Dentons w budowie fabryki japońskich elektrosilniczków

212

Kancelaria Dentons doradzała japońskiej firmie Mabuchi Motor w związku z jej inwestycją w Polsce – budową zakładu produkcyjnego w Bochni.

Firma Mabuchi Motor, producent małych silników elektrycznych, rozpoczęła 12 lipca 2017 r. budowę fabryki w Bochni (województwo małopolskie). Inwestycja o wartości końcowej ok. 360 mln zł będzie jej pierwszym zakładem w Europie. Spółka Mabuchi Motor Poland wybuduje na zakupionej za ok. 8,5 mln zł działce o powierzchni 9,5 ha zakład wytwarzający silniczki elektryczne wykorzystywane do napędu urządzeń wyposażenia samochodów.

Hiroo Okoshi, prezes Mabuchi Motor, stwierdził podczas uroczystej inauguracji inwestycji, że nowa fabryka będzie ważnym centrum produkcyjnym firmy, odpowiadającym na rosnące zapotrzebowanie ze strony przemysłu europejskiego. Powiedział, że produkcja firmy powstałej w 1954 r. w Japonii skupiała się dotychczas w Azji, ale w związku z dużym globalnym popytem zdecydowano o ekspansji na inne kontynenty. O lokalizacji inwestycji w Bochni przesądził przede wszystkim zasób wykwalifikowanych pracowników, a także wsparcie władz wszystkich szczebli.

Fabryka zostanie wybudowana na terenie Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, która wchodzi w skład krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pierwszy etap inwestycji to 113 mln zł i 253 miejsca pracy. Zakład o powierzchni 26 tys. mkw. ma rozpocząć produkcję do końca 2019 r. Docelowe moce produkcyjne osiągnie w 2023 r., wytwarzając rocznie ok. 16 mln silników, m.in. do regulacji siedzeń, podnoszenia szyb w samochodach. Planowane jest wówczas  zatrudnienie ok. 400 pracowników.

Firma Mabuchi Motor specjalizuje się w wytwarzaniu silników używanych m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, w artykułach gospodarstwa domowego (suszarki do włosów ), biurowych (drukarki). Zatrudnia ponad 24 tys. osób.

Kancelaria Dentons poinformowała, iż zapewniła Mabuchi Motor kompleksowe wsparcie prawne i podatkowe w całym procesie inwestycyjnym. Reprezentowała inwestora w wygranym przetargu na nabycie nieruchomości od gminy oraz przy zawieraniu umowy jej nabycia. Doradzała w kwestii dostępnych zachęt inwestycyjnych oraz rozwiązań podatkowych. Uzyskała dla inwestora zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w specjalnej strefie ekonomicznej. Świadczyła także obsługę bieżących zagadnień regulacyjnych, podatkowych i korporacyjnych.

Mabuchi Motor doradzali: Takura Kawai, partner w warszawskim biurze Dentons, kierujący Japan Desk w regionie Europa Bliski Wschód Afryka, Cezary Przygodzki, partner w zespole doradztwa podatkowego, Michał Bernat, counsel w zespołach: doradztwa podatkowego i prawa konkurencji oraz Łukasz Zwiercan, counsel w zespole prawa nieruchomości.

– Możliwość kompleksowej obsługi zagranicznych inwestorów wyróżnia Dentons spośród innych kancelarii prawniczych. Nasze zespoły prawa spółek, prawa podatkowego, prawa pracy, prawa nieruchomości oraz prawa pomocy publicznej oferują klientom pełne wsparcie przy ich projektach inwestycyjnych w naszym kraju. W ramach firmy funkcjonują także zespoły specjalizujące się w obsłudze klientów z Japonii, Chin, Francji, Niemiec, a także zespół wspomagający klientów w inwestowaniu w Iranie, co sprawia, że jesteśmy naturalnym wyborem zarówno dla zagranicznych przedsiębiorców, jak i polskich firm zainteresowanych ekspansjąoświadczył Arkadiusz Krasnodębski, partner zarządzający Dentons w Polsce.

Ireneusz Walencik 

i.walencik@rynekprawniczy.pl