Mergermarket: Liderzy obsługi fuzji i przejęć w 2017 roku

815

Najwięcej transakcji na rynku M&A (mergers & acquisitions) w Polsce w pierwszym kwartale 2017 r. obsłużyła kancelaria CMS. Było ich cztery. Także ta kancelaria ma na koncie fuzje i przejęcia o największej wartości łącznej – ponad 1,8 mld dolarów.

Przytoczone dane pochodzą z raportu serwisu Mergemarket, który opublikował zestawienia dotyczące obsługi prawnej transakcji fuzji i przejęć w pierwszych trzech miesiącach 2017 r., m.in. dla Polski.

Pierwszy kwartał dla duetu kancelarii

Jak wynika z podsumowań Mergermarket, na polskim rynku fuzji i przejęć w 2017 r. dotychczas przoduje kancelaria CMS. Ale różnica między nią a drugą firmą z czołówki – White & Case, jest nieznaczna. Ta kancelaria doradzała przy trzech transakcjach o łącznej wartości ponad 1,6 mld dolarów. Zaskakuje całkowity brak w zestawieniach stałego bywalca podsumowań Mergermarket – kancelarii Weil, Gotshal & Manges, ale z pewnością w następnych zostanie to uzupełnione wskutek jej aktywności w kolejnych miesiącach.

Kancelarie według wartości transakcji w Polsce w pierwszym kwartale 2017 r. (w mln dolarów)

CMS       1 834
White & Case       1 657
Greenberg Traurig       1 369
Travers Smith       1 369
Dentons          449
Wolf Theiss          306
Andreas Neocleous & Co (Cypr)          215
Dechert          215
Hogan Lovells International          145
Clifford Chance          105
DLA Piper            73
Wardyński i Wspólnicy            73
Sołtysiński Kawecki & Szlęzak            26
Crido Legal            10
Plen Sociedade de Advogados (Portugalia)            10

Źródło: „Mergermarket. Global and regional M&A: Q1 2017”

Kancelarie według liczby transakcji w Polsce  w pierwszym kwartale 2017 r.

CMS         4
White & Case         3
Dentons         2
Wolf Theiss         2
Hogan Lovells International         2
Baker McKenzie         2
Greenberg Traurig         1
Travers Smith         1
Andreas Neocleous & Co (Cypr)         1
Dechert         1
Clifford Chance         1
DLA Piper         1
Wardyński i Wspólnicy         1
Sołtysiński Kawecki & Szlęzak         1
Crido Legal         1
Plen Sociedade de Advogados (Portugalia)         1

Źródło: „Mergermarket. Global and regional M&A: Q1 2017”. W razie jednakowej liczby transakcji o miejscu w tabeli decydowała ich łączna wartość.

Agenda za trzy miesiące

O tym, które kancelarie znalazły się w czołówce kwartalnych tabel Mergermarket, zadecydowała jedna gigatransakcja, a właściwe zaangażowanie w jej obsługę. CMS, White & Case, Travers Smith (Wielka Brytania) i Greenberg Traurig doradzały przy sprzedaży sieci sklepów spożywczych Żabka Polska. Kancelarie White & Case i CMS Cameron McKenna doradzały sprzedającemu funduszowi Mid Europa Partners. Kancelaria Greenberg Traurig doradzała kupującemu funduszowi CVC Capital Partners. Prawnicy Travers Smith byli natomiast doradcami kluczowych menedżerów Żabki. Przy okazji Mergermarket ujawnił niepodaną w swoim czasie imponującą wartość tego przejęcia – ponad 1,3 mld dolarów.

CMS była ponadto zaangażowana w doradztwo dla łotewskiej firmy iCotton przy zakupie od funduszu inwestycyjnego Enterprise Investors kontrolnego pakietu akcji w spółce Harper Hygienics produkującej wyroby kosmetyczne i higieniczne. Była to transakcja o miniwartości jednego euro.

Kancelaria Dentons doradzała m.in. polskiej państwowej firmie energetycznej Enea przy odkupieniu za ok. 1,26 mld zł Elektrowni Połaniec od francuskiego koncernu energetycznego Engie.

Kancelaria Wolf Theiss doradzała natomiast PGE Polskiej Grupie Energetycznej przy sprzedaży Skarbowi Państwa za 368,5 mln zł spółki Exatel – operatora światłowodowej sieci  transmisji.

Kancelaria Hogan Lovells doradzała m.in. firmie inwestycyjnej Arcus Infrastructure Partners i holenderskiemu funduszowi emerytalnemu APG Asset Management przy trzech transakcjach prowadzących do nabycia w sumie 85 proc. akcji w spółce Gdańsk Transport Company, która wybudowała i posiada koncesję na eksploatację północnego odcinka autostrady A1. W obsłudze tego przejęcia po stronie sprzedających akcje brały też udział m.in. kancelarie DLA Piper, która doradzała spółce firmy Skanska i CMS, która doradzała firmie John Laing Infrastructure.

Kancelaria Sołtysiński Kawecki & Szlęzak doradzała firmie handlowej Eurocash przy przejęciu firmy Eko Holding prowadzącej w południowo-zachodniej Polsce sieć 250 sklepów spożywczych pod markami EKO oraz Ledi od spółki Pelican Ventures, której doradzała kancelaria Baker McKenzie.

W regionie CEE

CMS bryluje także w tabelach Mergermarket sporządzonych dla rynku regionalnego Europy Środkowo-Wschodniej. Zajmuje pierwsze miejsce zarówno pod względem liczby transakcji – 8, jak i ich sumarycznej wartości – prawie 4,1 mld dolarów (z tego blisko połowa przypada na Polskę, a w Polsce – trzy czwarte na zakup Żabki).

Mergermarket to firma, która zajmuje się gromadzeniem i dostarczaniem informacji oraz analizą danych z dziedziny M&A na całym świecie. Prowadzi serwis internetowy. Należy obecnie do firmy inwestycyjnej BP Partners.

Raporty Mergermarket obejmują transakcje o wartości powyżej 5 mln dolarów, które zostały zgłoszone do serwisu.

Ireneusz Walencik

i.walencik@rynekprawniczy.pl