Ranking Global Competition Review 100: Mistrzowie prawa konkurencji w Polsce

673

Dwanaście zespołów i praktyk prawa konkurencji z kancelarii działających w Polsce zostało wyróżnionych w najnowszym międzynarodowym rankingu Global Competition Review 100, podsumowującym dokonania roku 2017.

To już 18. edycja GCR 100 – renomowanego przewodnika po najlepszych światowych zespołach prawa konkurencji obejmującego prawie 50 jurysdykcji.

Ranking dzieli czołowe praktyki kancelaryjne na trzy kategorie: elita (elite), bardzo polecane (higly recommended) oraz polecane (higly recommended).

Oto jak przedstawiają się te kategorie dla Polski (w każdej według alfabetu).

Kancelaria Szef praktyki   Liczba prawników
Elita
Allen & Overy Marta Sendrowicz   9=1 p, 1c, 1 sa, 6 a
Dentons Agnieszka Stefanowicz-Barańska   7=1 p, 1 c, 5 a
Linklaters Małgorzata Szwaj   5=1 p, 1 oc, 2 a,1 ja
Sołtysiński Kawecki & Szlęzak Krzysztof Kanton   10=1 p, 9 a
Bardzo polecane
Clifford Chance Iwona Terlecka   8= 1 c, 7 a
CMS Małgorzata Urbańska   6= 1 p, 5 a
Hansberry Tomkiel Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel   6= 3 p, 3 a
Hogan Lovells Piotr Skurzyński   2= 1 c, 1 a
WKB Wierciński Kwieciński Baehr Aleksander Stawicki   8= 2 p, 4 a, 2 ja
Polecane
Baker McKenzie Mikołaj Piaskowski   5= 1 c, 2 a, 2 l
Markiewicz & Sroczyński Jarosław Sroczyński   8= 1 p, 2 c, 5 a
Wardyński i Wspólnicy Paweł Ciećwierz   5= 1 p, 3 sa, 1 a

Źródło: GCR 100 2018. Skróty: p – partner; oc – of counsel; c – counsel; sa – senior associate; a – associate; ja – junior associate; l – lawyer

A oto nad czym, wedle GCR 100, pracowały w 2017 r. cztery „elitarne” zespoły prawa konkurencji z Polski.

Zespół Allen & Overy doradzał m.in. firmie Naspers w przygotowaniu powiadomień dla Komisji Europejskiej o sprzedaży firmy handlu internetowego Allegro i porównywarki Ceneo trzem funduszaom private equity, a także japońskiemu browarowi Asahi Group w sprawie przejęcia spółek zależnych od SABMiller w Czechach, Polsce, Rumunii, Słowacji i na Węgrzech. Klientem kancelarii jest też gigant e-commerce Amazon, dla  którego pracuje ona w związku z uruchamianiem sprzedaży w Polsce.

Praktyka Dentons reprezentuje m.in. firmę UPC Polska w postępowaniu przed Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczącym przejęcia przez nią firmy Multimedia Polska. Pracowała także dla duńskiej firmy rolniczej Vilomix Holding przy uzyskaniu zgody UOKIK na kupno producenta pasz dla zwierząt Blattin Polska od niemieckiej frimy Agravis. Uzyskała też taką zgodę na połączenie południowoafrykańskich funduszy inwestycyjnych NEPI i Rockcastle w Europie Środkowo-Wschodniej.

Team  Linklaters doradzał m.in. firmie Scripps Network Interactive w postępowaniu z zakresu kontroli koncentracji dotyczącym jej zakupu przez amerykańską firmę Discovery Communications. Transakcja wymagała powiadomienia Komisji Europejskiej.

Największa w Polsce, dziesięcioosobowa, ekipa prawników antymonopolowych kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, m.in. reprezentowała szwajcarską firmę Swatch w odwołaniu do sądu od decyzji UOKiK w sprawie ponad 2 mln zł kary za zmowę cenową na rynku sprzedaży zegarków. W innym odwołaniu do sądu apelacyjnego prawnicy kancelarii działali na rzecz agencji ubezpieczeniowej Maximus Broker ukaranej przez UOKiK za zmowę z PZU. Kancelaria reprezentowała też firmę Royal Canin Polska, producenta żywności dla psów w odwołaniu od kary za kartel dystrybucyjny.

Tegoroczna edycja Global Competition Review 100 zawiera obszerne zestawienie najlepszych praktyk konkursowych na całym świecie, oparte zarówno na ilościowej, jak i na jakościowej analizie pracy kancelarii prawniczych i firm doradztwa ekonomicznego zajmujących się najważniejszymi poczynaniami z dziedziny prawa antymonopolowego.

Wydawcą przewodnika-rankingu GCR 100 jest Law Business Research Ltd – niezależna firma badawcza z Wielkiej Brytanii, dostawca danych i analiz z zakresu prawa biznesu i działania rynków usług prawnych.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl