Kochański Zięba i Partnerzy i Norton Rose Fulbright w gazowej transakcji

363
(www.lngduon.pl)

Kancelaria Kochański Zięba i Partnerzy doradzała brytyjskiemu funduszowi inwestycyjnemu Infracapital przy przejęciu spółki Duon Dystrybucja od fińskiej firmy Fortum, której doradcą była kancelaria Norton Rose Fulbright.

Grupa Fortum poinformowała pod koniec maja 2017 r. o sprzedaży 100 proc. udziałów w polskiej spółce infrastruktury gazowej Duon Dystrybucja brytyjskiemu funduszowi Infracapital. Finalizacja transakcji spodziewana jest w trzecim kwartale 2017 r.

Firma Duon Dystrybucja sprzedaje gaz ziemny sieciowy i skroplony (LNG) odbiorcom w Polsce. Posiada 460 km sieci, 20 stacji regazyfikacji, cysterny i 4,8 tys. odbiorców. Grupa Fortum kupiła ją w 2016 r. w ramach akwizycji polskiej Grupy Duon, firmy zajmującej się sprzedażą energii elektrycznej i gazu. Fortum to producent energii elektrycznej oraz cieplnej z Finlandii. Zatrudnia ok. 8 tys. osób w krajach nordyckich, bałtyckich oraz Rosji, Polsce i Indiach.

Fundusz Infracapital to infrastrukturalna odnoga funduszu M&G należącego do grupy Prudential. Zarządza majątkiem wartości 2,4 mld funtów. Inwestuje w aktywa związane z infrastrukturą energetyczną i transportową; w portfelu ma m.in. oczyszczalnie ścieków oraz dostawców ciepła i wody w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Słowacji.

– Fortum stale optymalizuje swoje portfolio aktywów i podjęła decyzję o zbyciu aktywów w obszarze infrastruktury gazowej, ponieważ nie są one kluczowe dla realizacji strategii firmy. Transakcja musi uzyskać wymagane zgody regulacyjne, a także spełnić zwyczajowo przyjęte warunki zamknięcia. Strony ustaliły, że nie ujawnią ceny sprzedaży podała w komunikacie  firma Fortum.

Doradcą funduszu w transakcji była kancelaria Kochański Zięba i Partnerzy. Jak poinformowała „Rynek Prawniczy”, jej usługi obejmowały badanie due dilligence spółki, asystę przy strukturyzowaniu transakcji oraz przygotowanie i negocjowanie całości dokumentacji transakcyjnej.

Zespołem prawników kierowali partnerzy Paweł Cholewiński, szef praktyki fuzji i przejęć i Kamil Osiński, szef praktyki nieruchomości przy udziale partnera Aleksandra Galosa, szefa praktyki energetyki, surowców naturalnych i przemysłu chemicznego.

Dla Fortum pracowała kancelaria Norton Rose Fulbright.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl