Noerr w budowie fabryki silników do niemieckich aut w Polsce

569

Jak nieoficjalnie dowiedział się „Rynek Prawniczy”, kancelaria Noerr doradzała niemieckiemu koncernowi motoryzacyjnemu Daimler w związku z jego inwestycją w Polsce budową fabryki silników do samochodów osobowych marki Mercedes.

Od wmurowania 19 czerwca 2017 r. kamienia węgielnego na terenie o powierzchni ponad 460 hektarów, w miejscowości Jawor na Dolnym Śląsku, zaczęła się budowa fabryki MercedesBenz, w której będą produkowane czterocylindrowe silniki do aut osobowych. Inwestycja warta jest ok. 500 mln euro. Ma być gotowa w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełną moc produkcyjną kilkaset tysięcy silników rocznie wytwarzanych przez ok. 500 osób załogi.

Fabryka powstaje na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej, która jest częścią Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest Park”. Będzie to pierwszy zakład produkcyjny Mercedesa w Polsce.

Podczas inauguracji budowy wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki zadeklarował wiarę w to, że  inwestycja przyniesie korzyści obu stronom. Według relacji serwisu internetowego wnp.pl stwierdził, że z fabryki „wyjadą silniki Mercedesa, a może kiedyś całe mercedesy (…) zrobione w Polsce, made in Poland„.

Ambasador Niemiec Rolf Nikel oświadczył, że decyzja o budowie fabryki potwierdziła zaufanie, jakim koncern Daimler obdarza Polskę jako miejsce inwestycji, a wybór „jest wyrazem uznania dla dynamicznego rozwoju Polski w minionych 25 latach”.

Z kolei przedstawiciel zarządu spółki Mercedes-Benz Cars Markus Schafer podkreślił, że w 2016 r. Mercedes-Benz odnotował w Polsce rekord sprzedaży powiązany z jej wzrostem o 40 proc.

Natomiast prezes zarządu spółki Mercedes-Benz Manufacturing Poland Andreas Schenkel uznał, że budowa fabryki jest kontynuacją 20-letniej udanej współpracy niemieckiej firmy z Polską, w której przyszedł „czas na inwestycję w produkcję”.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl