K&L Gates i Dentons w inwestycji w leczenie koszmarów sennych smartfonem

387

Kancelaria K&L Gates doradzała funduszowi Joint Polish Investment Fund przy zakupie za 2,3 mln dolarów akcji startupu Dream Jay, któremu doradzała kancelaria Dentons.

Firma Dream Jay Inc. działająca w San Francisco oraz w Warszawie pracuje nad aplikacją na smartfon, która ma zapobiegać złym snom. Joint Polish Investment Fund to największy w Polsce fundusz venture capital inwestujący w dziedzinie life sciences.

W lipcu 2017 r. strony podpisały pod prawem amerykańskiego stanu Delaware umowę inwestycyjną dotyczącą nabycia akcji spółki DreamJay Inc. z branży digital health za kwotę do 8 mln zł. Głównym inwestorem został fundusz JPIF (nabywca 36,34 proc. udziału w kapitale), ale w finansowaniu uczestniczył także szwedzki fundusz Nordic Makers.

Joint Polish Investment Fund to polski instytucjonalny fundusz venture capital utworzony w 2015 r. na 10 lat przez firmę Adiuvo Investments oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w wyniku konkursu wygranego przez Adiuvo, spółkę działającą w sektorze biomedycyny. Konkurs przeprowadzono w ramach uruchomionego przez NCBR pilotażowego przedsięwzięcia BRIdge VC – pierwszego w Polsce instrumentu oferującego publiczno-prywatne wsparcie komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych z udziałem funduszy venture capital. JPIF inwestuje wyłącznie w branżę life science, w szczególności w urządzenia digital health. W zakresie zainteresowania funduszu są m.in. mobilne rozwiązania i personalizowane terapie, a także technologie diagnostyczne i sensory nowej generacji służące do monitorowania parametrów metabolicznych. Kapitalizacja JPIF wynosi 157,5 mln zł, z tego 82,5 mln zadeklarowało NCBR, a 75 mln – inwestorzy prywatni (w tym Adiuvo 70 mln).

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest agencją wykonawczą ministra nauki i szkolnictwa wyższego powołaną w 2007 r. do realizacji zadań z zakresu polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa. Działalność NCBR finansowana jest ze środków skarbu państwa oraz funduszy Unii Europejskiej.

Nightly to mobilna aplikacja na smartfon, która ma zapobiegać koszmarom nocnym u osób z zaburzeniami snu. Najpierw  pomaga w zasypianiu dzięki oglądaniu krótkich animacji, słuchaniu relaksującej muzyki. Później program monitoruje sen za pomocą  czujników w telefonie i specjalnego algorytmu. Gdy aplikacja wyczuje, że śpiący zaczyna się denerwować, włącza  muzykę, która przeciwdziała występowaniu koszmarów i przebudzeniom w nocy. Kojąca muzyka także budzi śpiącego rano  podczas fazy płytkiego snu. Skuteczność Nightly wstępnie potwierdziły testy w Ośrodku Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Zebrane fundusze służą do sfinansowania dalszych badań, w tym klinicznych. Premierę Nightly zaplanowano na jesień 2017 r.

– Jesteśmy pod wrażeniem możliwości Nightly. Czekamy na moment, w którym aplikacja oficjalnie stanie się alternatywą dla leków psychotropowych – oświadczyła Kreske Nickelsen z Joint Polish Investment Fund.

Funduszowi Joint Polish Investment Fund K&L Gates doradzała przy przeprowadzeniu due diligence oraz transakcji.

Kancelaria Dentons i jej prawnik Radosław Góral doradzali w transakcji startupowi DreamJay Inc.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl