Wolf Theiss oraz Marciniuk i Wspólnicy w zakupie budowlanej wełny mineralnej

253

Jak ustalił „Rynek Prawniczy” kancelaria Wolf Theiss doradzała francuskiej firmie Saint-Gobain przy transakcji przejęcia spółki Isoroc Polska od austriackiej  firmy Isoroc Holding, której w Polsce doradzała kancelaria Marciniuk i Wspólnicy. W Austrii jej doradcą była tamtejsza kancelaria Wildmoser/Koch & Partner.

Francuska firma Saint-Gobain, produkująca materiały budowlane, w listopadzie 2017 r. nabyła 90 proc. akcji spółki Isoroc Polska, która wytwarza wełnę mineralną dla budownictwa. Isoroc Polska stała się częścią biznesu materiałów izolacyjnych grupy Saint-Gobain. Przejęcie było zgodne ze strategią francuskiej firmy, która zakłada konsolidację pozycji i ekspansję na szybko rosnących rynkach. W 2016 r. Saint-Gobain kupiła od Isoroc Holding fabrykę wełny mineralnej w Rosji.

Grupa Saint-Gobain to globalna korporacja z centralą w Paryżu, która opracowuje, produkuje i dystrybuuje materiały dla budownictwa. Działa w 67 krajach, zatrudnia 170 tys. osób. W portfolio ma m.in. takie marki jak Rigips (ściany działowe, sufity podwieszane, okładziny ścienne i systemy zabudowy poddaszy), Isover (materiały izolacyjne), Saint-Gobain Glass (szyby i ceramika), Raab Karcher (dealer materiałów budowlanych) i Sekurit Autoglas (szyby do samochodów).

Przedsiębiorstwo Isoroc Polska powstało w 2004 r. Wytwarza produkty z wełny mineralnej (to nieorganiczny produkt naturalny, otrzymywany w wyniku stopienia skał – bazaltu i gabro, stanowiący doskonałą izolację termiczno-akustyczną, a przy tym o wysokiej odporności ogniowej). Ma w Nidzicy, w województwie warmińsko-mazurskim, fabrykę produkującą  rocznie 35 tys. ton wełny. W 2019 r. planowane jest uruchomienie nowej linii produkcyjnej o wydajności 40 tys. ton, na potrzeby rynków w Polsce, w Niemczech i krajach skandynawskich.

Firmie Saint-Gobain doradzała w transakcji kancelaria Wolf Theiss świadcząc obsługę w kwestiach prawa polskiego i austriackiego. W zespole byli partner Christian Mikosch i prawnik Daniel Kocab z biura w Wiedniu oraz partner Jacek Michalski i prawniczka Joanna Wajdzik z biura warszawskiego.

Firmy Isoroc w Polsce doradzała kancelaria Marciniuk i Wspólnicy z Warszawy. W Austrii jej doradcą była tamtejsza kancelaria Wildmoser/Koch & Partner.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl