Po megafuzji prawnicy CMS zamieniają garnitury na koszulki i adidasy

3632

Połączenie kancelarii CMS Cameron McKenna, Olswang i Nabarro, które weszło w życie z początkiem maja 2017 r., doprowadziło nie tylko do powstania nowego giganta prawniczego na globalnym rynku. Innym efektem tej megafuzji jest wręcz rewolucja w stroju biurowym prawników – brytyjska gazeta „The Telegraph” poinformowała, iż w nowej firmie powiedziano im, że mogą zrzucić garnitury.

Teraz dopuszczalny jest w pracy luźniejszy, nieformalny ubiór, tzw. smart casual (sportowa elegancja). Czyli według gazety nie trzeba przychodzić w garniturze (tudzież garsonce lub kostiumie), koszuli ze sztywnym kołnierzykiem, krawacie i pantoflach. Zamiast tego prawnik może przywdziać np. spodnie typu chinos, a nawet (o zgrozo!) dżinsy, koszulkę polo, a nawet tiszert, a na nogi adidasy bądź inne buty sportowe, nawet trampki. Prawniczka natomiast może np. założyć sukienkę albo bluzkę wraz ze spódniczką, a na nogi bynajmniej nie musi wzuwać czółenek na midi szpilkach.

Jak pisze „The Telegraph”, nowa moda służbowa przyszła do nowej CMS z byłej kancelarii Olswang, która już wcześniej pozwoliła swoim prawnikom rozstać się z tzw. „garniakami” w biurze. Wzięło się to ze specyfiki klientów – firma specjalizowała się w obsłudze branż nowych technologii, mediów i telekomunikacji, z których owi klienci, nazywani „kreatywnymi”, bynajmniej sami nie gustują w ubiorze formalnym.

Co innego dawna kancelaria CMS w Wielkiej Brytanii obsługująca sektor finansowo-bankowy i do czasu fuzji preferująca w stroju służbowym sztywny styl klasyczny, także ze względu na tradycje tej firmy prawniczej.

Teraz jednak czasy się zmieniły i za duchem tych czasów podążyła nowa CMS, pozwalając wszystkim prawnikom zostawić  garnitury w domach.

– Nawet najbardziej tradycjonalni partnerzy, którzy nosili garnitur od lat, odczuli to jak powiew świeżego powietrza – skomentowała Penelope Warne, senior partner z dawnej CMS, cytowana przez gazetę – Prawo ma opinię staromodnej (old fashioned) branży, ale chcemy, aby ludzie czuli się w pracy wygodnie.

Jak pisze „The Telegraph”, sprawa roboczej garderoby prawników w nowej CMS wypłynęła podczas rozmów o połączeniu trzech kancelarii i była przedmiotem stosownych uzgodnień, podobnie jak inne, bardziej zasadnicze kwestie.

Opracowanie: Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl