White & Case i Dentons w zakupie galerii przez czeski fundusz

339

Kancelaria White & Case doradzała czeskiej firmie inwestycyjnej REICO przy nabyciu Galerii Słonecznej w Radomiu od firmy White Star Real Estate, której doradzała kancelaria Dentons.

We wrześniu 2017 r. fundusz ČS Nemovitostní Fond zarządzany przez firmę REICO Investiční Společnost České Spořitelny  podpisał z firmą White Star umowę kupna za ok. 4,3 mld czeskich koron (164 mln euro) spółki, będącej właścicielem Galerii Słonecznej w Radomiu.

Galeria Słoneczna to dwupoziomowe centrum handlowe o powierzchni ok. 41 tys. mkw. wynajętych przez 164 sklepy, m.in. Zara, Reserved, H&M, TK Maxx, Intersport, Martes Sport, Empik, CCC, Euro RTV, a także przez supermarket Carrefour i Multikino.

Galeria Słoneczna stoi w samym centrum Radomia i jest częścią 10-hektarowego kompleksu, który obejmuje również park wodny, klub fitness, centrum saun, biurowiec, osiedle mieszkaniowe, zimowe lodowisko oraz park z amfiteatrem i placami zabaw.

Wybudowała ją w 2011 r. firma Porr, a inwestorem był polski oddział amerykańskiej firmy finansowej AIG/Lincoln – obecnie White Star Real Estate.

White Star Real Estate jest częścią firmy private equity White Star Group inwestującej na rynku nieruchomości oraz świadczącej usługi zarządzania nimi w regionie Europie Środkowo-Wschodniej. Zarządza ponad 100 nieruchomościami komercyjnymi, w tym 35 w Polsce.

Zakup galerii był drugą inwestycją REICO w Polsce. W sierpniu 2017 r. za 116,6 mln euro nabyła od funduszu Hines Russia & Poland biurowiec Proximo I w Warszawie.

Firma zarządza utworzonym w 2006 r. funduszem nieruchomościowym należącym do największego banku w Czechach Česká Spořitelna (Czeska Kasa Oszczędnościowa), który jest częścią austriackiej grupy Erste Bank. Wraz z nowym nabytkiem, w portfelu funduszu jest trzynaście budynków – 11 w Czechach i dwa w Polsce.

– Galeria Słoneczna jest świetnie położonym centrum handlowymobsługującym blisko 700 tys. mieszkańców. Z uwagi na grupę najemców, która obejmuje szeroka gamę marek modowych, dużą ofertę sportową i rozrywkową, a także kawiarnie i restauracje, centrum ma ogromny potencjał, by zachować swoją dominującą pozycję w regionie i efektywnie odpowiadać na nowe trendy w handlu i sprzedaży internetowej – oświadczył Tomáš Jandík, generalny dyrektor do spraw inwestycji w REICO.  

Kancelaria White & Case, która doradzała czeskiemu funduszowi, była odpowiedzialna za przeprowadzenie badania due diligence, przygotowanie struktury transakcji, koordynowanie procesu nabycia spółki, negocjowanie dokumentacji transakcyjnej oraz uzyskanie zgód organów antymonopolowych.

Przy transakcji pracował zespół prawników kancelarii z biur w Warszawie i Pradze, którym kierowali partner Petr Panek i partnerzy lokalni Michał Matera i Maciej Zalewski. Transakcję obsługiwali również associates Katarzyna Czwartosz-Liber, Michał Plich, Jędrzej Pałka, Aneta Urban, Iwo Małobęcki oraz Karel Petrzela.

Kancelaria Dentons doradzała White Star Real Estate – Paweł Dębowski, szef europejskiego zespołu prawa nieruchomości nadzorował obsługę transakcji, a obsługiwali ją starszy prawnik Jacek Jezierski oraz prawnik Joanna Fidecka.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl