Ile wydało Ministerstwo Sprawiedliwości na prawników zewnętrznych?

1173
Gmach Ministerstwa Sprawiedliwości (fot. Adrian Grycuk – www.pl.wikipedia.org)

Od 1 stycznia 2016 r. do 31 sierpnia 2017 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zawarło 17 umów o obsługę prawną z kancelariami  – poinformował wiceminister Michał Wójcik odpowiadając na interpelację trojga posłów Platformy Obywatelskiej. Na wynagrodzenia prawników zewnętrznych wydało w tym czasie prawie 0,5 mln zł.

Posłowie Arkadiusz Myrcha, Agnieszka Pomaska, Cezary Tomczyk we wrześniu 2017 r. w interpelacji do ministra sprawiedliwości poprosili o udostępnienie rejestru umów pomiędzy resortem a kancelariami prawniczymi.

W datowanej na 27 września 2017 r. odpowiedzi na interpelację sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Michał Wójcik przekazał do wiadomości posłów listę 17 umów zawartych z dziesięcioma kancelariami „na usługi w zakresie obsługi prawnej” wraz z ich wynagrodzeniami, które w sumie składają się na kwotę 464 tys. 694 zł.

Z Kancelarią Adwokacka Maciej Zborowski MS zawarło pięć umów na kwotę ponad 50 tys. zł. Kancelaria Adwokacka Piotr Kruszyński była stroną trzech umów na kwotę ponad 30 tys. zł, a Kancelaria Radcy Prawnego Piotra Wójcika – dwóch umów, ale na ponad 160 tys. zł łącznie. Na liście są ponadto: Kancelaria Adwokacka Magdaleny WęgielKowalskiej, Kancelaria Adwokacka Bartłomieja Hejnara, Kancelaria Radcy Prawnego Tomasza Bąkowskiego, Kancelaria Adwokacka Piotra Zapadki, Kancelaria Prawa Prywatnego i Gospodarczego Togatus Sławomir Trojanowski, Kancelaria Radców Prawnych Szmulik i Wspólnicy oraz kancelaria Sójka Maciak Mataczyński.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl