Dentons i SSW w afrykańskim przejęciu polskiej chałwy i sezamków

434

Kancelaria Dentons doradzała firmie Bounty Brands  przy nabyciu spożywczej firmy Unitop od prywatnego przedsiębiorcy, którego doradcą przy sprzedaży była kancelaria SSW Spaczyński Szczepaniak i Wspólnicy.

Firma Bounty Brands, należąca do południowoafrykańskiego funduszu private equity Coast2Coast, ogłosiła w listopadzie 2017 r. przejęcie polskiej grupy cukierniczej Unitop.

Bounty Brands jest kontrolowana przez fundusz inwestycyjny Coast2Coast z Republiki Południowej Afryki, założony w 2007 r. przez dwóch przedsiębiorców inwestujących własne pieniądze w biznesy głównie w południowej Afryce, Australii i Europie Środkowej. W Polsce – za pośrednictwem Bounty Brands – fundusz jest właścicielem firmy Sonko produkującej wafle ryżowe, firmy Stella Pack produkującej i rozprowadzającej, m.in. plastikowe worki na śmieci, torebki, folie spożywcze oraz firmy Bezgluten, produkującej żywność bezglutenową. W listopadzie fundusz ogłosił przejęcie firmy Profi produkującej pasztety i zupy gotowe. Za pośrednictwem firmy Marlin Homeware Coast2Coast posiada natomiast Krośnieńską Hutę Szkła.

Grupę Unitop, zatrudniającą 450 pracowników, tworzą przedsiębiorstwo handlowe Agros Trading Confectionery, które jest przedstawicielem eksportowym polskich producentów słodyczy oraz kontrolowana przez nie spółka Zakłady Przemysłu Cukierniczego UnitopOptima produkująca w fabryce w Łodzi wyroby z ziarna sezamowego (ciastka sezamki, chałwę) oraz inne słodycze (m.in. cukierki „krówki”).

– Przejęcie Unitop to kolejny krok w rozwoju naszej obecności na rynku przekąsek w Europie ŚrodkowoWschodniej. Będziemy wspierać grupę w dalszym umacnianiu pozycji na rynku lokalnym, jak i międzynarodowym – dotyczy to zarówno dotychczasowych produktów, jak i wprowadzania nowych – oświadczył Stefan Rabe, prezes Bounty Brands.

– Wraz z Bounty Brands będziemy pracowali nad wykorzystywaniem nadarzających się kolejnych okazji inwestycyjnych w Polsce, wykorzystując je do rozwijania obecności w regionie – zakomunikował Adam Pietruszkiewicz, dyrektor zarządzający Coast2Coast.

Kancelaria Dentons poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż zapewniła funduszowi pełne doradztwo przy transakcji obejmujące badanie due diligence i wsparcie w negocjacjach, a także przygotowanie zgłoszenia zamiaru koncentracji do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przy obsłudze pracowali członkowie warszawskiego zespołu private equity oraz fuzji i przejęć: partnerzy Piotr Dulewicz i Paweł Grabowski, senior associate Michał Wasiak oraz członkowie zespołu prawa konkurencji kierowanego przez partnera Agnieszkę Stefanowicz-Barańską i senior associate Annę Gulińską.

Kancelaria SSW Spaczyński Szczepaniak i Wspólnicy potwierdziła „Rynkowi Prawniczemu”, że doradzała właścicielowi sprzedającemu firmę.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl