Chambers Global: Dwudziestka superprawników z Polski z międzynarodową marką

1858

Arkadiusz Krasnodębski z firmy Dentons to jedyny ekspert z kancelarii działających w Polsce, który został wymieniony w rankingu Chambers Global 2017 jako prawnik ligi światowej (Global-wide).

W tym zestawieniu najlepszych firm prawniczych i prawników na świecie wymieniono go jako szefa europejskiej praktyki energetycznej Dentons, którą w owym globalnym rankingu w kategorii Projects & Energy ujęto w grupie (band) 4.

Jego autorzy wyróżniają w nim prawników w odrębnej klasyfikacji „Ranked Lawyers” albo w komentarzu do rankingu kancelarii opisując ich tam jako „znamienitych praktyków” (notable practicioners).

Chambers Global to renomowany przewodnik po rynkach usług prawniczych ogłaszany co roku w formie klasyfikacji rankingowej przez firmę Chambers & Partners. Zawiera zestawienia najlepszych firm prawniczych z ponad 190 krajów i jurysdykcji całego świata, a oprócz tego również w skali globalnej (Global-wide) i w poszczególnych regionach świata, w tym w Europie (Europe-wide) i oddzielnie w Europie ŚrodkowoWschodniej (Central & Eastern Europe).

Firma ustala ich kolejność na podstawie wywiadów z prawnikami i ich klientami. Jej analitycy klasyfikują i przydzielają kancelarie i prawników kolejno do poszczególnych hierarchicznie numerowanych grup (bands).

W tegorocznym rankingu Chambers Global 20 osób z kancelarii działających w Polsce uznano za prawniczki (3) i prawników (17) formatu większego niż krajowy.

Wybitni europrawnicy

Analitycy firmy Chambers & Partners uznali za  notable practitioners  na skalę europejską 10 prawników z kancelarii działających w Polsce. Najwięcej – po troje – z kancelarii Dentons i Weil, Gotshal & Manges, a po jednym z Baker  McKenzie, CMS, Hogan Lovells i Norton Rose Fulbright.

W dziedzinie „Bankowości i finansów” (Banking & Finance) jako uznanych praktyków Chambers Global wymienia  – w komentarzu dotyczącym europejskiego zestawienia kancelarii (Europe-wide) – Małgorzatę Chruściak, który kieruje tą specjalizacją w warszawskim biurze kancelarii CMS, zaliczonej do grupy 4 w Europie, Piotra Zawiślaka kierującego ta praktyką w również zaliczonej do grupy 4 w Europie kancelarii Hogan Lovells, a także Grzegorza Dyczkowskiego, szefa praktyki w warszawskim biurze  Norton Rose Fulbright, firmy zaliczonej do grupy 4 w Europie. W tym gronie jest też wymieniony Mateusz Toczyski, który w zaliczonej do grupy 5 w Europie kancelarii Dentons prowadzi europejską praktykę bankowofinansową.

W kategorii „Rynki kapitałowe: finansowanie ustrukturyzowane” (Capital Markets: Structured Finance) wymieniona jest  Anna Frankowska kierująca praktyką rynków kapitałowych w zaliczonej do grupy 4 w Europie kancelarii Weil, Gotshal & Manges.

W kategorii „Rozwiązywanie sporów” (Dispute Resolution) wymieniono Wojciecha Kozłowskiego współkierującego praktyką litygacyjną w zaliczonej do grupy 4 w Europie kancelarii Dentons.

W kategorii  „Własność intelektualna” (Intellectual Property) wskazano jako notable practitioner Marka Rosińskiego z zaliczonej do grupy 2 w Europie kancelarii Baker McKenzie.

W kategorii Projects & Energy wymieniono ponownie Arkadiusza Krasnodębskiego z zaliczonej do grupy 3 w Europie kancelarii Dentons.

W kategorii „Prawo upadłościowe/Restrukturyzacja” (Restructuring/Insolvency) wymienieni zostali Artur Zawadowski i Paweł Rymarz, dwaj prawnicy zaliczonej do grupy 2 w Europie kancelarii Weil, Gotshal & Manges.

Prawnicy klasy środkowoeuropejskiej

Autorzy rankingu docenili w osobnym zestawieniu prawników lub jako notable practitioners na skalę regionalną  środkowoeuropejską 12 prawników z kancelarii działających w Polsce. Najwięcej – trzech z Linklaters, po dwóch z Clifford Chance, Dentons i po jednym z Allen & Overy, Baker McKenzie, CMS, Weil, Gotshal & Manges i White & Case.

W kategorii „Bankowość i finanse” (Banking & Finance) Chambers Global wymienia  – w rankingu prawników środkowoeuropejskich Mateusza Toczyskiego z Dentons zaliczonego do grupy 2 w regionie CEE oraz Dana Cockera, angielskiego prawnika z warszawskiego biura kancelarii Allen & Overy, zaliczonego do grupy 4.

Jako notable practitioner wymieniony jest Tomasz Żórawski z zaliczonej do grupy 3 kancelarii Linklaters, kierujący jej warszawską praktyką bankowości.

W kategorii „Prawo korporacyjne/Fuzje i  przejęcia” (Corporate/M&A) w rankingu prawników środkowoeuropejskich w grupie 3 wymienieni są dwaj angielscy solicitors działający w Polsce Daniel Cousens z Linklaters oraz Nick Fletcher zakotwiczony w warszawskim biurze Clifford Chance. Po raz wtóry wskazano też Tomasza Żórawskiego ujętego w grupie 4 rankingu prawników.

W kategorii Projects & Energy z kolei jako notable practicioners pojawiają się Tomasz Minkiewicz z CMS zaliczonej do grupy 1 w rankingu kancelarii środkowoeuropejskich, Tomasz Chmal z zaliczonej również grupy 1 kancelarii White & Case, znowu Dan Cocker z Allen & Overy zaliczonej do grupy 2 w CEE,  Marcin Bejm z zaliczonej do grupy 2 kancelarii Clifford Chance, a także po raz trzeci Arkadiusz Krasnodębski z Dentons zaliczonej do grupy 2 w CEE, współkierujący praktyką w regionie. Wymieniona jest również w tej kategorii Agnieszka Ferek z Baker McKenzie zaliczonej do grupy 3 w regionie, Patryk Figiel z zaliczonej do grupy 3 firmy Linklaters oraz Marek Durski z zaliczonej do grupy 3 w regionie kancelarii Weil, Gotshal & Manges.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl