Dwie kancelarie w finansowaniu polskiego Marriotta w Szkocji

216

Kancelaria CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang poinformowała „Rynek Prawniczy”, że doradzała Bankowi Gospodarstwa Krajowego przy sfinansowaniu hotelu w Edynburgu zbudowanego przez polską firmę Polcom, której doradzała kancelaria Jedwabny & Brzozowska Legal.

Firma Polcom Group z Chojnic w listopadzie 2017 r. otworzyła w stolicy Szkocji Edynburgu hotel Courtyard by Marriott. Wybudowała go i jest jego współwłaścicielem. Inwestycja kosztowała 14 mln funtów. Współfinansowały ją Bank Gospodarstwa Krajowego  i Fundusz Ekspansji Zagranicznej zarządzany przez PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. BGK zapewnił 60 proc. preferencyjnego finansowania udzielając 8,5 mln funtów kredytu na 12 lat. Pozostały kapitał wyłożyły Polcom i FEZ, które  objęły odpowiednio 51 i 49 proc. udziałów w spółce, która jest właścicielem hotelu. FEZ pełni funkcję pasywnego inwestora, a zainwestowane przez niego środki mają zwrócić się po10-12 latach.

Polcom wygrał przetarg na budowę hotelu wspierającego szkockie centrum przygotowania olimpijskiego, mieszczące się przy uniwersytecie w Edynburgu. Umowa z centrum i uczelnią zapewnia 40-45 proc. obłożenia obiektu. Hotel w Edynburgu ma cztery piętra, 160 pokoi i pięć sal konferencyjnych. Jest to tzw. „hotel z klocków”, zbudowany z gotowych modułów zawierających pokoje. Zbudowano go w 12 miesięcy, w tym składanie modułów trwało ok. 2-3 tygodni.

Polcom to firma rodzinna utworzona w miejscowości Rytel. Założył ją pod koniec lat 80. XX wieku stolarz Eugeniusz Słomiński. Zaczęła od wyrobu w garażu mebli do mieszkań, potem robiła meble dla sklepów, a od 10 lat pracuje dla  hoteli. Firmę prowadzą dziś trzej synowie i córka założyciela. Od czterech lat firma zajmuje się budownictwem modułowym hoteli. Polcom Group posiada własne biura projektowe, spółkę, która zajmuje się wykonywaniem konstrukcji stalowych, działy produkcji modułów i mebli. Rocznie produkuje meble dla 10 tys. pokoi, tygodniowo 30 modułowych pokoi hotelowych, w całości na eksport. Zatrudnia ok. 500 osób.

Jak podał „Puls Biznesu”, Polcom produkuje w Chojnicach i Rytlu gotowe moduły: pokój z łazienką i korytarzem lub dwa pokoje przedzielone korytarzem. Pokoje są wyposażone włącznie z obrazami na ścianie, lampami i minibarem. Moduły są pakowane do kontenerów i przewożone tirami (lub statkami) na budowę. Hotele polskiej firmy z modułów stoją m.in. w Calgary w Kanadzie, w Nowym Jorku (19-piętrowy, najwyższy modułowy hotel w tym mieście), przy stacji metra Tower of London (z 395 pokojami), na lotnisku Schiphol w Amsterdamie.

BGK jest państwowym bankiem rozwoju aktywnie wspierającym polskie firmy. Wykorzystując różnorodne instrumenty finansowe, m.in. gwarancje, pożyczki czy dofinansowanie, pomaga im w międzynarodowej ekspansji.

Zarządzany przez PFR TFI Fundusz Ekspansji Zagranicznej został utworzony w 2014 r., a zaczął działalność z początkiem 2015 r. Oferuje finansowanie polskim firmom, które chcą zwiększyć obszar i skalę biznesu – poprzez współfinansowanie inwestycji polskich spółek w formie kapitału i pożyczek, przez czas określony w umowie inwestycyjnej. Po tym okresie firm ma odkupić od niego udziały spłacając finansowanie na warunkach rynkowych.

Kancelaria CMS doradzała BGK przy finansowaniu; obsługą kierował counsel Tomasz Zwoliński, a świadczyli ją starszy prawnik Jakub Rachwol i prawnik Maciej Dobrzelak, przy współudziale zespołu bankowości i finansów biura kancelarii w Edynburgu.

Kancelaria Jedwabny & Brzozowska Legal doradzała Polcom Group przy uzyskania kredytu BGK.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl