Przedstawiamy 66 najlepszych polskich prawniczek i prawników zajmujących się obsługą biznesu. Wymieniono ich w tegorocznej edycji rankingu The Legal 500 dla Polski jako tzw. leading individuals.
Katalog „The Legal 500 Europe, Middle East & Africa 2017″ klasyfikuje i charakteryzuje firmy prawnicze oraz indywidualnych prawników z 81 krajów, w tym z Polski. Jest też rankingiem: analitycy brytyjskiej firmy Legalease, wydawcy tych przewodników, ustalają krajowe hierarchie na podstawie analiz wykonanych zleceń i wywiadów z klientami kancelarii.
Rekomendacje The Legal 500 obejmują prawników w 14 dziedzinach prawa i branżach.
W rankingu trzech prawników zostało wymienionych dwukrotnie jako leading individual. To dwaj z kancelarii Clifford Chance – Grzegorz Namiotkiewicz (bankowość i finanse; rynki kapitałowe – dłużne papiery wartościowe) i Bartosz Krużewski (rozwiązywanie sporów; restrukturyzacja i prawo upadłościowe) oraz Marek Rosiński z Baker McKenzie (technologie, media, telekomunikacja; własność intelektualna).
Ogółem wyróżniono prawników z 28 kancelarii. Najwięcej wskazań przypadło dla specjalistów z Clifford Chance (8). Dalej w kolejności są Greenberg Traurig (7), Dentons (6), Allen & Overy i Baker McKenzie (po 5), CMS i Wardyński i Wspólnicy (po 4), Domański Zakrzewski Palinka i K&L Gates (po 3), Hogan Lovells, Linklaters, Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy, Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, Weil, Gotshal & Manges oraz WKB Wierciński Kwieciński Baehr (po 2).
Poniżej podajemy nazwiska wyróżnionych prawniczek (20) i prawników (46) – w poszczególnych kategoriach w kolejności alfabetycznej.
Bankowość i finanse
- Tomasz Kawczyński (Allen & Overy)
- Jarosław Miller (Linklaters)
- Grzegorz Namiotkiewicz (Clifford Chance)
- Arkadiusz Pędzich (Allen & Overy)
- Andrzej Stosio (Clifford Chance)
- Mateusz Toczyski (Dentons)
Rynki kapitałowe – dłużne papiery wartościowe (debt)
- Piotr Lesiński (Allen & Overy)
- Grzegorz Namiotkiewicz (Clifford Chance)
Rynki kapitałowe – inwestycje kapitałowe (equity)
- Marcin Chyliński (Weil, Gotshal & Manges)
- Jarosław Grzesiak (Greenberg Traurig)
- Ireneusz Matusielański (Greenberg Traurig)
- Zbigniew Mrowiec (Mrowiec Fiałek i Wspólnicy)
- Marcin Studniarek (White & Case)
Prawo handlowe, korporacyjne oraz fuzje i przejęcia
- Paweł Bajno (Norton Rose Fulbright)
- Agnieszka Janicka (Clifford Chance)
- Tomasz Krzyżowski (Baker McKenzie)
- Paweł Rymarz (Weil, Gotshal & Manges)
Prawo konkurencji/antymonopolowe
- Dorothy Hansberry–Bieguńska (Hansberry Tomkiel)
- Krzysztof Kanton (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak)
- Małgorzata Modzelewska de Raad (Modzelewska & Paśnik)
- Marta Sendrowicz (Allen & Overy)
- Aleksander Stawicki (WKB Wierciński Kwieciński Baehr)
- Agnieszka Stefanowicz–Barańska (Dentons)
- Małgorzata Szwaj (Linklaters)
- Iwona Terlecka (Clifford Chance)
Rozwiązywanie sporów
- Beata Gessel–Kalinowska (Gessel)
- Bartosz Krużewski (Clifford Chance)
- Paweł Pietkiewicz (Greenberg Traurig)
- Dariusz Skuza (Sołtysiński Kawecki & Szlęzak)
- Justyna Szpara (Łaszczuk i Wspólnicy)
Prawo pracy
- Katarzyna Dulewicz (CMS)
- Agnieszka Lisiecka (Wardyński i Wspólnicy)
- Bartłomiej Raczkowski (Raczkowski Paruch)
- Arkadiusz Sobczyk (A. Sobczyk i Współpracownicy)
Energetyka i zasoby naturalne
- Jerzy Baehr (WKB Wierciński Kwieciński Baehr)
- Paweł Grzejszczak (Domański Zakrzewski Palinka)
- Rafał Hajduk (Domański Zakrzewski Palinka, do kwietnia 2017 r. – Norton Rose Fulbright)
- Arkadiusz Krasnodębski (Dentons)
- Karol Lasocki (K&L Gates)
- Tomasz Minkiewicz (CMS)
- Igor Muszyński (Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy)
Ubezpieczenia
- Beata Balas–Noszczyk (Hogan Lovells)
- Małgorzata Surdek (CMS)
- Julita Zimoch–Tuchołka (Domański Zakrzewski Palinka)
Własność intelektualna
- Marek Rosiński (Baker McKenzie)
- Krystyna Szczepanowska–Kozłowska (Allen & Overy)
- Włodzimierz Szoszuk (Wardyński i Wspólnicy)
- Andrzej Tomaszek (Drzewiecki, Tomaszek & Wspólnicy)
- Oskar Tułodziecki (K&L Gates)
Nieruchomości i budownictwo
- Paweł Dębowski (Dentons)
- Marek Grodek (Greenberg Traurig)
- Daniel Kopania (Clifford Chance)
- Jolanta Nowakowska–Zimoch (Hogan Lovells)
- Małgorzata Pietrzak–Paciorek (Baker McKenzie)
- Agnieszka Stankiewicz (Greenberg Traurig)
Restrukturyzacja i prawo upadłościowe
- Michał Barłowski (Wardyński i Wspólnicy)
- Lech Giliciński (K&L Gates)
- Bartosz Krużewski (Clifford Chance)
- Anna Pukszto (Dentons)
Technologie, media, telekomunikacja
- Tomasz Koryzma (CMS)
- Arwid Mednis (Wierzbowski Eversheds Sutherland)
- Marek Rosiński (Baker McKenzie)
Podatki
- Mariusz Aleksandrowicz (FKA Furtek Komosa Aleksandrowicz)
- Sławomir Boruc (Baker McKenzie)
- Karina Furga–Dąbrowska (Dentons)
- Tomasz Kacymirow (Greenberg Traurig)
- Marek Kozaczuk (Greenberg Traurig)
- Arkadiusz Michaliszyn (JS Legal Jankowski, Stroiński i Partnerzy)
- Dorota Szubielska (Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy).
- Dariusz Wasylkowski (Wardyński i Wspólnicy)
Ireneusz Walencik