White & Case i Dentons w megakredycie dla biurowego wieżowca

947

Kancelaria White & Case doradzała belgijskiej firmie deweloperskiej Ghelamco przy uzyskaniu refinansowania kwotą do 370 mln euro kompleksu budynków biurowych Warsaw Spire od konsorcjum niemieckich banków, któremu doradzała kancelaria Dentons.

Według White & Case to jedna z największych transakcji finansowania single asset w Polsce.

W skład konsorcjum banków refinansujących weszły Landesbank HessenThüringen Girozentrale (Helaba), Deutsche Pfandbriefbank oraz Berlin Hyp. Wartość udzielonych firmie Ghelamco w sierpniu 2017 r. kredytów wyniosła do 370 mln euro (ok. 1,58 mld zł). Zostaną wypłacone w trzech transzach odpowiednio do 238,5 mln, 64,5 mln oraz 66 mln euro. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na spłatę kredytu budowlanego (250 mln euro) z 2016 r. zaciągniętego przez spółki z grupy Ghelamco na koszty budowy w konsorcjum banków składającego się z Pekao, PKO BP, Banku Zachodniego WBK oraz mBanku.

Refinansowaniu towarzyszyła zmiana właściciela Warsaw Spire. Fundusz Ghelamco European Property Fund nabył 100 proc. udziałów w spółce Stareti Holdings Limited, będącej jedynym udziałowcem spółek celowych posiadających kompleks biurowy. Celem funduszu utworzonego pod koniec 2016 r. jest utrzymywanie przez dłuższy czas ukończonych projektów w portfelu jako aktywów generujących dochód.

Refinansowanie inwestycji i przeniesienie do funduszu to posunięcia służące optymalizacji kosztów.

Otwarty w maju 2016 r. Warsaw Spire, kompleks budynków o łącznej powierzchni biurowej 109 tys. mkw. (największa w kraju), stojący przy Placu Europejskim w Warszawie, składa się z liczącej 180 metrów wysokości 49kondygnacyjnej wieży (220 metrów z antenami najwyższy biurowiec w Polsce) oraz dwóch niższych bocznych budynków o wysokości 55 metrów (każdy po 15 pięter).

W zespole prawników White & Case doradzających Ghelamco byli partner Tomasz Ostrowski i associate Michał Oleś.

Dentons świadczyła bankom kompleksową obsługę przy transakcji, w której uczestniczyli prawnicy trzech zespołów warszawskiego biura kancelarii. W przygotowaniu i negocjacjach dokumentacji finansowej oraz koordynacji obsługi doradzali prawnicy zespołu bankowości i finansów pod kierownictwem  partnera Mateusza Toczyskiego: counsel Krzysztof Kaźmierczyk i associates Mateusz Krajewski i Jakub Walawski. W zakresie aspektów nieruchomościowych oraz prawnego due diligence doradzał zespół pod kierownictwem partnera Tomasza Stasiaka: counsel Anna Garbula-Węgrzynowska i senior associate Magdalena Szwarc-Brożyna. W kwestiach podatkowych doradzali partner Cezary Przygodzki i counsel Tomasz Krasowski.

Jako największa kancelaria na rynku Dentons może doradzać klientom w największych i najbardziej złożonych transakcjach finansowań przy bardzo wymagających ograniczeniach czasowych. Tak właśnie było w przypadku tej transakcji, którą doprowadziliśmy do finału w bardzo krótkim czasie mimo skomplikowanej i dynamicznie zmieniającej się sytuacji prawnej – skomentował Mateusz Toczyski kierujący zespołem bankowości i finansów Dentons w Polsce i Europie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl