Allen & Overy i Hogan Lovells w przejęciu zarządzania funduszem emerytalnym

329

Kancelaria Allen & Overy doradzała Powszechnemu Towarzystwu Emerytalnemu Aegon przy transakcji przejęcia zarządzania otwartym funduszem emerytalnym od grupy finansowej Nordea, której doradcą była kancelaria Hogan Lovells.

Aegon PTE zarządzające otwartym funduszem emerytalnym Aegon przejęło 1 września 2017 r. zarządzanie funduszem emerytalnym należącym dotychczas do Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Nordea. Transakcja doprowadzi do połączenia obu funduszy, co ma zakończyć się do 17 listopada.

Umowę o przejęciu zarządzania funduszem Nordea OFE, który był częścią skandynawskiej grupy finansowej Nordea strony zawarły w 2016 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała 1 sierpnia 2017 r. zezwolenie na to przejęcie. We wrześniu ubiegłego roku zgodę na to wyraził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Aegon to globalna korporacja finansowa specjalizująca się w ubezpieczeniach na życie, zarządzaniu kapitałowymi funduszami ubezpieczeń społecznych oraz innymi aktywami. Jej centrala znajduje się w Hadze w Holandii.

Połączenie funduszy oznacza wzmocnienie pozycji Aegon PTE na polskim rynku emerytalnym. Na koniec czerwca 2017 r. Aegon OFE liczył  889 tys. członków i zarządzał aktywami o wartości 6,99 mld zł. Nordea OFE miał 979 tys. członków i aktywa o wartości 8,14 mld zł. Fundusz powstały z ich połączenia będzie czwartym na rynku, zarówno pod względem liczby członków, jak i wartości aktywów.

Transakcja ta zakończyła działalność biznesową Grupy Nordea w Polsce. Już wcześniej sprzedała ona większość swoich zasobów biznesowych w Polsce bank, towarzystwo ubezpieczeń na życie oraz spółkę leasingowofaktoringową przejął za 2,83 mld zł w październiku 2014 r. bank PKO BP.

Grupie finansowej Nordea doradzali przy transakcji na OFE prawnicy kancelarii Hogan Lovells z Warszawy.

Grupie Aegon doradzała kancelaria Allen & Overy.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl