Partnerzy kancelarii zaapelowali o weto, prezydent zawetuje ustawy

1083
(www.prezydent.pl)

Prezydent Andrzej Duda ogłosił 24 lipca 2017 r. o godz. 10.10, iż zgłosi weta do ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i o Sądzie Najwyższym.

W ostatnich dniach 282 prawników, partnerów z 30  kancelarii, podpisało apel do prezydenta, w którym wyrazili głębokie zaniepokojenie zakresem i sposobem procedowania z nowelizacjami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa, o ustroju sądów powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym. Jako doświadczeni prawnicypraktycy sygnatariusze apelu zwrócili się do prezydenta z apelem o niepopieranie i powstrzymanie działań, które w efekcie zagrożą demokracji i trójpodziałowi władzy w Polsce i o zawetowanie wskazanych ustaw.

„Jako partnerzy w kancelariach prawniczych, obsługujących zarówno klientów polskich, jak i zagranicznych, czujemy się w obowiązku wyrazić nasze obawy i niepokój i poprosić o wsparcie działań mających na celu solidne, rzetelne i merytoryczne przygotowanie reformy sądownictwa.(…)” napisali autorzy apelu.

Zdaniem sygnatariuszy, projekty ustaw nie doprowadzą do zamierzonego celu, czyli usprawnienia funkcjonowania sądów. Stanowić będą kolejny przykład złej legislacji, która nie tylko spowoduje utrudnienia w stosowaniu prawa, ale uderzy też w podstawowe prawa obywatelskie, jak np. prawo do niezależnego sądu oraz podporządkowując Sąd Najwyższy władzy wykonawczej wpłynie na fundamentalne gwarancje ustrojowe.

Brak niezależnych od władzy wykonawczej sądów osłabi ochronę obywateli i podmiotów gospodarczych, w tym w zakresie ochrony własności czy egzekwowania umów, a także pewność obrotu, wpłynie na percepcję inwestorów i podejmowane decyzje gospodarcze oraz przyczyni się do spadku inwestycji – ocenili sygnatariusze.

Lista sygnatariuszy

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl