WKB Wierciński Kwieciński Baehr i Linklaters w akwizycjach części do aut

254

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr doradzała w Polsce amerykańskiej firmie Genuine Parts Company w postępowaniu antymonopolowym dotyczącym przejęcia europejskiej firmy Automotive Alliance Group od funduszu Blackstone i założycieli. Obie firmy działają w branży zamiennych części samochodowych. Przy samej akwizycji GPC doradzała amerykańska kancelaria Davis Polk & Wardwell, natomiast AAG doradzała kancelaria Linklaters. Także Linklaters była doradcą AAG we wcześniejszym przejęciu przez nią kontroli nad działającą w Polsce spółką Groupauto Polska, również zajmująca się handlem częściami do aut.  

Amerykańska firma Genuine Parts Company we listopadzie 2017 r. sfinalizowała transkontynentalną transakcję nabycia za 2 mld dolarów firmy Alliance Automotive Group, europejskiego dystrybutora samochodowych części zamiennych, narzędzi i wyposażenia warsztatowego od funduszy private equity zarządzanych przez firmę inwestycyjną Blackstone i współwłaścicieli.

Blackstone to czołowa firma inwestycyjna na świecie zarządzająca kapitałem 370 mld dolarów ulokowanych w inwestycjach private equity, real estate, długu publicznym, kredytach itp.

AAG była drugim co do wielkości dystrybutorem autoczęści w Europie. Zatrudniała 7,5 tys. osób i działała we Francji, Wielkiej Brytanii i Niemczech. Od lipca 2017 r. była obecna także w Polsce; kupiła wtedy 51,3 proc. udziałów w spółce Groupauto Polska, przejmując nad nią kontrolę. Groupauto Polska powstała w 1999 r. jako platforma wspólnych zakupów i polityki marketingowej dla niezależnych dystrybutorów części samochodowych, obsługujących rynki lokalne; potem stała się członkiem sieci Groupauto International.

Po połączeniu GPC z AAG powstał największy na świecie dystrybutor samochodowych części zamiennych. GPC liczy na to, że przejęcie AAG pozwoli jej podbić rynek europejski. Dotychczas działała w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Azji i Australii. Jej roczny obrót to ponad 15 mld dolarów.

W tej transkontynentalnej transakcji Genuine Parts Company doradzała amerykańska kancelaria Davis Polk & Wardwell. Doradcą Automotive Alliance Group była kancelaria Linklaters.

Kancelaria WKB Wierciński Kwieciński Baehr poinformowała na swojej stronie internetowej, że jej zespół prawa konkurencji doradzał  Genuine Parts Company w Polsce w kwestiach regulacyjnych, uzyskując w październiku 2017 r. zgodę prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie przez nią kontroli nad Alliance Automotive Group.

Kancelaria Linklaters poinformowała na swojej stronie internetowej, iż była doradcą Alliance Automotive Group przy transakcji nabycia w lipcu 2017 r. kontrolnego pakietu udziałów w spółce Groupauto Polska.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl