Greenberg Traurig na telewizyjnych zakupach

420

Kancelaria Greenberg Traurig doradzała Grupie Cyfrowy Polsat przy zakupie kanałów telewizyjnych od Grupy ZPR Media.

W grudniu 2017 r. Polsat poinformował, że za ok. 103 mln zł kupił od ZPR Media 100 proc. udziałów w spółkach posiadających naziemne kanały Eska TV i Polo TV, satelitarne kanały Eska TV Extra, Eska Rock TV i Vox Music TV oraz 34 proc. udziałów w spółce będącej właścicielem nadających naziemnie stacji Fokus TV i Nowa TV. Jednocześnie zawarto umowę przedwstępną zakupu w przyszłości kolejnych 15 proc. udziałów w tej ostatniej spółce.

Cyfrowy Polsat to znacząca grupa medialno-telekomunikacyjna, w której skład wchodzą: platforma satelitarna Cyfrowy Polsat, operator sieci komórkowej Plus Polkomtel, Telewizja Polsat oraz interaktywna platforma rozrywkowa ipla.tv.

ZPR Media to wydawca prasowy, nadawca radiowy i telewizyjny oraz właściciel serwisów internetowych, organizator imprez, koncertów i targów. Wydaje miesięczniki: „Murator”, „Dobre Wnętrze”, „M jak Mieszkanie” i „Moje Mieszkanie”, „Zdrowie”, „M jak Mama”, „Żagle”, „Podróże” oraz tabloidowy dziennik „Super Express”. W skład grupy wchodzą także stacje radiowe: Radio Eska, Radio Eska Rock, Radio Vox FM, Radio Wawa i Radio Plus oraz internetowy dom mediowy IDMnet.

– Dzięki transakcji Grupa Polsat umacnia swoją pozycję w rywalizacji z międzynarodową i krajową konkurencją na rynku medialnym – stwierdziła ta firma w komunikacie prasowym. Podała, iż stacje Eska TV, Eska TV Extra, Eska Rock TV, Polo TV i Vox Music TV wzmocnią ofertę muzyczną Telewizji Polsat, która dotychczas miała dwie stacje z teledyskami Polsat Music i Disco Polo Music, natomiast współpraca z kanałami Nowa TV i Fokus TV ma „atrakcyjnie uzupełniać” ofertę programową. Po przejęciu kanałów od ZPR Media, Telewizja Polsat jest właścicielem 24 stacji telewizyjnych.

– Nie bez znaczenia jest dla nas fakt, że nabywane kanały posiadają solidne finanse, w samym 2016 roku ich łącznie przychody osiągnęły ponad 70 mln zł. Ponadto w związku z transakcją spodziewamy się osiągnięcia licznych, wymiernych synergii sprzedażowych oraz kosztowych, które szacujemy na około 15 mln zł rocznie – oświadczyła Katarzyna OstapTomann, członek zarządu ds. finansowych w Cyfrowym Polsacie, Polkomtelu i Telewizji Polsat.

– Chcemy, aby te stacje mogły się nadal rozwijać, a  mamy świadomość, że w obecnych czasach potrzebują wsparcia silnego gracza. Cieszymy się, że wspólnie z Grupą Polsat pozostajemy w tym biznesie i nadal na podstawie zawartej umowy będziemy zarządzać stworzonymi przez nas kanałami. Jako Grupa ZPR Media skupimy się także na produkcji kontentu telewizyjnego – skomentował Zbigniew Benbenek, właściciel Grupy ZPR Media, podkreślając, że na rynku medialnym, zarówno polskim jak i światowym, nadeszły czasy konsolidacji.

Grupę Cyfrowy Polsat obsługiwała w transakcji kancelaria Greenberg Traurig doradzając przy przygotowaniu i negocjacjach umów. Usługi prawne świadczyli partner lokalny Daniel Kaczorowski oraz associates Paulina Kimla-Kaczorowska, Maja Gawrysiuk, Iga Czerniak, Anna Chrabota-Bajson.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl