 r. Fundusz Newbridge kupił centra handlowe Bielawy w Toruniu, Czyżyny w Krakowie i Guliwer w Łodzi od funduszu Aerium. Ich łączna powierzchnia to ponad 72 tys. mkw. Głównym ich najemcą jest firma Carrefour, także deweloper tych trzech wynajętych w 99 proc. obiektów. Pozostali najemcy to m.in. Leroy Merlin, Rossmann, CCC, Deichmann, RTV Euro AGD, Jysk, Pepco, Douglas. Fundusz Aerium nabył je bezpośrednio od Carrefoura w ramach pozyskania paneuropejskiego portfela w 2006 r.

Transakcję finansował Deutsche Pfandbriefbank.

Aerium to założona we Francji firma inwestycyjna zarządzająca aktywami w postaci nieruchomości handlowych, biurowych i hotelowych w Europie i Turcji. Ma w portfelu ponad 200 obiektów wartych w sumie 4,3 mld euro. Zaczęła działalność w 1988 r. od pierwszych inwestycji we Francji.

Firma Newbridge została utworzona w 2015 r. przez międzynarodową grupą finansową Somerston działającą przede wszystkim na rynku nieruchomości, oraz jej kadrę zarządzającą. Jej działalność opiera się na zakupie i budowie regionalnych centrów i parków handlowych. Obecnie Newbridge posiada sześć takich obiektów w Polsce. Niedawno zakupiła park handlowy w Grodzisku Mazowieckim. Główna siedziba Newbridge Poland znajduje się w Warszawie.

– Aerium, w imieniu udziałowców, jest zadowolona z finalizacji sprzedaży. Współpraca z Carrefour, naszym głównym najemcą centrów handlowych w Polsce i w Europie, należała do szczególnie udanych. Dlatego cieszy nas, że to właśnie Newbridge, z którym dzielimy wspólne idee i mamy podobne strategie inwestycyjne, przejmuje te świetnie prosperujące nieruchomości – oświadczył CharlesEdouard Castella, portfolio manager dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej w Aerium.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z transakcji, która pokazuje nasze możliwości inwestycyjne. Mam nadzieję, że w 2018 r. spektrum kupowanych przez nas nieruchomości się poszerzy – stwierdził Rory Mepham, dyrektor zarządzający w Newbridge.

Doradcą prawnym Newbridge była kancelaria Greenberg Traurig. Jak poinformowała „Rynek Prawniczy”, jej  prawnicy przeprowadzili m.in. analizę due diligence, doradzali przy negocjacjach dokumentacji transakcyjnej oraz obsługiwali prawnie finansowanie transakcji w formie kredytu zabezpieczonego i pożyczki na finansowanie kapitału (mezzanine loan).

Zespołem kierowała partner Agnieszka Stankiewicz, a byli w nim partner lokalny Magdalena Życzkowska-Jóźwiak senior associate Małgorzata Kercz, associates Milena Mędrzycka, Anna Szczepankowska, Samanta Wenda-Uszyńska. W finansowych aspektach transakcji doradzali partner lokalny Aleksander Janiszewskisenior associate Paweł Jaśkiewicz, associate Karol Lewandowski.

Aerium doradzała kancelaria Spaczyński Szczepaniak i Wspólnicy (SSW).

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl