KKLW i Domański Zakrzewski Palinka we francuskim przejęciu fabryki wkrętów

222

Kancelaria KKLWKurzyński Kosiński Łyszyk Wierzbicki doradzała francuskiej firmie Etanco przy przejęciu fabryki zamocowań budowlanych w Ornecie należącej do szwedzkiej spółki Gbo Fastening Systems, której doradzała kancelaria Domański Zakrzewski Palinka.

Firma Etanco z Francji, specjalizująca się w produkcji zamocowań budowlanych, sfinalizowała w październiku 2017 r. przejęcie spółki Gbo Fastening Systems z zakładem produkcyjnym w Ornecie (województwo warmińskomazurskie).

Szwedzka firma Gunnebo Industries również produkuje zamocowania budowlane. Została założona w 1764 r. przez Hansa Hultmana z Västervik w celu produkcji gwoździ do budowy statków oraz łańcuchów gospodarskich. W Polsce marka Gunnebo Fastening była obecna od 1991 r. Firma miała m.in. zakład w Ornecie o powierzchni 15 tys. mkw. produkujący rożnego rodzaju wkręty budowlane, m.in. dekarskie (tzw. farmery), samowiercące, a także gwoździe.

Francuska firma rodzinna Etanco od ponad 65 lat produkuje elementy montażowe i łączące dla budownictwa. Zatrudnia ok. 800 osób. Siedziba firmy mieści się w Le Pecq pod Paryżem, a zakłady produkcyjne we Francji i Włoszech. Orneta została jej piątym zakładem.

– Przejęcie Gbo Fastening Systems z nowoczesnym zakładem w Ornecie pozwoli nam na rozszerzenie działalności na nowe rynki. Polski rynek budowlany jest, naszym zdaniem, bardzo atrakcyjny, a prognozy wskazują że w 2018 i 2019 r. może rosnąć o 67 proc. Orneta będzie platformą nie tylko do wejścia na polski rynek, który jest kluczowy w tej części Europy, ale także do rozwoju sprzedaży w krajach bałtyckich, Rosji i na Ukrainie. Dlatego przychodzimy tu jako inwestor długoterminowy – oświadczył Ronan Lebraut, prezes Etanco.

– Etanco to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek w branży budowlanej na świecie. To symbol innowacyjnych rozwiązań i najwyższej jakości produktów w grupie łączników i zamocowań. Dołączenie do grupy Etanco to ważny krok w rozwoju naszej działalności, a nasi klienci będą mogli skorzystać z dużo szerszej oferty produktowej  – stwierdził Jerzy Górczyński, dyrektor zarządzający Gbo Fastening Systems.

Firmie Etanco doradzała kancelaria KKLWKurzyński Kosiński Łyszyk Wierzbicki. Jej obsługa obejmowała przeprowadzenie badania due diligence, doradztwo przy przygotowaniu umowy sprzedaży udziałów, a także doradztwo potransakcyjne.

Gunnebo doradzała w Polsce kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, a we Francji kancelaria Villey Girard Grolleaud z Paryża.

Transakcja miała charakter złożony Etanco nabyła od Gunnebo także jej spółkę w Rumunii. Tam doradcą francuskiej firmy była kancelaria Popovici Nitu Stoica & Asociatii.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl