Pięć rzeczy, o których warto pamiętać budując karierę prawniczą

1779
Małgorzata Grzelak i Caroline Noblet

Małgorzata Grzelak i Caroline Noblet z kancelarii Squire Patton Boggs radzą młodszym prawniczkom

Koniec roku to z jednej strony czas podsumowań, a z drugiej budowania planów na przyszłość. Z tymi, których właśnie ten moment szczególnie motywuje do podjęcia działań, chciałyśmy się podzielić kilkoma przemyśleniami o tym, co nas prowadzi ścieżką kariery do wymarzonego celu.

Obie z Caroline Noblet pracujemy w Squire Patton Boggs, globalnej firmie prawniczej, ponad 10 lat. W tym czasie otrzymałyśmy wystarczające wsparcie, aby wypracować dzisiejsze pozycje – partnerów kancelarii i osiągnąć wysokie stanowiska. W naszej ocenie praktyka prawa pracy daje kobietom duże szanse na awans i rozwój zawodowy. Większość osób w naszym zespole prawa pracy stanowią kobiety. Choć pracujemy w biurach zlokalizowanych na całym świecie, wszyscy mamy wspólne cele i, aby je osiągnąć, współpracujemy ze sobą bardzo blisko. Mamy poczucie odpowiedzialności za rozwój biznesu. Kładziemy duży nacisk na to, by ludzie udzielali się w zespole, dzielili swoimi doświadczeniami, wspierali się. Okazuje się, że kobiety bardzo szybko wchodzą w role mentorek, skutecznie zachęcając młodszych prawników do wspólnej pracy, dzielenia się pomysłami i zaangażowania.

Squire Patton Boggs realizuje program mentorski, który ma na celu wspieranie młodych adeptów sztuki prawniczej w drodze do – definiowanego przez nich – sukcesu. W ramach tego programu doświadczone liderki z różnych środowisk dzielą się spostrzeżeniami z osobami zaczynającymi drogę w zawodzie prawnika. W swoich historiach, obejmujących opisy sprawowanych funkcji i podejmowanych wyzwań, najwięcej miejsca poświęcają lekcjom, jakie otrzymały w trakcie zawodowej drogi. Lekcje, swoiste nauczki, stanowią doskonały materiał dla osób rozpoczynających dopiero swoją karierę.

Każda osoba to indywidualność wymagająca innego rodzaju wsparcia, jakie może zaoferować ktoś doświadczony w biznesie. Okazuje się jednak, że są pewne uniwersalne wskazówki, które pomagają szybciej wykonać kolejny krok i osiągnąć sukces w zawodzie prawnika. Te kilka poniższych punktów najczęściej pojawiało się w historiach, którymi dzieliły się mentorki.

Rozwijaj zainteresowania

Myśl o tym, co interesuje cię osobiście i zawodowo. Nie ma znaczenia, czy jest to projektowanie mebli, moda, historia czy samochody. Rozwijaj te zainteresowania i bądź w nich autentyczna. Rozmawiaj o nich z innymi, udzielaj się w mediach społecznościowych, pisz artykuły, wyrażaj swoją opinię. To pomoże zbudować szeroką sieć kontaktów, niezastąpioną w rozwoju kariery.

Bądź odważna

Nie obawiaj się wychodzić poza strefę komfortu i wykorzystywać pojawiające się szanse.

To ważne, by włączyć się w coś perspektywicznego, zawsze wtedy, gdy tylko masz taką możliwość. Szukaj aktywnie ciekawych projektów do realizacji. Nikt rozsądny nie oczekuje od początkującego prawnika, że będzie wiedział to samo, co partner. Oczekuje się jednak logicznego myślenia i kreatywności, umiejętności pracy z tekstem czy dokumentami, a przede wszystkim zaangażowania w to, co się robi.

Nie bój się wyzwań. Bo czemu nie wymyślić aplikacji, która pomoże dyrektorom HR spółek w liczeniu skutków finansowych ich decyzji? Albo czemu nie zgłosić się, jak jedna z naszych koleżanek Olivia, do zarządzania tak zaawansowanym technologicznie narzędziem jak Global Edge? Jest to nasza praktyczna aplikacja o prawie pracy, która pomaga prawnikom i menadżerom HR, pracującym w globalnych organizacjach, ograniczyć koszty i czas poświęcane na ustalanie obowiązujących w różnych krajach wymagań z zakresu prawa pracy. Aplikację rozwijamy wszyscy jako zespół w ramach naszej globalnej praktyki. Dziś obejmuje ona regulacje obowiązujące w 30 krajach, ale stale przybywają nowe. Olivia podjęła świadomą decyzję o rozwoju swojej kariery na innej ścieżce niż ścieżka do partnerstwa. To jej pomysłom, determinacji i relacjom zawdzięczamy fakt, że Global Egde jest aktualna, funkcjonalna i przyjazna dla użytkowników, a także umożliwia łatwe wyszukiwanie potrzebnych informacji i generowanie raportów o tak wielu jurysdykcjach.

Znajdź wsparcie i wspieraj innych 

Najskuteczniejsze relacje sponsoringowe czy mentorskie rozwijają się organicznie, a wsparcie w nich jest dwustronne. W Squire Patton Boggs budujemy różne, najczęściej nieformalne, grupy wsparcia. Staramy się też je zmieniać i dostosowywać do aktualnych potrzeb ich członków. Raz są to grupowe programy pozwalające na budowanie kontaktów przez osoby na tym samym stanowisku, ale z różnych krajów, takie jak Associate Connect 2.0. Czasem konkursy na najbardziej aktywnego promotora kancelarii, jak BD Totalizer. Kiedy indziej organizują się bardziej kameralne zespoły, które wspierają się przy konkretnym zadaniu, jakie przed nimi stoi. A czasem po prostu można mieć pomysł i przedstawić go szefowej naszej światowej grupy prawa pracy Caroline Noblet.

Pytaj

Nie bój się przyznać, że nie wiesz wszystkiego. Zadawanie wielu pytań powoduje, że szybciej się uczysz. Pytaj też o nowe, ciekawe projekty i możliwość uczestniczenia w nich. Nie czekaj aż ktoś zaproponuje ci wspólną pracę – wtedy ta najciekawsza może cię ominąć.

Bądź autentyczna

Pozwól ludziom poznać cię taką, jaka jesteś naprawdę, to pomoże zbudować profesjonalną relację, której podstawą jest zaufanie, i ukształtować ci własną ścieżkę rozwoju.

*****

Artykuł stanowi podsumowanie rozmowy z liderkami prawa, Małgorzatą Grzelak, partnerem i szefową praktyki prawa pracy w warszawskim biurze kancelarii oraz Caroline Noblet, partnerem i szefową globalnej praktyki prawa pracy w Squire Patton Boggs.

Materiał kancelarii Squire Patton Boggs