Hogan Lovells i Domański Zakrzewski Palinka w połączeniu autobusowym

424
(www.flixbus.pl)

Kancelaria Hogan Lovells doradzała firmie FlixMobility przy połączeniu z firmą Polski Bus należącą do spółki Souter Holdings Poland, której doradcą w transakcji była kancelaria Domański Zakrzewski Palinka.

O połączeniu niemieckiej firmy FlixMobility świadczącej usługi dalekobieżnej komunikacji autobusowej pod marką FlixBus z firmą Polski Bus poinformowano w grudniu 2017 r.

Polski Bus działa w Polsce od  2011 r. oferując połączenia autobusowe na terenie Polski oraz z Polski do Niemiec, Austrii, Czech, na Węgry i Słowację. Firma należy do spółki Souter Holdings Poland, która jest własnością szkockiego przedsiębiorcy Briana Soutera. Spółka formalnie pozostaje w Polsce – będzie wykonywać przewozy dla FlixBusa. Do połowy 2018 r. ma przemalować swoje autobusy oraz wyposażyć je zgodnie ze standardami niemieckiej firmy, która planuje rozbudowę floty po Polskim Busie ze 100 do 160 autokarów.

Firma FlixBus powstała w 2011 r. Dwa lata później, po deregulacji rynku przewozów autokarowych w Niemczech, rozwinęła skrzydła. Obecnie oferuje ponad 200 tys. codziennych połączeń do ponad 1,4 tys. miejsc w 26 krajach europejskich. Tak szybki rozwój możliwy był dzięki kapitałowemu zaangażowaniu w firmę funduszy inwestycyjnych i agresywnej realizacji modelu biznesowego – jest to właściwie platforma sprzedaży biletów, która zrzesza wielu przewoźników realizujących usługi pod wspólnym szyldem oraz zgodnie z tymi samymi standardami. FlixBus zajmuje się technologią, sprzedażą biletów, obsługą klientów, planowaniem i rozwojem sieci, a także marketingiem i sprzedażą, natomiast za codzienną eksploatację autobusów odpowiadają lokalni partnerzy. W ciągu kilku lat działalności firma nawiązała współpracę z 250 partnerami. Dzięki temu udało się stworzyć największą sieć międzymiastowych połączeń autobusowych w Europie. W Polsce FlixBus od 2016 r. współpracuje z kilkoma lokalnymi firmami komunikacyjnymi.

– Jesteśmy przekonani, że dzięki integracji innowacyjnych technologii oferowanych przez FlixBus, wysokich standardów bezpieczeństwa i najwyższej jakości usług, zdobędziemy nowych pasażerów i rozpoczniemy nową erę na polskim rynku przejazdów autobusowych – oświadczył Piotr Bezulski, dyrektor zarządzający w firmie Polski Bus.

– Łącząc nasz standard usług i innowacyjne rozwiązania technologiczne z doświadczeniem firmy Polski Bus zdobytym na polskim rynku, liczymy na zainteresowanie nowej grupy klientów zielonymi autobusami FlixBus – stwierdził Michał Leman, dyrektor zarządzający FlixBus w Polsce.

Kancelaria Hogan Lovells doradzała FlixMobility przy transakcji – biuro w Monachium w zakresie prawa niemieckiego, a biuro warszawskie w zakresie prawa polskiego. Obsługę nadzorował partner Peter Huber. Z warszawskiego biura zaangażowani byli partnerzy Marek Wroniak i Andrzej Dębiec, counsels Tomasz Żak i Zbigniew Marczyk, senior associate Mateusz Mazurkiewicz i associate Piotr Kwasiborski.

Obsługę prawną dla spółek Souter Holdings Poland i Souter Investments Limited świadczyła kancelaria Domański Zakrzewski Palinka.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl