Clifford Chance i Dentons w zakupie przez fundusz mieszkań na wynajem

421
(www.apartamentynovum.pl)

Kancelaria Clifford Chance doradzała holenderskiej firmie inwestycyjnej Bouwfonds przy zakupie trzech budynków z mieszkaniami na wynajem w Krakowie od firm deweloperskich Hines oraz Heitman, którym doradzała kancelaria Dentons.

W kwietniu 2017 r. fundusz Bouwfonds European Residential Fund kupił trzy budynki z budowanymi 146 lokalami mieszkalnymi i 113 tzw. mieszkaniami studenckimi o łącznej powierzchni ok. 9,2 tys. mkw. To część inwestycji „Apartamenty Novum”, która wówczas należała do joint venture firm Hines (deweloper) oraz Heitman (inwestor).  W czerwcu 2017 r.firmę Heitman we wspólnym przedsięwzięciu zastąpił fundusz Amstar. Heitman sprzedała mu wtedy swoją część projektu realizowanego w pierwszych dwóch fazach we współpracy z firmą Hines. Teraz natomiast fazę trzecią rozwijają Hines wespół z Amstar.

Krakowski zakup Bouwfonds był drugą transakcja nabycia przez fundusz z Holandii mieszkań w Polsce z myślą o zarabianiu na ich wynajmowaniu. Latem 2016 r. Bouwfonds European Residential Fund kupił będący w trakcie budowy budynek mieszkalny „Apartamenty Pereca” w Warszawie od belgijskiej firmy deweloperskiej Matexi. Strony uzgodniły termin zakończenia inwestycji najpóźniej na lipiec 2018 r. Jej wartość wyceniono na ok. 100 mln zł. Była to pierwsza na polskim rynku mieszkań na wynajem transakcja kupna przez zagranicznego inwestora instytucjonalnego całego budynku.

Fundusz Bouwfonds European Residential Fund jest jednym z zarządzanych przez holenderską firmę Bouwfonds Investment Management, która działa na rynku nieruchomości  w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji i Skandynawii, a od niedawna w Polsce. Wartość jej aktywów szacowana jest na 6 mld euro.

Amstar to amerykański fundusz, który inwestuje w nieruchomości biurowe, handlowe, hotelowe, przemysłowe i mieszkalne na rynku amerykańskim oraz na wybranych rynkach międzynarodowych. Jego portfel aktywów wyceniony jest na 1,6 mld dolarów. Do Polski wszedł w sierpniu 2014 r., kiedy wraz z polską firmą deweloperską BBI Development nabył luksusową wieżę mieszkalną Złota 44 w centrum Warszawy.

Hines to firma inwestycyjna, deweloperska i zarządzająca nieruchomościami na całym świecie. Posiada biura w 121 miastach w 19 krajach, kontrolując aktywa o wartości 30,7 mld dolarów, co czyni ją jedną z największych globalnych organizacji na rynku nieruchomości. Biuro regionalne Hines w Polsce powstało w 1997 r. w Warszawie.

– Cieszymy się, że tak atrakcyjna inwestycja w Krakowie znalazła się w naszym portfelu. Obie transakcje, zarówno pierwsza w Warszawie z połowy 2016 r, jak i ta krakowska, potwierdzają strategiczne znaczenie Polski dla naszego europejskiego portfela – oświadczył Michiel Dubois, dyrektor zarządzający działem nieruchomości mieszkaniowych w Bouwfonds IM.

– Sektor mieszkań na wynajem w Polsce ma duży potencjał wzrostu, a ta transakcja może stać się dobrą okazją do dalszego rozwoju działalności Hines w tym kierunku – skomentował transakcję Wojciech Rumian z zarządu Hines Polska.

Transakcję obsługiwały kancelarie Clifford Chance (doradca Bouwfonds) oraz po stronie firm sprzedających Dentons.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl