Sześć kancelarii i dwóch partnerów z szansami na nagrody „The Lawyer”

1244
(www.thelawyer.com)

Domański Zakrzewski Palinka, Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy, Kochański Zięba i Partnerzy, Kopeć Zaborowski, Maruta Wachta, Wolf Theiss – te  kancelarie działające w Polsce są kandydatami do tegorocznych nagród European Awards przyznawanych przez branżowy brytyjski tygodnik „The Lawyer”.

Znalazły się na wytypowanej i ogłoszonej 15 stycznia 2017 r. tzw. krótkiej liście (shortlist) w kategorii „Firma Prawnicza Roku w Polsce”, z której jury wybierze zwycięzcę. Wszystkie kancelarie, z wyjątkiem Kopeć Zaborowski, aspirowały już do laurów w konkursie „The Lawyer”, niektóre z sukcesem.

O tytuł „Europejskiego Partnera Zarządzającego Roku” znów rywalizuje – nominowany po raz trzeci z rzędu – Zbigniew Drzewiecki z kancelarii Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy. Na krótkiej liście w grupie siedmiu szefów kancelarii jest także Piotr Kochański z firmy Kochański Zięba i Partnerzy.

Ponadto jeszcze jedną szansę na nagrodę ma kancelaria Maruta Wachta, która ponownie po roku uzyskała nominację do nagrody w kategorii „Europejska Kancelaria Specjalistyczna Roku”, podobnie jak siedem innych firm prawniczych.

W tegorocznej edycji konkursu „The Lawyer European Awards” kancelarie krajowe w kategorii „Firma Prawnicza Roku w Polsce” pojawiły się po dwóch latach przerwy. Redakcja renomowanego tygodnika przywróciła tę kategorię, zlikwidowaną w 2016 r., kiedy zrezygnowała z przyjmowania zgłoszeń i odrębnego wyróżniania polskich firm prawniczych. Od tego czasu żadna z nich nie była nagrodzona, także w innych kategoriach, choć bywały na „krótkiej liście” nominowanych, m.in. w kategorii „Firma Prawnicza Roku w Europie Środkowej”.

Przypomnijmy, że w 2015 r. „Firmą Prawniczą Roku w Polsce” została przez „The Lawyer” wybrana kancelaria Drzewiecki Tomaszek i Wspólnicy. Nagrodę European Award odrębnie dla Polski przyznano wówczas po raz trzeci. Wcześniej triumfowały działająca w państwach regionu Morza Bałtyckiego kancelaria Magnusson oraz Domański Zakrzewski Palinka.

W kategorii „Law Firm Of the Year: Poland” o nagrodę mogą ubiegać się tylko niezależne kancelarie krajowe lub o zasięgu europejskim. Nie są kwalifikowane biura czy oddziały globalnych zagranicznych sieci prawniczych.

Nagrodzona zostanie firma, która w sposób najbardziej przekonujący wykaże swoje wyjątkowe osiągnięcia z 2017 r. – dowiedzie, że radzi sobie z presją otoczenia biznesowego utrzymując przy tym wysoki poziom obsługi klientów, potrafi jasno wyartykułować swoją strategię i wizję na przyszłość, zarówno poprzez znaczące wydarzenia w minionym roku, jak i planowane przedsięwzięcia. Jury będzie szczególnie zwracać uwagę na firmy, które mogą wykazać, że są zdolne do działania w globalnej gospodarce oraz szukać dowodów na strategiczne inicjatywy mające m.in. na celu zwiększenie zakresu współpracy transgranicznej.

W 2018 r. wybór najlepszych w 24 kategoriach, w tym w 16 grupach regionalnych i krajach Europy, a oprócz tego w ośmiu kategoriach branżowych, należy do 21osobowego jury, którego członkami są, jak zawsze, wyżsi rangą prawnicy z kancelarii oraz prawnicy in-house z międzynarodowych korporacji, którzy mają bezpośrednie doświadczenia ze współpracy z niezależnymi firmami prawniczymi z państw europejskich.

„The Lawyer” jest renomowanym brytyjskim tygodnikiem adresowanym do prawników obsługujących gospodarkę. Ukazuje się od 1981 r. Wydawcą jest Centaur Media. Nagrodami European Awards wyróżnia kancelarie już dziewiąty rok.

Zwycięzcy konkursu zostaną ogłoszeni 15 marca 2018 r. w Londynie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl