Dentons i EY Law w kurczakowej akwizycji

467

Kancelaria Dentons doradzała firmie Indykpol przy sprzedaży zakładu uboju kurczaków i wylęgarni piskląt kurczęcych firmie SuperDrob, której doradzała kancelaria EY Law.

W grudniu 2017 r. firma Indykpol zawarła z Zakładami Drobiarsko-Mięsnymi SuperDrob przedwstępną umowę sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci zakładu uboju kurczaków i sezonowo gęsi w Lublinie oraz wylęgarni piskląt kurczęcych w Turce (województwo lubelskie) o wartości bazowej 187,2 mln zł.

Zawarcie przyrzeczonej umowy sprzedaży uzależnione jest m.in. od uzyskania zgód: prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, walnego zgromadzenia Indykpolu, a także banków finansujących, których wierzytelności są zabezpieczone na aktywach tej firmy. Indykpol zobowiązał się w umowie do nieprowadzenia działalności konkurencyjnej przez dwa lata po zamknięciu transakcji pod karą 10 mln zł.

Firma Indykpol powstała w 1951 r. jako Ekspozytura Centrali Jajczarsko-Drobiarskiej w Olsztynie. Trzynaście lat później ekspozytura została przekształcona w samodzielne Olsztyńskie Zakłady Drobiarskie, które w latach 90. wyspecjalizowały się w produkcji wyrobów z indyka. W 1991 r. zostały sprywatyzowane i rozpoczęły działalność pod nazwą Indykpol. Udziałowcami firmy zostały m.in. spółki z Finlandii. W 1994 r. Indykpol wszedł na giełdę. W początkach XXI wieku firma kupując pakiety akcji w spółkach Eldrob i Lubelskich Zakładów Drobiarskich Lubdrob stała się liderem grupy kapitałowej przedsiębiorstw drobiarskich.

Dziś Indykpol jest największą w Polsce firmą drobiarską specjalizującą się w hodowli indyków oraz w produkcji i sprzedaży mięsa indyczego.

Firma Zakłady Drobiarsko-Mięsne SuperDrob powstała w 1993 r. w Karczewie w wyniku zakupu Warszawskich Zakładów Drobiarskich. Zajmuje się produkcją i sprzedażą świeżego i przetworzonego mięsa drobiowego, żywca drobiowego, paszy dla drobiu oraz hodowlą i sprzedażą piskląt. Dziś posiada zakłady w Karczewie, Łodzi, uruchomioną w 2016 r. wylęgarnię  w  Stoczku oraz w Łukowie, gdzie pod koniec 2018 r. zostanie uruchomiona mieszalnia pasz. Zatrudnia ponad 2,4 tys. osób. Właścicielem firmy jest rodzina Lipków. W 2017 r. 33 proc. akcji SuperDrobu kupiła rolno-spożywcza firma Charoen Pokphand Foods z Tajlandii.

Jarosław Kowalewski, wiceprezes SuperDrobu, stwierdził, że kupno zakładu uboju i wylęgarni kurcząt pozwoli firmie podnieść zdolności produkcyjne, dzięki którym będzie mogła oferować więcej produktów na szerszym rynku.

W opinii Piotra Kulikowskiego, prezesa Indykpolu, firmowy „kompleks produkcji kurczaka przez ostatnie lata przeszedł gruntowną modernizację i dziś (…) ma doskonałą przyszłość, szczególnie w ramach organizacji o globalnych możliwościach i skoncentrowanej na kurczaku”.

Przy sprzedaży aktywów firmę Indykpol obsługiwała kancelaria Dentons świadcząc m.in. doradztwo przy przygotowaniu oraz negocjacjach dokumentacji transakcyjnej. W  zespole doradzającym byli prawnicy z zespołu fuzji i przejęć kancelarii – partnerzy Piotr Dulewicz i Paweł Grabowski, senior associate Michał Wasiak i associate Sebastian Wieczorek.

Firmie SuperDrob doradzała kancelaria EY Law.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl