SPCG, Hogan Lovells i Greenberg Traurig w sprzedaży krakowskiego biurowca

240
(www.centrumvinci.com)

Kancelaria SPCG T. Studnicki K. Płeszka Z. Ćwiąkalski J. Górski doradzała firmie Dyskret Polska przy sprzedaży budynku biurowego Vinci Office Center w Krakowie brytyjskiemu funduszowi Benson Elliot, któremu doradzały w transakcji kancelarie Hogan Lovells i Greenberg Traurig.

Za łącznie 100 mln euro fundusz Benson Elliot Real Estate Partners IV LP nabył od 2015 r. budynki biurowe Opera w Gdańsku, Forum 76 w Łodzi, Okrąglak i Kwadraciak w Poznaniu i ostatnio Vinci w Krakowie. Wcześniej zainwestował w warszawski hotel Sheraton, co zapoczątkowało jego zaangażowanie w Polsce.

Biurowiec Vinci, przejęty we wrześniu 2017 r., ma 20 tys. mkw. powierzchni i 13 kondygnacji. Wynajmują w nim pomieszczenia m.in. firmy Heineken i Rolls-Royce.

Dyskret Polska to firma działająca w branży systemów bezpieczeństwa w budynkach. Oferuje również usługi generalnego wykonawstwa oraz inwestora zastępczego (przygotowanie inwestycji wraz z uzyskaniem pozwoleń administracyjnych, koordynacja procesu budowlanego, przygotowywanie powierzchni najmu dla najemców – fit out). Była inwestorem biurowca Vinci.

Benson Elliot Capital Management to wywodząca się z Wielkiej Brytanii i działająca od 2005 r. firma private equity inwestująca w nieruchomości. Zarządza kapitałem powierzonym przez fundusze emerytalne, fundacje, fundusze wieczyste  oraz firmy family office wyspecjalizowane w inwestowaniu zasobów finansowych najzamożniejszych rodzin.

– Polska pozostaje jedną z najsilniejszych gospodarek w Europie, a wzrost PKB w ciągu ostatniej dekady utrzymuje się na poziomie średnio ponad 3 proc. Kraj ten nadal jest preferowanym miejscem dla globalnego outsourcingu i usług wspólnych – wytłumaczył polskie inwestycje funduszu Joseph DeLeo, starszy partner w Benson Elliot.

Kancelaria SPCG poinformowała „Rynek Prawniczy”, że jej prawnicy doradzali firmie Dyskret Polska przy sprzedaży biurowca Vinci.

Benson Elliot podał na swojej stronie internetowej, że w transakcjach w Polsce doradzały mu kancelarie Hogan Lovells i Greenberg Traurig. Jak poinformowała „Rynek Prawniczy” Hogan Lovells, wyłącznie ona pracowała dla funduszu przy transakcjach nieruchomościowych, jakie dotychczas przeprowadził w Polsce, z wyjątkiem ostatniej. Przy nabyciu budynku Vinci Hogan Lovells doradzała na początku, jednak po odejściu części zespołu prawników real estate do Greenberg Traurig, obsługa transakcji w części „nieruchomościowej” została dokończona przez tę właśnie firmę. Hogan Lovells natomiast od początku do końca doradzała w kwestiach podatkowych oraz finansowania.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl