Allen & Overy i White & Case w megaemisji energetycznych euroobligacji

250

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Allen & Overy doradzała firmie Tauron Polska Energia przy emisji euroobligacji o wartości 500 mln euro. Kancelaria White & Case była doradcą menedżerów emisji.

Holding Tauron Polska Energia wyemitował 5 lipca 2017 r. dziesięcioletnie obligacje nominowane w euro oprocentowane na 2,375 proc. rocznie. Środki uzyskane ze sprzedaży euroobligacji zostaną przeznaczone na zrefinansowanie kosztów budowy i nabycia farm wiatrowych przez jedną ze spółek holdingu, finansowanie inwestycji grupy w segment dystrybucji i ogólne cele korporacyjne.

Euroobligacje, które zostały objęte przez ponad trzydziestu inwestorów, będą notowane na giełdzie w Londynie. Niemal połowa oferty trafiła do inwestorów z Wielkiej Brytanii, 14 proc. do inwestorów z Niemiec, a 11 proc. objęły podmioty krajowe. 83 proc. emisji nabyły podmioty zarządzające aktywami, 12 proc. – ubezpieczyciele i fundusze emerytalne, a pozostałą część objęły głównie banki. Łączny popyt na obligacje Taurona przekroczył 1,4 mld euro, zainteresowanych zakupem było ponad 100 inwestorów.

– Oferta euroobligacji Taurona cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów europejskich i krajowych – potwierdził Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. spółki Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.  Doradcą emitenta była kancelaria Allen & Overy – biura w Londynie (w kwestiach prawa angielskiego) i w Warszawie (w kwestiach prawa polskiego).

Instytucjom finansowym – bankom Santander, J.P. Morgan, MUFG i PKO BP – organizującym sprzedaż euroobligacji doradzała kancelaria White & Case biura w Londynie i w Warszawie.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl