Raport-ranking: Liderzy obsługi debiutów giełdowych po trzech kwartałach 2017 roku

367

Kancelarie Weil, Gotshal & Manges i White & Case w trzech kwartałach 2017 r. obsłużyły najwięcej – po trzy – debiutów spółek na głównym parkiecie warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Ta pierwsza dwukrotnie pracowała dla spółek przeprowadzających oferty publiczne (IPO), raz – dla organizujących je instytucji finansowych. Ta druga – odwrotnie, dwakroć była doradcą banków-menedżerów oferty, raz – spółki wchodzącej na giełdę. Przy czym obie kancelarie pracowały w parze obsługując te same trzy debiuty.

Obie zatem doradzały zarówno przy największym pod względem wartości oferty tegorocznym debiucie – operatora sieci telefonii komórkowej Play (prawie 4,4 mld zł!), jak i obsługiwały IPO o największej łącznej wartości – w sumie 6 mld 539,8 mln zł (oprócz Play – Dino Polska i spółka Griffrin Premium Re).

Tak wynika z danych zebranych przez „Rynek Prawniczy”.

Poniżej zestawienie debiutów i pierwszych ofert publicznych na głównym rynku giełdy w 2017 r. oraz zaangażowanych do nich doradców prawnych, opracowane przez „Rynek Prawniczy” na podstawie danych GPW i własnych.

Debiuty giełdowe i pierwsze oferty publiczne w 2017 r. (chronologicznie)

Spółka Wartość oferty (w mln zł) Doradca prawny
Setanta*                                           
Unimot*        99,0 CSW Więckowska i Partnerzy
JWW Invest*              Joanna Siudak Kancelaria Radcy Prawnego
Griffrin Premium Re..      508,3 Weil, Gotshal & Manges; Loyens & Loeff  (spółka); White & Case (banki-menedżerowie oferty)
Dino Polska    1655,0 Weil, Gotshal & Manges (spółka); White & Case (banki-menedżerowie oferty)
Maxcom        47,5 CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang
Morizon*          5,0 Tomasik Pakosiewicz Groele
Getback      740,0 Greenberg Traurig (spółka); Dentons (menedżerowie oferty)
Play Communications    4376,5 White & Case, Loyens & Loeff (spółka);  Weil, Gotshal & Manges, Latham & Watkins, NautaDutilh (banki-menedżerowie oferty)

* Przejście z rynku NewConnect

W sumie dla dziewięciu giełdowych debiutantów pracowało 11 kancelarii, w tym trzy wyłącznie zagraniczne, tzn. nie działające w Polsce bezpośrednio. Były to Loyens & Loeff z Holandii, która doradzała dwóm debiutującym spółkom zarejestrowanym w Holandii i w Luksemburgu w kwestiach tamtejszego prawa, Latham & Watkins z Londynu, doradca menedżerów oferty Play w sprawach prawa angielskiego i amerykańskiego oraz holenderska NautaDutilh – biuro w Luksemburgu, które doradzało im w zagadnieniach tamtejszych przepisów.

Jedna firma skorzystała z usług doradcy inwestycyjnego.

Dwa debiuty na polskiej giełdzie przygotowywała zatem holenderska kancelaria Loyens & Loeff. Po jednym mają na koncie kancelaria CSW Więckowska i Partnerzy z Poznania, kancelaria radcowska Joanny Siudak z Bolechowic koło Krakowa, CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang, Tomasik Pakosiewicz Groele z Krakowa, Greenberg Traurig oraz Dentons (obsługująca menedżerów oferty Getback).

Słabe mocnego początki

Pierwszy kwartał 2017 r. był słaby – zaledwie trzy debiuty na głównym parkiecie, w tym wszystkie z przeniesienia z rynku NewConnect. Tylko jednemu – spółki Unimot handlującej olejem napędowym i autogazem, towarzyszyła publiczna oferta akcji w kwocie 99 mln zł. Firma inwestycyjna Setanta i zajmująca się montażem instalacji cieplnych JWW Invest ofert nie przeprowadzały.

Za to drugi kwartał zaczął się od dwóch prawdziwych bomb w kwietniu. Pierwszą było wejście na parkiet spółki Griffrin Premium Re, zarejestrowanej w Holandii, ale zarządzającej nieruchomościami biurowymi i handlowymi w Polsce. Spółka, która przeprowadziła ponad półmiliardową IPO, działa w formule zbliżonej do REIT (real estate investment trust), czyli podmiotu, który osiąga dochody z wynajmu nieruchomości, a udziałowcom wypłaca zyski w formie dywidendy.

Drugi debiut akcji spółki Dino Polska – był jeszcze bardziej spektakularny, jeśli chodzi o wielkość: 1 mld 655 mln zł. Dino Polska to sieć supermarketów, tzw. proximity, czyli handlujących w pobliżu osiedli ludzkich w małych i średnich oraz na peryferiach dużych miast. W czerwcu 2010 r. 49 proc. akcji tej spółki kupił za 200 mln zł fundusz private equity Enterprise Investors, który teraz wyszedł z inwestycji sprzedając swój mniejszościowy pakiet znacznie drożej.

Lipiec na płonącym parkiecie

Jednak to w trzecim kwartale, w sezonie letnim, wakacyjnym, ale bynajmniej nie ogórkowym, doszło do kulminacji tegorocznych megadebiutów.  Mowa o lipcowej premierze na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych firmy Play Communications, która za jednym razem ustanowiła kilka rekordów. Była to największa pierwsza oferta publiczna w sektorze telekomunikacji w Europie od czerwca 2015 r., największa na polskiej giełdzie, jeśli nie liczyć prywatyzacyjnych oraz jedna z pięciu największych ofert pierwotnych na polskim rynku w ogóle. Kapitalizacja spółki będącej właścicielem sieci telefonii komórkowej, która w IPO sprzedała 121,57 mln swoich akcji, wyniosła 9,1 mld zł.

Ten ewenement poprzedzony został zresztą imponującym wejściem na parkiet w tym samym miesiącu spółki windykacyjnej Getback, której oferta miała wartość 740 mln zł, co jak na razie, daje jej trzecie miejsce na podium tegorocznych debiutów.

Dla porządku trzeba jeszcze wspomnieć o czerwcowym debiucie firmy Maxcom produkującej aparaty telefoniczne, która zaoferowała akcje za 47,5 mln zł oraz o lipcowym przejściu z platformy NewConnect na główny rynek firmy Morizon zajmującej się internetowym pośrednictwem w handlu i wynajmie nieruchomości, któremu towarzyszyła pięciomilionowa oferta nowych akcji.

Po gorącym lecie na parkiecie, jeśli chodzi o debiuty, jesienią zapanowała martwa cisza.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl