Greenberg Traurig i Gessel w przejęciu foteli i krzeseł biurowych

729
(www.profim.pl)

Kancelaria Greenberg Traurig doradzała funduszowi Innova Capital przy nabyciu większościowego pakietu udziałów w produkującej siedzenia biurowe spółce Profim od dotychczasowych właścicieli-założycieli firmy, którym doradzała kancelaria Gessel.

Strony sfinalizowały w lipcu 2017 r. umowę nabycia udziałów, na mocy której środkowoeuropejski fundusz private equity Innova Capital objął ok. 75 proc. kapitału zakładowego w spółce Profim. Nie ujawniłono wartości transakcji. Dwóch z czterech dotychczasowych wspólników Profimu, w tym prezes Ryszard Rychlik, pozostało udziałowcami w spółce.

Profim to firma założona w 1991 r. w Turku (Wielkopolska), która rozpoczęła działalność od handlu importowanymi meblami, a w 1994 r. zaczęła produkować krzesła i fotele biurowe. Dziś jest jednym z dwóch największych krajowych producentów siedzeń  biurowych. Wytwarza ich ok. 120 tys. miesięcznie, głównie na eksport, sprzedając je w 30 krajach. Dzięki wydziałowi metalowemu, własnej chromowni, lakierni proszkowej oraz wydziałowi pianek wylewanych, większość elementów produkuje sama.

Innova Capital jest funduszem private equity działającym w Europie Środkowej. Specjalizuje się w wykupie spółek średniej wielkości. Od rozpoczęcia działalności w 1994 r. zainwestował  blisko 700 mln euro w 50 przedsiębiorstw w 10 krajach regionu.

– Jesteśmy bardzo dumni, że staliśmy się większościowym udziałowcem w tak nowoczesnej i perspektywicznej firmie, jaką jest Profim. W ramach naszej strategii inwestujemy w spółki, będące liderami w swoich branżach, które stanowią wizytówkę Polski za granicą. Chcemy wspomóc firmę w realizacji ambitnych planów rozwoju na wzrostowych rynkach eksportowych, współpracując jednocześnie z jej założycielami. Tego typu model współpracy należy do specjalności Innova Capital – stwierdził Andrzej Bartos, senior partner w funduszu, który nadzorował inwestycję.

– Współpraca z Innova Capital to wielka szansa dla firmy na szybsze zrealizowanie zakładanych celów, przy współudziale profesjonalnego partnera. Dalsze innowacje produktowe, budowanie wartości eksportu i szybkie wejście na kolejne rynki zagraniczne wymagają kapitału i doświadczenia – oświadczył Ryszard Rychlik, prezes Profimu.

Fundusz Innova Capital obsługiwała kancelaria Greenberg Traurig. Jej prawnicy doradzali we wszystkich prawnych aspektach transakcji, obejmujących badanie spółki, negocjowanie dokumentacji transakcyjnej nabycia udziałów oraz umowy wspólników, uzyskanie zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przeprowadzenie transakcji, jak również w zakresie pozyskania finansowania na zapłatę części ceny.

Obsługę nadzorował partner zarządzający Jarosław Grzesiak, prowadzili ją partner Paweł Piotrowski i partner lokalny  Aleksander Janiszewski. Brał w niej udział Andrzej Wysokiński, partner i szef praktyki bankowości i finansów. W zespole byli ponadto senior associates Anna Cienkus, Mateusz Koronkiewicz i Piotr Smolarczyk oraz associates Iga Czerniak i Agata Wiśniewska.

Spółkę Profim i wspólników sprzedających udziały w firmie reprezentowała kancelaria Gessel.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl