Baker McKenzie i Norton Rose Fulbright w transakcji pieczarkowej

493

Jak ustalił „Rynek Prawniczy”, kancelaria Baker McKenzie doradzała belgijskiej firmie Greenyard przy przejęciu polskiego przedsiębiorstwa Mykogen, produkującego podłoże do uprawy pieczarek, od funduszu Abris Capital Partners, któremu doradzała kancelaria Norton Rose Fulbright.

Firma inwestycyjna Abris po pięciu latach wychodzi z inwestycji w spółkę Mykogen. Większościowy pakiet udziałów w niej fundusz Abris CEE MidMarket Fund II przejął w 2012 r. Zgodnie z zawartą 14 czerwca 2017 r. warunkową przedwstępną umową sprzedaży obecnie kupuje je za 93 mln euro (390 mln zł) firma Greenyard Foods z Belgii, producent świeżych oraz przetworzonych owoców i warzyw, kwiatów i roślin oraz podłoży uprawowych. Sfinalizowanie transakcji przewidywane jest w drugiej połowie 2017 r.

Pieczarkę wprowadzili do menu kucharze z Francji w XVI w. Polska jest, obok Holandii, największym producentem tych grzybów w Europie. Ma 25 proc. udziału w tym rynku.

Historia firmy Mykogen sięga lat 70., kiedy rodzina Małuszyńskich założyła pierwszą małą pieczarkarnię. W 1978 r. firma rozpoczęła produkcję podłoża do upraw na własne potrzeby, a w 1982 r. uruchomiła nowoczesny zakład produkujący grzybnię pieczarki. Obecnie Mykogen Polska jest producentem najnowocześniejszego podłoża do uprawy pieczarek fazy III – podłoża przerośniętego grzybnią – w zakładzie w Karszewie. W 2016 roku Mykogen Polska połączyła się ze spółką Fungis z tej samej branży – ma obecnie prawie 20 proc. udziału w rynku podłoża. Podłoże po wsianiu grzybni przechodzi proces inkubacji przerostu, a następnie trafia do producentów pieczarek.

– Z pomocą Abris udało się zintensyfikować rozwój firmy, między innymi poprzez wzmocnienie i rozwój zespołu grupy Mykogen, znaczne inwestycje w infrastrukturę produkcyjną i technologię oraz budowę dwóch nowoczesnych zakładów na Ukrainie – podsumował inwestycję Paweł Gieryński z Abrisu.

Abris Capital Partners to firma zarządzająca funduszami private equity, które inwestują w krajach Europy ŚrodkowoWschodniej. Fundusze gromadzą środki wielu międzynarodowych inwestorów instytucjonalnych (fundacje uniwersyteckie, fundusze emerytalne, firmy ubezpieczeniowe, prywatne fundacje) – obecnie w kwocie prawie 1,3 mld euro. Fundusze Abris inwestują w lokalne przedsiębiorstwa średniej wielkości, przeciętnie od 30 do 60 mln euro, stając się ich większościowym lub jedynym udziałowcem. Firma ma na koncie ponad 20 zrealizowanych inwestycji w regionie, w Polsce m.in. w takie spółki jak Siódemka, Masterlease, Alumetal, Novago, Graal czy AAA Auto.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl