Squire Patton Boggs w międzynarodowej transakcji na rynku opon

445
(www.starco.com)

Warszawskie biuro kancelarii Squire Patton Boggs doradzało firmie American Kenda Rubber Industrial w polskich aspektach akwizycji duńskiej firmy Starco, dostawcy kół i opon.

Transakcję przejęcia sfinalizowano w październiku 2017 r. Firma Kenda, producent opon i dętek, była od 1982 r. dostawcą firmy Starco. Od tego czasu relacje między nimi wzmacniały się, a w ostatnich miesiącach chęć zacieśnienia współpracy zaowocowała decyzją obu stron o połączeniu się. Wartości transakcji nie ujawniono, ale branżowe media podały, że zarząd Kenda dał upoważnienie do wydania na nią kwoty do 21,2 mln dolarów.

Firma Kenda Rubber Industrial Company powstała w 1962 r. na Tajwanie. Od tego czasu wyrosła na liczącego się na świecie wytwórcę opon i dętek, przed wszystkim rowerowych, motocyklowych oraz dla innych pojazdów i maszyn kołowych, wózków inwalidzkich, golfowych, kosiarek, ciągników, a także samochodowych. Ma kilka fabryk m.in. na Tajwanie, w Chinach, Wietnamie. American Kenda Rubber Industrial powstała w 1982 r. w amerykańskim stanie Ohio i działa jako filia firmy Kenda.

Firma Starco jest obecna na rynku od ponad 55 lat. Specjalizuje się w dostawach opon oraz kompletnych kół do pojazdów specjalistycznych, takich jak taczki, przyczepy, traktory, wózki widłowe, maszyny rolnicze i przemysłowe. Ma sieć dystrybucji w Europie oraz fabryki w Wielkiej Brytanii, Chorwacji, na Sri Lance i w Chinach. Zatrudnia 550 pracowników. Działa także w Polsce – ma spółkę dystrybucyjną w Mielcu.

– W Ameryce Kenda ma silny udział w rynku w przyczepach, kosiarkach, wózkach golfowych i pojazdach użytkowych. Chcieliśmy zwiększyć nasz udział w tych segmentach rynku europejskiego poprzez przejęcie Starco, która jest tam jednym z liderów – oświadczył Jimmy Yang alias Chi Jen Yang, dyrektor generalny firmy Americana Kenda Rubber.

– Kenda pozyska nowe możliwości w Europie, a Starco w Ameryce. W ten sposób będziemy mogli obsługiwać klientów na całym świecie – skwitował transakcję Richard Todd, dyrektor generalny Starco.

Firmie American Kenda Rubber przy transakcji doradzała kancelaria Squire Patton Boggs. W obsłudze brali udział jej prawnicy z biur w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Belgii, Słowacji, Polsce i Chinach.

Kancelaria poinformowała „Rynek Prawniczy”, iż przy transakcji pracowali Jacek Wiśniewski z zespołem, w którym byli Magdalena Jarosz, Katarzyna Witkowska-Pertkiewicz, Mariola Wolska-Wasiak, Hubert Binkiewicz i Aleksandra Drożdż z warszawskiego biura Squire Patton Boggs.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl